ביקורת ספרותית על שתיקת הצמחים מאת לבנה מושון
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 1 ביולי, 2015
ע"י dina


אם ככה נקרא ספר ביכורים , אני כולי ציפייה לספר השני.
כתיבה מענגת , דמויות נפלאות , כאלו שנכנסות לך ללב , מסוג הספרים שהגעת לדף אחרון ולא הבנת איך זה קרה.

ספר נפלא!
6 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
dina (לפני 3 שנים ו-9 חודשים)
רץ , צודק!
וקצת על הספר:
תמר , הנולדה עם מום בכף ידה - חסרת שלוש אצבעות , ככזו - חוותה דחייה מרגע שנולדה. החל בהוריה שהשאירו אותה בבית החולים , וזאת בשל סירובו של האב לקחת את הילדה ה"פגומה", דרך ילדי בית הספר, חמותה , וכלה במעבידה החדש במשתלה בה היא מגיעה לעבוד.
תמר היא אלמנה טריה , וזאת לאחר שבעלה שם קץ לחייו במהלך הצום של יום כיפור.
נוסף לסיפור המסגרת יש שני סיפורי משנה .אחד מהם חל בתקופת השואה, אליו אנו מתוודעים דרך יומנים שמקבלת תמר לידיה מאביה של בעל המשתלה שם היא עובדת, על מנת לערוך אותם.

תמר, העושה תואר שני בעבודה סוציאלית , מתוודעת במסגרת עבודתה לקשיש , ומבלה עמו אי אלו שעות ושומעת את סיפור אהבתו הבלתי ממומשת לאהובתו מאלכסנדריה, וזה הסיפור משנה השני .
לתוך כל זה נכנס לחייה של תמר יואב , וכך , בסבלנות ועם הרבה אהבה , מנסה יואב להסיר את קורי האבל והעצב העוטפים את תמר , ומנסה להשיב אותה בחזרה לחיים , לתחושות , לתשוקות , לדברים שמנעה מעצמה הרבה זמן להרגיש.

ערפל כבד אופף את מסגרת הסיפור. דברים מוזרים במשתלה , הסיבה שבעלה של תמר של את חייו במו ידיו , הטינה והניכור מצד אביה של תמר , עברה של אמה , איך עבר והווה , פיסות פיסות של חיים יוצרים תמונת פסיפס מרהיבה ואנושית .

המעברים בין סיפור ההווה לסיפורי העבר נקראים בצורה חלקה ורהוטה , והספר מקבל ממני תשבוחות מלוא החופן .

רץ (לפני 3 שנים ו-9 חודשים)
דינה בכול זאת מספר מלים על הספר - האם על עולמם הסודי של הצמחים, או בני האדם המיוחדים העובדים עם צמחים ?6 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ