ביקורת ספרותית על עיני האח הנצחי מאת סטפן צווייג
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 29 במאי, 2016
ע"י צילה


שטפן צוויג הוא סופר נשמה. נקודה. לא ניתן להיות אדיש ביצירה הזו, היא תחדור פנימה לנשמה, למצפון ותגרום לנוע באי נוחות בכיסא, לגרד את הראש מדי פעם. לחשוב שוב ושוב, לנשום עמוק. ואולי אף לומר לגיבור, מה אתה עושה? השתגעת הרי ברור כי הדרך הזו היא ללא מוצא. לא יתכן כי קיימת דלת הפותחת צוהר לדרך סודית אי שם במעמקי המצפון, לאמת האבסולוטית, ההחלטית, אשר תשאיר אותו (את המצפון) נקי וללא רגשות אשם.

זוהי יצירה קטנטונת, מופתית לטעמי. אגדה מהודו הקדם בודהיסטית. גיבור התר בין עשייה ואי עשייה בחיפושו אחר המצפון הנקי והשקט, אחר האמת אשר תתיר אותו מרגשות אשם. יצירה משלבת נושאים פילוסופיים קיומיים, בקלילות, עם התפתחויות עדינות בעלילה.

נהניתי מאוד מההאזנה, עלי ציין כי צלחתי את ההאזנה בניסיון השלישי. (בשניים הקודמים, מחשבותיי התבדרו ברוח) מומלץ ביותר.

הערה: אחרית דבר מענגת, רמז ואני לא מגלה יותר. נושא שיחתם של שטפן צוויג ויוזף רות באחד מבתי הקפה בפריז.
13 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
מחשבות (לפני שנתיים ו-9 חודשים)
מסמר, ספרו הטוב ביותר הוא העולם של אתמול. הביוגרפיה המרשימה ביותר היא של מרי אנטואנט. אחר כך ביקרתי פעמיים בקונסיירז'רי, שם סיימה מרי אנטואנט את חייה בפריז.
צילה (לפני שנתיים ו-9 חודשים)
מסמר עקרב, תודה לך. אימצתי בחום את המלצתך. אכן צריך להיות "שטפן צוויג הוא סופר נשמה. סימן קריאה.. תודה רבה לך על מילותיך החמות. צודק לגבי החיפוש אחר שמו, לעתים שמו מתחלף בין שטפן לסטפן.
מסמר עקרב (לפני שנתיים ו-9 חודשים)
סקירה יפה והגדרה נאה בצדה - "שטפן צוויג הוא סופר נשמה. נקודה." הייתי מחליף את הנקודה בסימן קריאה... אגב, מי שיחפש את "הנערה מהדואר", ספרו הטוב ביותר, לטעמי, לא ימצא אותו תחת "שטפן צוויג" אלא תחת "סטפן צוייג". הוצאות שונות בחרו להביא את שמו בדרכים שונות, והדבר עלול להקשות לעתים על מלאכת החיפוש, גם פה בסימניה.
צילה (לפני שנתיים ו-9 חודשים)
מחשבות, אחרית דבר נראה לי ממש קצרצר. האזנתי ונמשך כשתי דקות. מניחה שאולי חצי עמוד עד עמוד.
מחשבות (לפני שנתיים ו-9 חודשים)
ואו, צוויג ופריז... זה בדיוק מה שאני צריך. נרשם באותיות אש.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ