ביקורת ספרותית על אמא ומשמעות החיים מאת ארווין ד. יאלום
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 28 בדצמבר, 2010
ע"י שירה


בשנה האחרונה נחשפתי לפרקים נבחרים מספריו של יאלום כחלק מרשימת קריאת החובה במספר קורסים שלמדתי. זו לי הפעם הראשונה בה קראתי ספר שלם מפרי עטו.
הספר מתחיל בחלום ונגמר בחלום, ובשני החלומות החולם פעיל ומכוון את החלום לפתרון הקונפליקט המוצג בו. בין חלום לחלום, מתוארים סיפורי טיפול שונים שעוסקים בהתמודדות עם המוות. גישתו האקזיסטנציאליטית של יאלום שוללת מכל וכל אמונה בחיים שלאחר המוות ובהמשכיות התודעה אחרי הגוף. לטענתם, חרדת המוות מלווה את כולנו מיום לידתנו עד יום מותנו, אך היא יכולה להוות כלי מעצב ומצמיח. חוויות של קרבה למוות, כגון מחלה סופנית, מותם של אנשים קרובים וכו', יכולות להעמיד אותנו בפני ארעיותם של החיים ולעודד אותנו למלא אותם בתוכן ובמשמעות. כל סיפורי הטיפול בספר מספרים את הסיפור הזה, יחד עם סיפורו של המטפל האקזיסטנציאלי, שמטופליו מערערים על תפישתו בכל עת.
הסיפור האחרון הוא מעין משל סוריאליסטי מקאברי, בו פותר המטפל האקזיסטנציאלי בן דמותו של יאלום קללה עתיקת יומין שרובצת על שושלת נשים זה שלושה דורות. חתול מפלצתי רודף את מאהביהן של הנשים בחלומם וגורם להם לברוח באימה ולשכוח את הלילה שבילו איתן. המטפל, כמשתתף פעיל בחלומו ולא כקורבן סביל שלו, מעמיד את החתול המפלצתי מול חרדת המוות שלו עצמו ומעודד אותו למלא את הגלגול התשיעי והאחרון שלו בתוכן ובמשמעות.
קראתי את הספר לאט, פרק אחר פרק, במשך שבועיים ימים. אמיתות קיומיות אינן חומר קריאה קליל שזורם במהירות בתוך יום- יומיים. קראתי כל פרק שוב ושוב, לעסתי שוב את הכתוב בו, וכעת אני מעכלת. כתיבתו של יאלום כנה ורגישה, מלאת חמלה והומור עצמי. ההשראה נובעת מכל אות, משקה את זרעי ההבנה שבמוחי ומדשנת את שורשיהם. בקרוב אפרח.
7 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ