ביקורת ספרותית על The Gun Seller מאת Hugh Laurie
ספר לא משהו דירוג של שני כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 17 באוגוסט, 2012
ע"י אבו עברי


אל הספר The Gun Seller (בתרגום לעברית - "מכירת חיסול") הגעתי בשל אהבתי לסדרה האוס, בכיכובו של כותב הספר - יו לורי.

אם יש הבדל אחד משמעותי בין הדמות של האוס לבין הספר, הוא העובדה שהספר הזה מאוד מאוד בריטי. יו לורי בעצמו הוא שחקן בריטי, אבל בהאוס הוא מאוד השתדל להיות אמריקאי (גם המפיקים שצפו במבחן-הבד המצולם שלו שמחו שהם השיגו שחקן אמריקאי). בספר הזה הלשון היא בריטית, ההומור הוא בריטי, השקפת העולם היא בריטית. פשוט מרגישים את זה, לטוב ולרע.

גרגורי האוס היא דמות שנונה, אדישה, ילדותית, רציונלית, מורכבת, ומעל הכל - אינטלקטואלית. אני חושב שאת כל המאפיינים האלה ניתן למצוא גם בגיבור הספר (שהוא בעצמו המספר), רק במינונים המאוד מאוד לא נכונים.

מה שהציק במהלך קריאת הספר הוא שרובו אינו, למעשה, עלילה, אלא שנינות והומור (טובים ככל שיהיו) דחוס בבדיחות, אנקדוטות ושאלות רטוריות (משעשעות ככל שיהיו, לכשעצמן). וזה לא שיו לורי לא שנון - זה פשוט שהדבר הופך את הקריאה לקצת מייאשת. באמצע התפתחות רומנטית יו לורי משתף אותנו באנלוגיה בין נשים לפיאט פנדה ובין גברים לוולוו. וכל זאת כדי להסביר שקיום יחסי-מין בין גברים לנשים הוא עניין מסורבל. בקטע אחר זוג ההולך עם רדת החשיכה הופך לעניין לשוני - מדוע הלילה "יורד" והבוקר "עולה" - ובעיני יו לורי, דווקא הלילה צריך לעלות.

אופן הגעתן של דמויות מפתח בעלילה נראה שרירותי מאוד לפעמים, ובכלל - הספר הזה מאוד "אגוצנטרי" במובן שרוב דמויות המשנה ככולן שטוחות להחריד, והמעט שאנו מגלים עליהן הוא המעט שחשוב להתפתחות העלילה ולאנקדוטות שמספר לנו גיבור הספר.

הייתי ממליץ על הספר למעריצי הארד-קור של האוס, ואולי לאנשים שדיי נהנים מהומור בריטי.

ובלי קשר ספציפית לספר הזה - כדאי אולי להעיר שזו הפעם הראשונה שאני קורא ספר באמצעות אמזון קינדל. אני מאוד אוהב ספרים, אני מעריך שיש לי מעל 300, אבל בניגוד לביבליופילים רבים שנתקלתי בהם, אינני כה "מאוהב" בריח הספרים - מה שבדרך כלל משמש כתירוץ האולטימטיבי למתנגדי קוראי הספרים האלקטרונים.
יש בו מן הנוחות, אין בזה ספק. דפים לא "בורחים" כשקוראים בזמן שאוכלים, למשל. לא תמיד צריך להחזיק אותו בשעת הקריאה, אפשר להניח על השולחן. אפשר גם לשחק עם גודל הפונט למי שמתקשה לקרוא כתב קטן.
ובכל זאת - אינני גם משוכנע שההבדל לטובת קורא הספרים הוא כה מוחץ. אצלי, למשל, השיקול היה שיקול כלכלי - ניתן למצוא הרבה מאוד eBooks בחינם ברשת (ואפילו באופן חוקי - על ספרים שפגו זכויות היוצרים שלהם).
אם קינדל עולה כמו עשרה ספרים, זה פשוט שיקול של - האם יש סיכוי שקיימים עשרה ספרים שתרצו לקנות, ושתוכלו במקום זה למצוא גירסה חינמית שלהם לקינדל ?
במקרה שלי התשובה היתה חיובית, ולכן הזמנתי את המכשיר.
7 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
אבו עברי (לפני 6 שנים ו-2 חודשים)
קינדל מבחינת קריאה בחושך, לקינדל אין תאורה פנימית - אבל הזמנתי לו כיסוי מאיביי ב 12$ שמגיע עם תאורה.
קראתי בו גם בלילה בעזרת הכיסוי הזה וזה דיי מוצלח, אם לומר את האמת.
היתרון בזה הוא שהתאורה של המסך לא מעייפת... זה כמו לקרוא ספר רגיל, עם תאורה קטנה שמאירה על הדף.

בקשר לסוללה - אם לא מפעילים את ה wi-fi (ורוב הזמן באמת אין סיבה להפעיל), הוא הצליח לסחוב לי מעל ל 3 שבועות (ואלה היו שבועות שדווקא שיחקתי בו דיי הרבה, מעבר לקריאה).
ההטענה דיי פשוטה וזה פשוט חיבור USB למחשב.
שין שין (לפני 6 שנים ו-2 חודשים)
איך הקינדל מבחינת קריאה בחושך? יש לו תאורה פנימית? ולכמה זמן הסוללה מספיקה?

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ