ביקורת ספרותית על הנמלטת האחרונה מאת טרייסי שבלייה
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 16 במאי, 2015
ע"י שקדנית


באופן לגמרי לא מתוכנן יצא כך שקראתי ברצף שני ספרים שעוסקים בנושא העבדות . רק לפני כשבוע סיימתי לקרוא את הספר: "המצאת הכנפיים" שמתאר את חייהם הקשים מנשוא של העבדים באמריקה של המאה ה- 19 והנה נפל לידי הספר : "הנמלטת האחרונה" של טרייסי שבלייה שגם הוא עוסק בעבדות ויש בהחלט דמיון בין שני הספרים ולדעתי יש מקום להשוות ביניהם בהזדמנות אחרת.
הספר "הנמלטת האחרונה" מתאר את חייהם הקשים של ראשוני המתיישבים הלבנים באוהיו שחלקם התנגדו לעבדות ואף העניקו סיוע לעבדים הנמלטים המנסים להימלט אל החופש . במרכז העלילה ניצבת אונור ברייט שהגיעה מאנגליה לאוהיו בלוויית אחותה גרייס לאחר משבר אישי שחוותה. אונור מנסה להתאקלם באוהיו ועוברים עליה ימים קשים של חוסר וודאות ,תלות בזרים ותחושת חוסר שייכות . כקווייקרית התקוממה נגד רעיון העבדות ועשתה ככול יכולתה לעזור ברמה כזאת או אחרת לכל עבד נמלט שחיפש מסתור בחווה שבה התגוררה דבר שיצר מתח ומחלוקת עם משפחת בעלה.
הספר כתוב בסגנון קולח וקל לצלול לתוך המקום והתקופה. הייתי מרותקת אליו במהלך כל השבת והתקשיתי להניחו מהיד. ספר מעניין מאוד ובהמשך נעשה מותח ואני ממליצה לקרוא אותו .
אני חייבת להודות שמהספר "המצאת הכנפיים " נהניתי יותר ,אולי בגלל שבו יש תיאור חי ומוחשי של חיי העבדים במשפחה ספציפית , מחשבותיהם ורגשותיהם ותשוקתם העזה לחופש .קל יותר להזדהות עם העבדים הסובלים מיחס נוקשה וקר ונענשים באכזריות על כל סטייה קטנה מההוראות שנחתו עליהם .
בספר "הנמלטת האחרונה" הזרקור מופנה כלפי אונור ברייט שהיא הדמות המרכזית בסיפור והעבדים נמצאים ברקע בעוד בספר: "המצאת הכנפיים" העבדים נמצאים במרכז הדרמה כמו הדמות המרכזית -שרה. הנה,עשיתי השוואה למרות שלא רציתי להיכנס לזה.
3 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה3 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ