ביקורת ספרותית על ימי שלישי עם מורי - כריכה קשה מאת מיץ' אלבום
הביקורת נכתבה ביום חמישי, 28 ביולי, 2011
ע"י אב''פ


אני בדרך כלל לא אוהב לבקר ספרים שהם רבי-מכר, כי מה יעזור לי להוסיף שבחים לספר שהוא כבר מהולל ולהיפך מזה להביע את עמדתי לספר שלא נהנתי מהקריאה בו בעוד המונים בניגוד אלי כן התחברו אליו. במקרה של הספר הזה הסיפור הוא שונה, קראתי את הספר הזה בהזדהות מאוד עמוקה, כאילו הוא מספר על משהו שאני בעצמי עברתי.

כמי שנולד בתחילת שנות ה-70', ולמוסיקה עבורו מאז ומתמיד היה מקום כשל פסקול חיים, גדלתי בתודעה שהעשור הקודם (שנות ה-60' שנראו לי בתחילה כלכך רחוקות) היה מאוד חשוב והביא תמורה להרבה יוצרים. עם זאת חשתי בחסר מסויים להכיר מישהו שחי את אותה תקופה ויכול לספר לי עליה מזווית מאוד אישית וקרובה מאוד משלו. בסופו של דבר רצה הגורל והכרתי מישהו כזה, והוא לא היה אחר מאשר העיתונאי ושדרן הרוקנ'רול המיתולוגי, אורי לוטן ז"ל.

אנחנו התוודענו זה לזה באמצע שנות ה-90', אותה תקופה בה הוא חזר לשדר בגלי צה"ל, ושובץ לציפורי לילה (תוכנית בת שעתיים, שמשודרת לאורך כל השבוע וכל אחת מהן זוכה לאופי משלה לפי מנחה שבוחר את הקו המוסיקלי שלו). אנחנו היינו מנהלים את שיחות הטלפון שלנו, בזמן שאורי ניגן את השירים של השעה הראשונה, את השעה השניה הוא הקדיש כל כולו ללהקת גרייטפול דד. מעניין שציפורי הלילה שלו היו ביום שלישי וכמו שאתם יכולים להבין, הוא נתן לי משמעות רבה לא רק לאותם ימים שהמתנתי בכל פעם להזדמנות לשוב ולשוחח איתו (לפני שהידידות בינינו התפתחה). גם למורי של מיץ' אלבום יש הקשר מוסיקלי, שכבר כתבתי עליו במקום אחר, והוא בזכות היותו המורה של לו ריד, מי שכידוע היה בשנות ה-60' סולן להקת "מחתרת הקטיפה".

בעניין השם שני של הספר "איש זקן - איש צעיר ומשמעות החיים" אחת לכמה זמן בשיחותינו אורי היה מזכיר לי את אחד מהשיעורים שהוא למד על בשרו (בצעירותו הוא היה בכת של אושו), "האיש הצעיר שבנו לא תמיד מעלה על הדעת מה הוא מעולל לאיש הזקן שהוא נהיה אחרי כמה שנים".

למרות שהספר הזה עולה לדעתי באיכות שלו על הרבה רבי מכר, גם לו נכתב מעין ספרי המשך "עוד יום אחד" ו"חמשת האנשים שתפגוש בגן עדן", ולמרות שעוד לא יצא לי לקרוא אותם, אם לשפוט רק מהשמות שלהם נראה לי שהצליח להתחבר ולהזדהות עם מה שנכתב בהם. ואגב, בספריה הפרטית שלי אפשר למצוא את הספר הזה לצד "מחשבות על החיים" - ספר שמורי שוורץ כתב בעצמו, בזמן שחלה ב-ALS ובו הציע איזון משלו בין הגוף לנפש.
7 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
orela (לפני 6 שנים ו-8 חודשים)
יפהפה! יש משהו מאוד יפה במיץ' אלבום... הוא תמיד גורם לך לחשוב על עצמך ולהרהר על הדברים שקורים לך ומסביבך.
את הספר הזה טרם קראתי (אבל בלי לחשוב פעמיים כבר רכשתי אותו), אני דווקא קראתי קודם את "חמשת האנשים שתפגוש בגן עדן", בעיני- פשוט ספר מעורר השראה! ממולץ בחום :)
אינשם (לפני 7 שנים ו-3 חודשים)
מוסיקה יכולה להיות מורה דרך טוב ביקורת שעושה חשק ללכת ולקרוא את הספר
(אפשר גם לשבת)
")

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ