ביקורת ספרותית על הבדאי - פרשת חקירה אחת מאת חנוך ברטוב
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 17 בנובמבר, 2014
ע"י יניש


כתיבת ספר שקולה בעיני להפיכה של רעיון חד מימדי לגוף בעל נפח וחיים הקיים המרחב. היצירה החדשה בנויה ומושתת על ממשקים שונים של מישורים- מישור הזמן, המישור ההיסטורי, עומק מילולי, מקורות תרבותיים- והעלילה כמו נוצרת מרצף של נקודות במרחב האינסופי הזה שמתחברות יחד. באופן הדומה לציורים בהם חיברנו כילדים נקודות לפי סדר המספרים הצמוד אליהם ובסופו של דבר התקבל הציור. שחור ופתור לעניים, אם תרצו.
חנוך ברטוב היטיב ליצור עולם עשיר מאין כמוהו בספר "הבדאי". מורכב מאוד ושואב ממקורות ספרותיים, תרבותיים, פילוספיים ופסיכולוגיים רבים. קשה מאוד שלא להתרשם מעומק היריעה ומכישרון הכתיבה. יחד עם זאת, אחת הסכנות שבספר היא אותו עומס עצמו. לא פעם קרה שדילגתי על פסקאות שלמות של תיאורי עומק גדושים ומלאים בכדי להגיע לאותה נ"צ המיוחלת הקרויה בפינו "פוואנטה".
הרבה מאוד רעיונות מעניינים, המון חקר "ישראליות מהי", לצד "היהודי הנאור בעולם", וגם קצת נגיעות במורסת השואה ומלחמת העולם השניה (חייב לציין שנהניתי מאוד מניתוח התפיסה של ויקטור פרנקל שמציג המספר). בסיכומו של דבר הספר מומלץ לאוהבי החשיבה, התרבות, הישראליות, וכמובן- לאוהבי הספרים.

עיצוב העטיפה מקסים בעיניי והולם את הספר בצורה מדוייקת (גיורא כרמי).

מכיוון וספר זה משום מה לא זכה לתקציר, להלן התכתובת המופיעה על גב הספר (אודה להוספתה לדף הספר) :
גבר שנמצא נטול-הכרה בדרך לנמל התעופה של לונדון, בננסיבות חשודות, מפעיל חקירה מסועפת ורבת מפנים בעברו ובמניעיו.
חקירה זו, הנפרשת לפנינו שלב-שלב, הופכת בידי חנוך ברטוב לעלילה מרתקת, כתובה בטכניקה של מיטב ספרי המתח, החושפת את דמותו רבת הפרצופים של "אחד מגיבורי דורנו וקרבנותיו".
3 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
רץ (לפני 4 שנים ו-5 חודשים)
כול כך מסכים איתך לגבי ברטוב - סופר נפלא, יופי של ביקרות3 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ