ביקורת ספרותית על תנ''ך עכשיו - כריכה קשה מאת מאיר שלו
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 16 ביוני, 2015
ע"י רונדו


מאיר שלו "מפשיט" את סיפורי התנ"ך מהמכובדות והמוסרנות הכבדה ומציג אותם כפי שלפי דעתו קרו לפני אלפי שנים, מתובלים בהרבה ציניות והומור ועם כל הפרטים העסיסיים שהסופרים העתיקים דאגו להחביא בין השורות.

23 פרקים קצרים יש בספר, כל אחד מהם מוקדש לסיפור או דמויות מהתנ"ך: החל מהיווצרות אדם וחוה, דרך סיפור דוד ואביגיל הבוגדנית, המנאז' א-טרואה של יעקב רחל ולאה וכלה במייצגים המוזרים של הנביאים ירמיהו ויחזקאל. מאיר שלו "מפרש" את האירועים בתנ"ך מנקודת הראות של ימינו כשהוא מתייחס להיבטים חברתיים, כלכליים ופוליטיים, יחסים בינאישיים, מין ומוסר. בד"כ הוא שולל את הפרשנות המסורתית המתחסדת ובמקומה הוא מפשט את הדברים וגולש לפרטים העסיסיים (פיתויו של בועז בידי רות, התככים של בת-שבע, הניצול הציני של אסתר בידי מרדכי, דלילה ש"מוכרת" את שמשון בעבור בצע כסף ועוד).
את הפרשנות העכשווית מתבל מאיר שלו בהרבה מאד ציניות, הומור ו"ירידות" על הממסד הפוליטי (זה של שנות השמונים – מועד כתיבת הספר), הממסד הדתי והבירוקרטיה לסוגיה. הסופר אמנם נעזר בפרשנות המסורתית, התלמוד, הרמב"ם, רש"י ואחרים אבל מתעל אותן לכיוונים שלו. במקרים רבים הוא נהנה להציג את הסתירות הקיימות בין חלקים שונים בתנ"ך.

ספר נחמד וקצר שקראתי עם חיוך על השפתיים (175 ע' כולל איורים) וגם מי שהתנ"ך לא קרוב אליו יכול ליהנות מהספר.
11 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
yaelhar (לפני 3 שנים ו-11 חודשים)
הספר באמת מקסים ומפתיע את מי שחושב על "תנך" של בית הספר...

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ