ביקורת ספרותית על מלחמה וזכרון - שני כרכים מאת הרמן ווק
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 17 בדצמבר, 2010
ע"י הגר


אחרי ההתלהבות האדירה מ"רוחות מלחמה" (שהוא בפירוש אחד הספרים שנהניתי ביותר לקרוא), ספר ההמשך, "מלחמה וזכרון", רומן הסטורי על רקע מלחמת העולם השניה, היה מאכזב במידה מסוימת, למרות שהוא עדיין ספר טוב מאוד.
כנראה שהדבר שהכי הפריע לי הוא התרגום המזעזע לעברית. אני מרגישה שאני משתמשת בביקורת הזאת ביותר מדי סופרלטיבים, אבל אני נאלצת לומר שזהו התרגום הגרוע ביותר שנתקלתי בו אי פעם. היו חלקים שבאמת נראו כאילו המתרגם הכניס את המשפט לתרגום האוטומטי של גוגל ופשוט העתיק את מה שיצא לו, גם אם אין למשפט שהתקבל שום הגיון בעברית תקנית. מספר דוגמאות:
-אם אחת הדמויות bathed, אז בעברית היא לא התרחצה, לא התקלחה, ואפילו לא עשתה אמבטיה. היא "התאמבטה".
-מילים רבות נשארו בגרסה הלועזית, גם אם יש מילים מתאימות בעברית. למשל, הספינה הפליגה ב"קורס" המתוכנן. מה רע במילים "מסלול" או "נתיב"?
-שמות פרטיים תורגמו אות-אות. למשל, השם hugh תורגם כ"יוג'".
ועוד ועוד ועוד.
רק אחרי כמה מאות עמודים הצלחתי להתרגל לתרגום המחריד ולהתחיל להנות מהספר.
בקיצור, אני ממליצה בחום לקרוא את הספר באנגלית.
ולגבי הספר עצמו. הוא מעניין. הוא מלמד המון על חלקים של מלחמת העולם השניה שלא נהוג לספר עליהם. והדמויות עדיין מקסימות. עם זאת, הרגשתי שבקטעים רבים הסופר פשוט נסחף לספר את ההיסטוריה עצמה, ושוכח את הדמויות שלו בצד. הדמויות נזנחות לטובת סיפורי קרבות ומהלכים הסטוריים, ולדעתי זה גורם לספר לאבד חלק מהקסם שהיה ב"רוחות מלחמה".
נושא נוסף שהספר עוסק בו, לאחר שהוזכר רק במרומז בספר הקודם, הוא נושא השואה. לדעתי הנושא מטופל בצורה מעולה עבור אנשים שההיכרות שלהם איתו היא מצומצמת (בעיקר לא-ישראלים ולא-יהודים, אני מניחה). אבל עבור מי שכבר קרא אי אלו ספרים על השואה, ההסברים ההיסטוריים הבסיסיים והארוכים (למשל, מה זה בכלל אושוויץ ולמה הוא היה מיועד) הופכים להיות מתישים למדי.
לסיכום, הביקורת הזו אולי נשמעת שלילית למדי, אבל זה בעיקר בגלל הציפיות הגבוהות שהיו לי בעקבות הספר הקודם. למרות המגרעות שלו ולמרות התרגום הנוראי, עדיין קראתי את 1142 העמודים שלו בעניין רב. הדיוק ההיסטורי מרשים והאופן שבו הדמויות הפיקטיביות משתלבות באירועים אמיתיים הוא מרתק.
7 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ