ביקורת ספרותית על התמים - ספריה לעם #581 מאת איאן מקיואן
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 16 באוגוסט, 2013
ע"י yaelhar


ברלין של 1955 היא גן השעשועים של אנשי "שו-שו" מלאומים שונים. הזכרונות ממלחמת העולם השניה עדיין טריים, סימני בניית-שיקום ונקוי-הריסות נראים בכל פינה, הדי האומללות והפחד של הכאוס ששרר שם לא נדמו, אבל כל אלה לא יפריעו לבריטים, אמריקאים, צרפתים ורוסים לשחק במשחק האהוב עליהם: לדמיין מלחמה ולנסות לטוות את קוריה. כל צד ממציא איזה המצאה שתעזור לרגל, להכשיל, להתגרות בצד האחר (ולפעמים בצד שלו...). האמריקאים הוגים רעיון נפלא - כריית מנהרה שתיצמד לכבלי התקשורת של הרוסים יירוט והאזנה לתקשורת שלהם. לנרד מרנהם הוא חנון בריטי צעיר, המגיע לעיר לתפקיד של מהנדס טלפונים, ומצטרף לפרוייקט המנהרה הסודי ביותר. הוא בתול ממושקף בן 25, תוצר של משפחה קרתנית מהמעמד הבינוני, פרובינציאלי, תמים ופעם ראשונה בחוץ לארץ.

זה הספר השלישי של מקיואן שאני קוראת, גם הפעם בזכות הביקורת של עולם-נפלא-נורא והפעם גם בזכות המלצה חמה של נתי ק. את ספריו הקודמים אהבתי עם הסתייגויות, ומהספר הזה נהניתי יותר מכולם. למקיואן נטייה לסגנון ארכני ופרטני שיכולה לעייף: זה בלט מאד ב"כפרה" וקצת פחות ב"אהבה עיקשת". בספר הזה שראה אור ב 1989 זה כמעט לא ניכר: הכתיבה קולחת, הסיפור מתקדם בביטחה, בלי לוותר על עיצוב הדמויות ועל הבנת המניעים המסתתרים מאחור. בנוסף להיותו חנון תמים לנרד הוא טיפוס מופנם שסצנות שלמות הוא מדמיין לו בתוך ראשו וכמו שכולם יודעים כשמנסים לחיות בפועל את מה שדמיינת זה אף פעם לא נראה כמו בדמיון. ללנרד התמים יש גם קטעים אפלים בתוכו, שמפעם לפעם מגיחים ללא שליטה.

וההומור! החל מעיצוב הדמויות ועד המצאת העלילה הגאונית הכל עטוף בהומור. השיח הביטחוני בין האמריקאים והבריטים בינהם יש "יחסים מיוחדים" יחד עם חוסר אמון, ריגול זה אצל זה והכשלת הצד האחר במשימותיו הוא פשוט מלאכת מחשבת. ונראה לי שזה אחד הספרים הבודדים בו גליתי תערובת מדהימה של מחריד ומצחיק. וככל שהתאור היה מחריד יותר, כך הוא הצחיק אותי יותר. וזה, תודו, הוא השג בלתי רגיל של הסופר.
אהבתי את הספר הזה שהוא אינטליגטי, מכוון זרקור לגלגני על התנהגויות שהתרגלנו לקרוא עליהן ולקבל אותן כמובן מאליו - שירותים חשאיים ופעולותיהם - שלפעמים הן כה מטומטמות אבל לאיש אין יכולת למתוח עליהן ביקורת בגלל חשאיותן והביטחון שלנו שהכל נעשה למען טובת המדינה, כמובן.

23 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
yaelhar (לפני 4 שנים ו-10 חודשים)
תודה רבה, דן סתיו!
דן סתיו (לפני 4 שנים ו-10 חודשים)
yaelhar ביקורת מצוינת. הצלחת לחבר בין ביקורת עניינית ומעניינת על הספר עצמו לבין מקומם של הארגונים הללו בחיינו היום.
yaelhar (לפני 5 שנים ו-2 חודשים)
תודה רבה, yossic! אני מעריכה מאד את דבריך.
yossic (לפני 5 שנים ו-2 חודשים)
ביוקרת עניינית ומעניינת קנית את העניין שלי בשתי מילים , טוב קצת יותר " ככל שהתיאור היה מחריד יותר, כך הוא הצחיק אותי יותר". והיכולת למצוא את התמהיל הנכון בין כתיבה קולחת מחד לבין הצורך שלא לוותר על בניית קווי מתאר מהימנים לדמויות.
yaelhar (לפני 5 שנים ו-2 חודשים)
תודה רבה, אינשם, בשמי ובשם החתולים.
yaelhar (לפני 5 שנים ו-2 חודשים)
תודה רבה, שחף שחור! גם אני מעדיפה אותו מכל השלושה שקראתי.
אינשם (לפני 5 שנים ו-2 חודשים)
גם ככה הוא היה ברשימת הלקרוא שלי מה שכתבת רק מקדם אותו לתחילת הערימה :P ואיזה תלתולים חמודים יש לך :)
נתי ק. (לפני 5 שנים ו-2 חודשים)
יופי יעל, שמחה שנהנית. בינתיים זה ספר של מקיואן שהכי אהבתי.
yaelhar (לפני 5 שנים ו-2 חודשים)
תודה רבה, עולם-נפלא-נורא! את הספר הזה אהבתי במיוחד בגלל הלגלגנות הנפלאה שהופכת את הספר הזה ליותר מתוחכם מהאחרים שקראתי. ולא שלאחרים חסר תחכום.
yaelhar (לפני 5 שנים ו-2 חודשים)
תודה רבה,חני! להמשיך, בטח שלהמשיך...
yaelhar (לפני 5 שנים ו-2 חודשים)
תודה רבה, בלו-בלו! אני מבינה את חוסר החיבה לפעמים הוא פשוט לא יודע לסתום את הפה...אבל פה נראה לי שזה שונה.
yaelhar (לפני 5 שנים ו-2 חודשים)
תודה רבה, אפרתי!
עולם (לפני 5 שנים ו-3 חודשים)
יופי של ביקורת, שמח שנהנית! ב"כפרה" מקיואן באמת מפרט לפעמים יותר מדי, אבל לא חשתי כך ב"אהבה עיקשת". אולי פשוט התרגלת קצת לסגנון שלו?
חני (לפני 5 שנים ו-3 חודשים)
מצויין אני אמשיך לקרוא אותו אם כך..
בלו-בלו (לפני 5 שנים ו-3 חודשים)
kt nmkhjv kv,jcr knehuti/ tukh t,i ku gus vzsnbu, go vxpr vzv/
אפרתי (לפני 5 שנים ו-3 חודשים)
ביקורת מעולה, כ-ר-ג-י-ל.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ