ביקורת ספרותית על התגנבות יחידים (2006) מאת יהושע קנז
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 4 בינואר, 2017
ע"י אודי


כדי להיות סופר ישראלי צריך שלוש תכונות יסוד שבלעדיהן לא תזכה להכרה משמעותית:
1. רצון נמרץ לשנות את החברה בארץ.
2. משנה פוליטית סדורה ורצוי נוטה לשמאל, אם לא לשמאל הקיצוני
3. יהירות.
כישרון כתיבה, יכולת בניית נרטיב, ענוה, אהבת אדם ואורך רוח הם כנראה תכונות משניות לסופרי ארצנו. רצוי שיהיו, אבל זה לא העיקר. למזלנו התברכנו במספר סופרים שאף על פי יהירותם ונמרצותם הפוליטית הנפיקו יצירת מופת אחת או שתיים ( ע"ע גרוסמן, עוז, ס.יזהר) בימי חייהם. אך יש רשימת סופרים סודית, זאת השמורה ליודעי דבר. כמעט ולא נשמע עליהם בדפי העיתון או במרשתת. הם לא יתנו קולם בפני כל מקרופון שיקרה בדרכם, כי ענווה, צניעות וקנאה לפרטיות הם תכונות העומדות בבסיס כתיבתם.
כזהו יהושוע קנז, וספרו "התגנבות יחידים" הוא דוגמא ומופת לצניעות וענווה. זהו אחד הספרים הטובים ביותר שקראתי בחיי. שרטוט יפהפה של כור ההיתוך הישראלי המתאר טירונות של נטולי הבלורית והתואר בבסיס בה"ד 4. גם להם מסתבר יש חיים מלאי פאתוס, אהבה גדולה, טוטאליות, יחסי הורות מורכבים. הם חלקי פאזל בלתי אפשרי שבסגנון כתיבה מאופק , מלא באווירה מהורהרת, הנותנת כבוד לדמויות ולא מניחה אותם בסטראוטיפ שטחי (נסו להיזכר ב'קרנף' של גרוסמן ב"מישהו לרוץ איתו") מתחברות לתמונה ברזולוציה גבוהה ששום סמארטפון לא יוכל לנפק.
14 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
רונדו (לפני שנתיים ו-5 חודשים)
בהגיעך ל"סימניה" עזוב את הפוליטיקה, זו לא הבמה המתאימה ובלי קשר זהו אכן ספר טוב
yaelhar (לפני שנתיים ו-5 חודשים)
ביקורת טובה, אם כי אני חולקת על ההנחה שבבסיסה.
(לפני שנתיים ו-5 חודשים)
מחשבות (לפני שנתיים ו-5 חודשים)
ואו, לאיזו פינה הכנסת את עצמך. לא זכור לי שיש לאפלפלד נטיה פוליטית בולטת. הוא אחד הסופרים הפוריים וקראתי יותר מ-30 מספריו.
מאיר שלו שמאלני? אלי עמיר?
כרמליטה (לפני שנתיים ו-5 חודשים)
נראה לי שבקהילה הספרותית וגם בקהילת הקוראים, יהושע קנז וגם חיים באר, שאינו כותב/מדבר על פוליטיקה, זוכים להכרה ולהוקרה רבה. האחרים שהזכרת הם יותר מוחצנים ולכן זוכים לחשיפה תקשורתית רבה יותר.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ