ביקורת ספרותית על הסנגור מאת דן שינמן
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 5 בנובמבר, 2016
ע"י מירה רוזנפלדוואו כמה שהספר הזה עושה לי חשק לחזור למקצוע !!

אז למי שלא יודע אני עורכת דין במקצועי ועסקתי כמעט שבע שנים בתחום הפלילי. שימשתי כעוזרת משפטית של שופטת נוער.
חקירה נגדית, אסטרטגיית הגנה, זכות השתיקה, עסקאות טיעון ועוד רבים מהמושגים המשפטיים שעולים בספר, מוכרים לי היטב ומקרוב.

"אכן, הספרות בונה קומה נוספת מעל המציאות. היא לוקחת מן המציאות את הרכיבים, אך יוצרת סיפור חדש שהוא בבחינת יצירת יש מאין. אנשים רגילים לומר שהמציאות עולה על כל דמיון, אך אני חושב שהמציאות של הספרות עולה על כל דמיון". (עמוד 16)

משפט מופלא שלדעתי מתאים לכל ספר (כמעט).

בספר הסנגור, מתאר עורך דין שינמן את מעברו מעולם המשפט לעולם הספרות. עו"ד שינמן, לשעבר מבכירי עורכי הדין הפליליים בארץ, מיטיב לתאר מושגים וסוגיות שנויות במחלוקת מהעולם הפלילי, ונותן לנו הצצה לעולם מרתק זה.

הוא עושה זאת באמצעות סיפורים פרי דמיונו, המושפעים מהמציאות אותה חווה מקרוב. הוא מאפשר לקורא להיכנס לתוך העולם המורכב הזה, עולם המשפט בכלל, ועולם המשפט הפלילי בפרט.

כל סיפור מקבל ניתוח משפטי מעמיק ומרתק, המבהיר לקורא כיצד נכון היה לנהוג מבחינת פורמולת ההגנה של הנאשם ומתאר לקורא מהי האג'נדה שלו בעניין. עוד, הוא מכיר לקורא הפשוט את המושגים המשפטיים השונים, וכיצד הם באים לידי ביטוי בסיפורים הנהדרים שרקם לנו בספר. ההדגמות המוחשיות הופכות את ההסברים נהירים לכל.

המעבר בין הדוגמאות לבין התיאוריה, בין החלק הסיפורי לבין החלק העיוני, מושלם, ומותאם לכל אחד שהעולם הזה מסקרן אותו, קוסם לו, מעניין אותו.

לשם הדוגמא אחת השאלות המרתקות שעולות בספר היא האם על הסנגור לדעת את האמת? ואם הוא אכן יודע שהנאשם ביצע את העבירה, מה עליו לעשות? האם עליו להישאר בכל מקרה עורך הדין המטפל בתיק או שמא עליו להתפטר מניהול התיק ?

לדידו של עורך דין שינמן, בניגוד לדעה הרווחת בקרב עורכי הדין מהתחום הפלילי, היא שעל עורך הדין לחתור לגילוי האמת ואז להתמודד איתה.
אני חייבת לציין שאני מסכימה איתו בעניין הזה.

"אם מטרתי לנהל הגנה אמינה, משרתת אינטרס ראשון במעלה של הנאשם, כי אז אינני יכול להתחמק מן הקשיים הכרוכים בכך. כיוון שכבר הראיתי מדוע, לדעתי, פורמולת הגנה אמינה אכן חיונית להגנתו של הלקוח, הרי זו חובתי כלפי הנאשם עצמו לנסות להביאו לדבר אמת". (עמוד 136)

כמובן שהדברים אינם שחור ולבן, קיים הבדל בין עבירות צווארון לבן (שגם עליהן מרחיב שינמן בספרו) לבין עבירות צווארון כחול, ולכל החלטה יש השלכות לעניין פסק הדין שיינתן בסופו של יום.

עו"ד שינמן מביא גם דוגמאות מההיסטוריה של המשפט הפלילי, פסקי דין שניתנו וקבעו מסמרות במשפט הפלילי, דוגמת פסק דין כרמלה בוחבוט ופסק דינו של איוון דמיאניוק.

לסיכום, אין ספק שאילו הייתי עדיין בתחום, הייתי הופכת להיות עורכת דין טובה יותר בתחום הפלילי.

ממליצה בחום גם למי שאינו עורך דין.


15 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
דני בר (לפני שנה ו-7 חודשים)
כמה להט מקצועי -משפטי היה בביקורת שכתבת....
אולי לא מאוחר לחזור למקצוע הזה שמרתק אותך כל כך.
רץ (לפני שנה ו-8 חודשים)
האם זה נכון שבבית המשפט בתל אביב הפליליסטיים יושבים בשולחן נפרד כמו מצורעים ?
לי יניני (לפני שנה ו-8 חודשים)
סקירה נהדרת מירה. תודה

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ