ביקורת ספרותית על מתום עד תום מאת חנוך ברטוב
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 29 במאי, 2011
ע"י נוריקוסאן


קיוויתי למצוא התייחסות באתר לספר הזה, משהו שיעזור לי לאשר את התחושה שלי שהספר גרוע. אולי מישהו שקרא יוכל להגיב לביקורת הזו?
לכאורה יש בספר כל מה שדרוש - התנהלות בשלוש יבשות לפחות, יריעת זמן רחבה - מגיל 17 עד גיל זקנה, רקע היסטורי - החל ממלחמת העולם השנייה וקום המדינה, מושבה, עיר, קיבוץ, חו"ל, אפילו הפלגה ארוכה באונייה, מלחמות, אהבה, בגידה, אוניברסיטה, קריירה, חולי.
הרקע הריאלי יוצר רושם אמין - התנהלות בירוקרטית בצבא הבריטי או חיים במצור בירושלים מתוארים (כנראה) באופן קרוב למציאות. הבעיה בעיניי היא הדמויות בספר - הן נראות שטחיות. נוצר הרושם שהדמויות מוקרנות על מסך, בזמן שמאחוריו מתרחשת ההיסטוריה. ומה אכפת להן לדמויות שבסרט שמאחורי המסך העולם בוער? אלישע מסתובב באירופה העשנה, אבל נראה שעיקר חוויותיו הן מפגשים עם נשים קנויות לרגע. ומהי תגובתו של בחור יהודי המגיע למחוזות הרג עמו?
ואם הטענה הזו נראית לכם מופרכת - גם יחסו לאירועים בחייו האישיים נראה מוזר. כאשר הוא מתגייס לבריגדה היהודית הוא שקוע עמוק בסיפור אהבה עם חברתו. כאשר מגיעות שמועות לאוזניו כי ייתכן שהיא מתכוונת להינשא לאחר, הוא הופך עולמות כדי להגיע לחופשה לארץ כדי לבדוק האם אמת הדבר ולרכוש את ליבה מחדש. הוא אמנם מצליח בכך, אבל קשה להבין לשם מה. כדי להביס את האחר? ההתנהלות שלו אחר כך בקיבוץ אינה מובנת - כשאשתו ההרה סבורה שהוא עסוק בכתיבה בחדר העבודה שניתן לו מטעם הקיבוץ לשם כתיבת ספר, הוא מנהל פרשת אהבים עם אישה אחרת. וכדי לאזן את התמונה - תגמול לו אשתו על כך בהזדמנות הראשונה שתיפול לידיה. כל כך מהר התמסמסה האהבה חוצת הגבולות והיבשות?

קראתי את הספר עד תום כי קיוויתי למצוא משהו להיאחז בו. מכירים את התחושה הזו שאולי בעמוד הבא יתברר הכול? לי זה לא קרה.

ואולי בכל זאת, עולה בי חשד, אולי פספסתי את הכוונה - האם ייתכן שהספר הזה אירוני? שבעצם הסופר מבקר את גיבוריו? קשה לי להאמין בכך.
5 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת




טוקבקים
+ הוסף תגובה
yaelhar (לפני 7 שנים ו-10 חודשים)
לפעמים ספר רע הוא פשוט ספר רע... למרות סיפור חובק מדינות ופרטים.





©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ