ביקורת ספרותית על הכלבים בריגה מאת הנינג מנקל
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום חמישי, 10 ביוני, 2010
ע"י ליאת


ברגע הראשון ששמעתי שיצא ספר חדש של מנקל בעברית התחרפנתי מרוב אושר. דפקתי צעקה של ממש בסטימצקי מרוב שוק כשראיתי אותו. ספר חדש ומושלם של הסופר הכי נהדר שיש. אמנם, לסופר יש קצת דעות לא סימפטיות בנוגע לישראל, אבל לא אקשר את זה לדעתי על הספר.
את הספר התחלתי באופטימיות וידעתי שאוהב אותו. אולם, אחרי בערך מאה עמודים התחלתי להגיע למסקנה שעד כה, כל מה שהסופר עשה היה לחפש לעצמו בסיס איתן ויציב, עליו יוכל לבסס את העלילה שלו. הקטע הוא שהוא לא מצא אחד כזה. הרגשתי כל הזמן שהינה, עוד רגע העלילה מתחילה לקבל כיוון חדש ומתפתחת, אך שוב הכל דעך. באמת שהרגשתי ייאוש. הכרחתי את עצמי ממש להמשיך לקרוא, כי ידעתי שההמשך יעניין אותי יותר. אבל כל עוד ספר גורר את הקורא בייסורים שכאלו במשך יותר ממאה עמודים, זה כבר מוריד מאיכות הספר לפי דעתי. אז יש ספרים שההתחלה שלהם משעממת, אך תופסת תאוצה. בספר הזה זה לא קרה. במהלך קריאת כל הספר הרגשתי שמנקל הולך סביב סחור סחור, מנסה למצוא משהו להיאחז בו ושוב מרפה. פשוט לא התחברתי.
הדבר היחיד שאהבתי לכל אורך הספר היה קורט ולאנדר. אני מאוהבת בו. הוא בהחלט דמות שכייף לקרוא עליה, על המחשבות והמעשים שלה. לא אתנגד לקרוא כל חיי ספרים על קורט ולאנדר.
אולם, אין זה משפר את איכות הספר. אין מה לומר, הכתיבה נהדרת. הדמויות נהדרות אף הן. אבל העלילה בספר הספציפי הזה של מנקל הייתה ירודה ורדודה. לא הרגשתי מתח לרגע. אז פה ושם היו רדיפות, לא ביג דיל. באמת שזה לא היה מה שציפיתי.
בקיצור, הספר מומלץ בהחלט. הוא נהדר. הדבר היחיד שדפק, לפי דעתי, הוא חוסר העקביות של מנקל בהתקדמות העלילה. כאילו דבר לא נע במשך כל הספר. כאילו דברים הרגישו כברורים מאליו ושום דבר לא הפתיע. לא התרגשתי. לא נדהמתי. לא הופתעתי. אבל בכל זאת אתן המלצתי על הספר. אחרי הכל, זה מנקל.
4 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
אלון דה אלפרט (לפני 8 שנים ו-2 חודשים)
שלא ירוויחו
ליאת (לפני 8 שנים ו-2 חודשים)
חח למה דווקא משומשים?
אלון דה אלפרט (לפני 8 שנים ו-2 חודשים)
מוסיף לרשימה של הסופרים שכדאי לקרוא ספרים משומשים שלהם
ליאת (לפני 8 שנים ו-2 חודשים)
אתה לא מכיר אותו? הוא הופיע אפילו בטלוויזיה והשמיץ את ישראל בקשר למשט שהיה. חלאה שכמותו. אבל אני אוהבת אותו רק בגלל סיפרו "הסחת דעת" שהיה נהדר ומדהים לגמרי. רצחני ומצמרר וכייפי ושוודי. וגם סקסי.
אלון דה אלפרט (לפני 8 שנים ו-2 חודשים)
לא מכיר את הסופר אבל אני מכיר את הרגע הנפלא הזה שמוצאים ספר חדש של סופר אהוב. זה אדיר.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ