ביקורת ספרותית על ממערב לירח מאת מיכל שלו
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 13 באוקטובר, 2014
ע"י יפה


סיפור נפלא של מיכל שליו שמנגנת אותו בצורה קלילה וזורמת ובשני סיפורים.
הסיפור הראשון הוא על יואב פסנתרן מחונן שנולד בקיבוץ בעמק יזרעאל לאב קיבוצניק שורשי ולאם שהיתה מתנדבת מנורבגיה. האם הורישה לו את הגנים המוסיקליים והאב את הישראליות והשורשיות שלו.
ילד שננטש בגיל שש, ע״י אמו שמאסה בחיי הקיבוץ וחזרה לארצה. מכאן הכל מתועל. הקיבוץ מחבק את יואב, משקיע בו והופך אותו לאחד המוסיקאים המצליחים בעולם.
ליואב שבנוסף להיותו מחונן הוא בעל הופעה נאה, אופי נעים, אהוב ומוקף נשים חזקות, יפהפיות, קרייריסטיות, יש פצע בלב בדמות חבר ילדותו איתי שנפשם נקשרה ובהיותו בצבא החבר מתאבד ובכך יואב חש עצב גדול שלא היה לצד חברו יתכן והיה זקוק לעזרה. זה מלמד אותנו על האדם שבמוסיקאי.
הסיפור השני שהוא כביכול הסיפור המשני מתרחש במאה התשע עשרה בשתי משפחות פולניות - האחת נוצרית , נערה בשם ויולטה בעלת כשרון מוסיקלי אשר נשלחת לסנט פטרבורג לבי״ס גבוה למוסיקה כדי להפוך לזמרת אופרה.
עם סיום לימודיה חוזרת לפולין ופוגשת באקראי באחת מרכיבותיה על סוסה האהוב זהב אדום במשפחה יהודית ומכאן גורלות שתי המשפחות שזורות אחת בשניה לאורך כל הדורות עד לימינו.
ויולטה נוסעת לפאריס שהיתה מאז ומעולם מרכז התרבות שם מתוודעת לכל האמנים והמוזיקאים שאנחנו מכירים את יצירותיהם, ובין השאר מתאהבת בפרידריך שופן ויולדת לו בת, סיפור ההשתלשלות של ויולטה ובתה אמילי מתחבר לסיפורו של יואב ומשפחתו. סיפור המשפחה היהודית מתחבר לאהובתו של יואב מאיה שהיתה הסוכנת שלו ובסוף גם אשתו.
בנוסף הסופרת הנפלאה הזו מביאה לנו עוד סיפורים צבעוניים, דמיוניים ויפהפיים המסופרים בצורה מרתקת.
מה שאהבתי גם שאסון הצונמי שהיה בדצמבר 2004 משתלב בסיפור ואחת מקורבנות האסון הישראלית זוהר אלוני ז״ל מוזכרת ואף ישנה הבטחה להקדיש לה קונצרט.
ספר מקסים והמוסיקה מתנגנת לכל אורכו.
ממליצה באהבה.
קורא אחד אהב את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה1 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ