ביקורת ספרותית על תמונות מחיי הכפר מאת עמוס עוז
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום חמישי, 8 באוגוסט, 2013
ע"י נתי ק.


גיליתי שאני צריכה שלושה ספרים כדי לגלות אם אני אוהבת סופר מסויים או לא. אתמול גיליתי שאת עמוס עוז אני אוהבת.
מסתבר שקראתי דווקא שלושה מספריו הפחות מוצלחים לפי דעת חלק ממעריציו: "תמונות מחיי הכפר", "חרוזי החיים והמוות" ו"מיכאל שלי". אם אלה הם הפחות מוצלחים שלו, אני מצפה בכליון עיניים לקרוא את "הסיפור על אהבה וחושך", "קופסא שחורה" וכו'.

אני לא חובבת גדולה של סיפורים קצרים. בשביל לקרוא אותם אני צריכה להיות במצב רוח נכון ומצב הרוח הנכון הוא בד"כ מבחינתי קוצר רוח. עייפות, עצבים על כל העולם, אפילו דכאון קל ואז אין כח להתמודד עם רומן באורך מלא, עם הצורך לזכור את העלילה ולהתחבר מחדש עם הדמויות.

השבוע, הייתי במצב רוח מתאים.

שבעה סיפורים יש בקובץ וכולם מלבד האחרון מתרחשים בכפר דמיוני תל אילן. הכפר נמצא בפרשת הדרכים בין הישן לחדש, בין בתי המייסדים המתים ליפול לבין וילות רחבות ידיים עם פרופילים בלגיים של העשירים שרוצים לברוח מהמולת העיר. לכאורה, כפר רגיל, יש כאלה עשרות, פזורים להם ברחבי הארץ וטומנים בחובם סיפורים קטנים ואנושיים.

עם זאת, תל אילן הוא לא כפר רגיל. גרים בו אנשים בודדים. הם מתגעגעים לאנשים שעזבו אותם, לאנשים שלא הצליחו להגיע ולאלא הבלתי ניתנים להשגה.
בכל פרק נחשפת דמות ראשית אחת ואילו דמויות מהסיפורים האחרים חולפות פה ושם ברקע וגורמות לרצף מוזר בין הסיפורים. מעבר לכל הבדידות והכמיהה יש משהו מאוד אפל בסיפורים. מישהו חופר מתחת ליסודות הבית, אישה מוזרה מופיעה בגן הציבורי, כלב מסתורי צץ משום מקום. לכאורה הפרטים האלה לא אמורים לזעזע אף אחד, אבל בקונטקסט של הסיפורים הם גרמו לשערותי לסמור לפעמים.

את הספר הזה אסור בתכלית האיסור לקרוא לאנשים שמתעצבנים מסופים פתוחים ומחוטים פרומים. אף סיפור לא מגיע לכדי פתרון, אין קטרזיס והקורא נשאר לפעמים עם כעס עמום ושאלות רבות. עם זאת, מי שאהב (כמוני) את הסוף של מוזיקת המקרה של אוסטר, בטוח יהנה גם מהספר הזה.

מעבר לזה, אי אפשר שלא להזכיר את השפה המדהימה של עמוס עוז. הוא משתמש במילים כוירטואוז אמיתי, המשפטים זורמים כמו נחלים ועברית עשירה, לא ארכאית ולא חדשה מדי, פשוט תענוג צרוף.

בדרך כלל אני לא מציינת כריכות, אבל הכריכה של הספר הזה לדעתי קולעת ישר למטרה. מקום פסטורלי לכאורה, אך מתפורר. העזובה והיופי באותה תמונה - מקסים בעיניי!
32 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
נתי ק. (לפני 5 שנים ו-6 חודשים)
תודה יוסף. "בין חברים" כבר ממתין לי על המדף ו"סיפור על אהבה וחושך" בהחלט על הכוונת.
יוֹסֵף (לפני 5 שנים ו-6 חודשים)
מעולה! כבר מזמן סימנתי אצלי את הספר הזה כספר הבא של עוז שאני צריך לקרוא. אם אהבת את זה, בוודאי תאהבי את 'סיפור על אהבה וחושך', ואני ממליץ לך לנסות גם את 'בין חברים' החדש שלו.
נתי ק. (לפני 5 שנים ו-6 חודשים)
תודה חובב ספרות. "בין חברים" ממתין לי על המדף. לגבי הסוף של "מוסיקת המקרה" בעיניי הסוף היה גאוני. השאיר אותי עם הרבה תהיות...
נתי ק. (לפני 5 שנים ו-6 חודשים)
תודה בלו-בלו. לדעתי צריך מצב רוח מתאים לספר הזה.
חלפה עם הרוח (לפני 5 שנים ו-6 חודשים)
לצערי, לא מצליחה להתחבר לעוז. אבל אהבתי את ההמלצה שלך:-)
חובב ספרות (לפני 5 שנים ו-6 חודשים)
גם אני אהבתי את "מוסיקת המקרה" סופו היה טראגי אבל מצד שני גם סתמי משהו, לא ? באשר לעוז, "סיפור על אהבה וחושך גם ממתין לי על המדף ובנתיים התענגתי על ספרו האחרון "בין חברים" - סיפורים קצרים ונהדרים על הקיבוץ שנראה לי שגם תאהבי.
בלו-בלו (לפני 5 שנים ו-6 חודשים)
אני אוהבת את עוז ודווקא את הספר הזה לא אהבתי. אולי בזכות הביקורת שלך אתן לו עוד הזדמנות.
נתי ק. (לפני 5 שנים ו-6 חודשים)
תודה עולם, בטוח אקרא את "סיפור על אהבה וחושך"
נתי ק. (לפני 5 שנים ו-6 חודשים)
תודה חני ו-yaelhar, על הטעם ועל הריח, יו נו...:-)
נתי ק. (לפני 5 שנים ו-6 חודשים)
תודה יקיר! גם אני התחלתי עם עוז רק לפני שנה:-)
dushka (לפני 5 שנים ו-6 חודשים)
אני לא אוהבת כל כך לקרוא את עוז, יש בו איזו כבדות שלא מתאימה לי, אבל סיפור על אהבה וחושך הוא באמת סוג של יצירת מופת. קשה להגיד שממש נהניתי אבל לגמרי התרשמתי מהאופן שבו העבר נזכר, נכתב ונקשר לסיפור. משום מה עוררת את סקרנותי לגבי הספר הזה, כי אני מאוד אוהבת סיפורים קצרים (טובים כמובן)ואת מוזיקת המקרה של אוסטר קראתי ממש מזמן אבל אני זוכרת שהסוף שלח אותי לטיול קצר בלילה כדי לעכל.
עולם (לפני 5 שנים ו-6 חודשים)
יופי של ביקורת. "סיפור על אהבה וחושך" הוא לטעמי יצירת מופת.
yaelhar (לפני 5 שנים ו-6 חודשים)
אני לא אוהבת את עוז והבנתי את זה אחרי שני ספרים...
חני (לפני 5 שנים ו-6 חודשים)
גם אני נרתעת מעוז..אך הביקורת יפה. אותותו השבוע עובר ואני מקווה שהוא יביא לך ניחוחות פחות מעצבנים. .אז אם כך הספר לא בשבילי כי אין פיתרונות, אין סגירת מעגל והכל פרום...
יקירוביץ' (לפני 5 שנים ו-6 חודשים)
אלה מהפעמים שאני נזכר שעוד לא קראתי שום ספר של עמוס עוז ושצריך לגשת אליו.
נתי ק. (לפני 5 שנים ו-6 חודשים)
תודה גלית. כמו שכתבתי, אצלי סיפורים קצרים זה עניין של מצב הרוח הנכון. שמחה שאהבת את הביקורת
גלית (לפני 5 שנים ו-6 חודשים)
אני חושבת שלמעט "קופסה שחורה", לא קראתי שום דבר נוסף של עמוס עוז. זו כבר הביקורת השנייה שאני קוראת על הספר הזה, שגורמת לי לרצות לקרוא אותו. אמנם גם אני לא חסידה גדולה של סיפורים קצרים, אבל כתבת מקסים והצלחת לפתות אותי.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ