ביקורת ספרותית על בחירתה של סופי מאת ויליאם סטיירון
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 10 בספטמבר, 2007
ע"י נטעלי


סיפורם של סטינגו (מספר העלילה בגוף ראשון) – בן הדרום הצעיר המגיע לעיר הגדולה ניו יורק במטרה להפוך לסופר, סופי – המהגרת הפולניה, הנוצריה, היפהפיה (יש אומרים שדמותה עוצבה בהשראת שחקנית סרטי ג'יימס בונד אורסולה אנדרס), שהיתה "שם", באירופה, בזמן המלחמה, ובן זוגה – נתן לנדאו היהודי, המאני-דיפרסבי.

הספר מתחיל בסיפורו של סטינגו המתאר את תלאותיו כסופר/ עיתונאי מתחיל ומשלב אלמנטים ביוגרפיים מחייו של ויליאם סטיירון המחבר. בהמשך הוא מתוודע לשכניו בבית הדירות הורוד של גב' יהודיה המשכירה את החדרים לשלל דיירים ובהם בני הזוג סופי ונתן. סטינגו, המתכוון לכתוב את הרומן שיקנה לו תהילה, נמשך אליהם, לאורח החיים הסוער שהם מנהלים, ואט אט הוא חושף עוד ועוד שכבות במערכת היחסים הסבוכה, והמעין-סימביוטית שיש בין השניים הנאחזים זה בזו במחול שדים טרגי. כמו כן, הוא מתוודע לסיפורה המזעזע של סופי היפה, שחרף היותה נוצריה, ובת לאב אנטישמי, מצאה את עצמה במחנה ריכוז בפולין ולבסוף הגיעה להיות משרתת בביתו של מפקד המחנה, רודולף הס.



הספר מצויין, קראתי אותו בתקופה שבה היה לי קשה להתרכז ברומנים ובכל זאת, נשאבתי לסיפור המרתק וגמעתי אותו על מאות עמודיו. את ויליאם סטיירון אהבתי עוד מקריאת ספרו האוטוביוגרפי והמומלץ ביותר "חשיכה נראית" – אחד הספרים הכי טובים שנכתבו על מחלת הדכאון בה לקה הסופר. ובכוונתי מתי שהוא גם לקרוא את "הוידויים של נד טרנר" – רומן שבו סטיירון מנתח את הגזענות בחברה האמריקאית והמתח בין שחורים ולבנים.



"בחירתה של סופי" נחשב לרומן הטוב ביותר שלו ולאחד הרומנים החשובים בספרות האמריקאית במאה ה-20, ואולי בספרות מאה ה-20 בכלל. אחרי ככלות הכל, בזכות ספר זה והסרט המצליח שיצא לאחריו (בכיכובה של מריל סטריפ שגם זכתה באוסקר על תפקידה כסופי), התוודעו חלקים גדולים מהקהל האמריקאי לראשונה למוראות השואה, לבחירות האיומות שבפניהן ניצבו בני אדם ולהשלכות של אותה תקופה על נפשם של הניצולים אשר רבים מהם היגרו לארה"ב לאחר המלחמה.



בשורה התחתונה – ספר מרגש וכתוב היטב. מומלץ מאוד.
12 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת




טוקבקים
+ הוסף תגובה
נטעלי (לפני 9 שנים ו-5 חודשים)
עדכון בנוגע לרכישת הספר הקץ לחיפושים! ניתן להזמין עותק בהדפסה דיגיטלית באתר האינטרנט של הוצאת "כנרת זמורה-ביתן דביר".





©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ