ביקורת ספרותית על קציצות מאת אילן הייטנר
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 29 ביולי, 2013
ע"י גילת


אקדים ואומר שאני לא מאוהדי הז'אנר של הייטנר. ברור לי שאת הספרים שלו אקרא רק דרך הספרייה.
ניגשתי לספר הזה מסקרנות ומהבנה מראש, שלא כל ספר שאני קוראת צריך "לטלטל" אותי, לסחוף אותי בטירוף, לרגש אותי עד דמעות או לשנות את חיי. אפשר לפעמים גם להנות קצת משטויות שמעלות חיוך על הפנים.

זה הספר השלישי שלו שאני קוראת והפעם די נהניתי (בניגוד לחוכמת הבייגלה והאדיוט המושלם).
אז נכון, השפה רדודה לגמרי (לפחות לא היו שגיאות לשוניות כמו בחוכמת הבייגלה), אבל זה חלק מהרעיון של הספר, אחרת המספר לא היה מי שהוא, וזה חלק מהייחודיות של הדמות שלו (מי שמצפה לאיזו יצירת מופת ספרותית- שלא יקרא את זה).
מה שאהבתי אצל הייטנר זה את חוש ההומור שלו, את הדוגריות ואת ההברקות השנונות שמבליחות מדיי פעם בספר. יש לו קלילות כזו שמעלה חיוך על הפנים, כי בעצם דווקא בגלל הפשטות, דווקא בהיעדר עלילה מתוחכמת נמצא הקסם הקטן, זה שמעלה לך חיוך על הפנים וגורם לך לחשוב- וואלה, זה באמת ככה :) או איך הבנאדם הצליח לכתוב כל כך הרבה שטויות, אבל יצא לו מצחיק.
העלילה של הספר הזה היא דווקא עלילה שדי עוסקת במציאות שקיימת, כך שאפשר להתחבר למסרים ולרעיון.

אומנם דירגתי ב-3 כוכבים, אבל פלוס ביקורת חיובית :)
3 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
גילת (לפני 5 שנים ו-10 חודשים)
לגבי צומת ספרים ושות' אני לגמרי מסכימה עם זה. אני שמחה שהפסיקו עם ה-4 ב-100 והורידו את זה ל-3 לפחות. עד כמה שזה נשמע מוזר שזה בא דווקא ממני, הצרכנית הפשוטה, שלמען האמת אין לה כסף מיותר להוציא על ספרים. פשוט זה לדעתי עושה אפקט של זילות לספרים לטווח ארוך, מעבר לזה שזה פוגע בפרנסת הסופרים. ועד כמה שידוע לי- עדיין לא התחלנו לייבא ספרים מסין (וטוב שכך).
אני בטוחה שסדנת כתיבה אצלו זו חוויה, אבל אני אישית לא הייתי הולכת אליו לסדנה, מהסיבה הפשוטה- שמעבר לדימיון ויצירתיות, אני לא חושבת שיש לו כשרון כתיבה ברמה ספרותית של רמת נורמה לפחות... הכתיבה שלו היא רדודה ביותר, ותסתכלי בספר שלו "חוכמת הבייגלה" כמה שגיאות יש שם... אז ללמוד ממנו איך לכתוב נראה לי קצת מוזר, חייבת להודות...
אבל זו רק דעתי, בינתיים הוא זה שהצליח להוציא ארבעה ספרים, אז שיהיה לו לבריאות :)
גלית (לפני 5 שנים ו-10 חודשים)
כמו שהוא הסביר, "צומת ספרים" הרגו את הסופרים, עם כל המבצעים שלהם, וחייבים להתפרנס איכשהו. המון סופרים מעבירים היום סדנאות כתיבה.
גילת (לפני 5 שנים ו-10 חודשים)
אני בטוחה שהוא מצחיק... רואים את זה גם בספרים שלו :)
מוזר שהוא מעביר סדנת כתיבה...
גלית (לפני 5 שנים ו-10 חודשים)
בדיוק עשיתי אצלו סדנת כתיבה, והוא פשוט כזה - מצחיק, קליל, לא לוקח ברצינות שום דבר, גם לא את הספרים שלו. זה לפחות הרושם שקיבלתי ממנו.3 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ