ביקורת ספרותית על קיצור תולדות האנושות - אייר ושרטט: איציק יהב מאת יובל נח הררי
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 22 ביוני, 2012
ע"י אהוד אמיר


"קיצור תולדות האנושות" מאת יובל נח הררי אינו ספר היסטוריה שגרתי. נקודות המבט שבו מפתיעות גם את הקורא המשכיל וההיסטוריון המקצועי; הן מסקרנות, מעוררות למחשבה ואף עשויות להרגיז רבים. אין זה ספר היסטוריה שתוכנו ידוע מראש, שמתאים לתפיסת עולם זו או אחרת, ושבאינדקס שלו ימצא הקורא את כל מה שהוא מכיר. בערב שהתקיים באקדמיה הלאומית למדעים הצהיר פרופ' זאב שטרנהל ש"קיצור תולדות האנושות" הוא "הישג ממדרגה ראשונה... הישג חשוב שטוב שהתלמידים הישראלים יקבלו אותו."


על ידי קישורים מאירי עיניים בין ארועים ומשמעותם, ובאינטגרציה מרהיבה של היסטוריה, אנתרופולוגיה, פליאונטולוגיה וסוציולוגיה, סוקר הררי את שאלות המפתח שנוגעות לחידת היותנו כאן: כיצד התפתח ההומו סאפיינס ממין זואולוגי שולי לשליט בכדור הארץ? אילו פשרות עשה המין האנושי כדי להתרבות? כיצד נוצרו הרעיונות שהניעו את ההיסטוריה האנושית - כסף, דת, לאום, אידאולוגיה? ומה אפשר ללמוד על הטבע האנושי מהאופן שבו כל זה קרה? השאלות ששואל הררי מאירות את ההיסטוריה מפרספקטיבה חשובה, מרתקת ומבהירה, הרבה יותר מאשר המצבור השגרתי והלעוס לעייפה של רודנים, מצביאים וקרבות, תאריכים ותקופות.אילו ארועים השפיעו יותר מכל על גורל האנושות? לא מלחמות אלא ביות צמחים ובעלי חיים; לא כיבוש ערים אלא המצאות טכניות וגילויים מדעיים; לא גיבוש קואליציות אלא המצאת האידאולוגיות: דת, כסף, לאום. כל התקדמות תודעתית, תקשורתית, טכנולוגית, או רפואית השפיעה על גורל האדם הרבה יותר מכפי שהשפיעו כיבוש עיר זו או אחרת, קרב כלשהו או הקמת אימפריה. לכן ויליאם הרווי חשוב בהרבה מג'ינגיס חאן; לכן בוריס חן השפיע - ומשפיע - על חייהם של מאות מיליונים, הרבה יותר מכפי שהשפיעו אי פעם היטלר וסטלין יחד; לכן חמישים חמיילניצקים אינם מגיעים לקרסוליו של תומס אדיסון, המפרי דייווי או מייקל פאראדיי אחד. לכן האיכר האלמוני שהביא אלומה של חיטת בר לשדהו חשוב בהרבה מאיקרוס. ולכן ספרו של יובל נח הררי הוא מהחשובים בספרי ההיסטוריה שראו אור בעברית בשנים האחרונות.

http://cafe.themarker.com/post/2618114/
18 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
tuvia (לפני 5 שנים ו-11 חודשים)
למה יש לי הרגשה שבא אחד מכניס את כל ההיסטוריה האנושית מאז בראשית, סוגר את הקופסא עם מכסה, ומנער אותה טוב טוב, לאחר מכן פותח את הקופסא ומרוקן את הכל על השולחן ומתחיל לברור מהתוכן את מה שנוצץ , ומבריק, מסדר את התוכן הנבחר וכותב ספר בשם קיצור תולדות האנושות.
טוב אני לא ד״ר, אבל יש לי קצת ידע בהיסטוריה האנושית, וכמו שכתבה ידידתי בלו בלו, בלי הוכחות אפשר רק להציע הצעות, זה לא מדע וזה לא
מחקר, זה סתם סיפור יפה ומושך that's all falks
קוראת הכל (לפני 6 שנים)
ביקורת יפה. מסכימה מאוד עם השורה האחרונה. ספר חובה.
עולם (לפני 6 שנים)
יופי של ביקורת על יופי של ספר. "קיצור תולדות האנושות" הוא אכן ספר מרתק ומרחיב-דעת.
שיווה (לפני 6 שנים)
מסכימה עם כל שאמרת ומוסיפה איזה כיף שיש אנשים כאלה שיכולים לבוא ולהראות לנו זוויות ופרספקטיבות חדשות.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ