ביקורת ספרותית על ריפוי או פיתוי? - רפואה אלטרנטיבית במבחן - פילוסופיה ומדע # מאת סיימון סינג
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 7 בדצמבר, 2009
ע"י יעקב קליש


הסופר והמדען סיימון סינג, שאת ספריו "סודות ההצפנה" ו"המפץ הגדול" קראתי בשקיקה, מנסה להמשיך את סוד קסמו - להסביר בצורה ברורה ומובנת לכל הדיוט את התחומים שבהם הוא עוסק בספריו.
ה"מצרך" די נדיר, מאחר שלא רבים המדענים המסוגלים לדבר "בגובה העיניים" ולרתק את הקורא הממוצע להסברים ונוסחאות - ועוד בנושאים שלרבים מאיתנו הם אינם נהירים כלל.
הדבר מצריך שלושה דברים, לפחות: האחד - אמינות, השני - ידע, והשלישי - ספר "עבה" בו ייכנסו כל ההסברים הנחוצים, ואם צריך - לחזור עליהם שוב ושוב, עד שנבין...

ובכן, ההקדמה הארוכה היתה נחוצה לי עבור ההתייחסות לספר זה. אם בספרים שהזכרתי, שלושת הפרטים שלגביהם התייחסתי, היו מקובלים ונראו לי טבעיים, הרי שכאן מאסתי בהם, ובערך לקראת אמצע הספר העברתי את הקריאה ל"מוד אוטומטי", והאמינו לי, לא הפסדתי דבר!

סינג ופרופ' ארנסט יורים לכל הכיוונים. והיה ואמרת מילה בזכות האלטרנטיבית או אפילו צִיַּצְתָּ שאולי כדאי לבדוק מה יש להם להציע - חטפת! (הנה רשימה חלקית של ה"חוטפים": אירגון הבריאות העולמי, משרד הבריאות הבריטי, הנסיך מוויילס, אוניברסיטאות, תחנות הטלויזיה CBS ו- BBC , רופאים קונוונציונלים...ועוד רבים).
המחברים מראים לנו, בעזרת ניסויים קליניים שכל ה"רפואה האלטרנטיבית", אבל כולה, היא, כפי שאומרים במחוזותינו, "חארטה בארטה"! ומלבד "אפקט פלצבו" (Placebo) הידוע, והמשותף כמעט לכל ה"אלטרנטיבים", אין בה, ולא כלום, ומטרתה היחידה היא להעשיר את המטפלים (ועוד איך), ולסחוט את כספינו, ובגדול. חד וחלק!
ומנגד, כל הרפואה הקונבנציונלית, הנסמכת על ראיות, ועל שנים רבות של בדיקות מחמירות ושיתוף בין גורמים למניעת נזקים- טובה עשרות מונים מהאלטרנטיבית, שגם אם הן תהיינה זהות בהשפעתן, או בחוסר השפעתן - היא אינה עולה סכומים כה רבים, ואם חלילה יתגלה בה דבר העלול לסכן אותנו, היא תצא מיד מהמחזור.

הספר מתעכב בעיקר על ארבע תרפיות, שלגביהן מזהירים אותנו באריכות מפני כל אחד מהטיפולים שבהן: אקופונקטורה, הומאופתיה, רפואת צמחי מרפא וטיפול כירופרקטי (רק טיפול זהיר בגב ולא מעבר לכך). טיפול באזור הצוואר למשל, עלול להסתיים אפילו בשבץ במוח ובהמשכו- לגרום למוות. ממש, פחד אלוהים!

לקראת סוף הספר, ישנו נספח ובו עוד כ- 35 תרפיות מוכרות יותר או מוכרות פחות, וניחשתם: גם כאן המצב על הפנים מבחינת הרפואה האלטרנטיבית. טיפולים כמו רפלקסולוגיה, שיאצו, רייקי, והילינג אינם חומקים מדין התנועה ומקבלים את הציון, שהוא עבור כווו-לם: אפס אחד גדול!
מבחינתי, הייתי מסתדר מצוין עם מחצית מ- 460 עמודי הספר שחוזר על עצמו עשרות פעמים ובליווי עשרות דוגמאות, על כמה שהרפואה הזו, לעומת הקונבנציונלית, "אינה מחזיקה מים". ולמרות הגידול המרשים שחל בה, (וכמובן שכל קופות החולים נעזרות בה) אין המחברים מבינים "הכיצד ייתכן שאנשים נבונים יזדקקו לה..."
אגב, אם תהיתם... גם מקומם של המתפללים לשלום יקיריהם החולים לא נפקד, וכמו כולם - מלבד פלצבו, התפילה כלל אינה מספקת את הסחורה...

וקטע שאולי שופך מעט אור על "דרך ההוכחה" לשתי הרפואות:
פרופ' באום - מומחה לסרטן ב'יוניברסיטי קולג' בלונדון, פונה לנסיך מוויילס, שאינו פוסל על הסף את האלטרנטיבית והמשלימה, ואומר כך: "כוחה של הסמכות שלי בא מידע שנבנה על 40 שנות לימוד ו- 25 שנים של מעורבות פעילה בחקר הסרטן. הכוח והסמכות שלך נשענים על מוצא הלידה שלך."
רק רגע, תנו לי להיזכר: האם האקופונקטורה הסינית לא קיימת כבר כ- 2400 שנה..?
והאם "איש השלג" (מופיע בספר) שגופתו נמצאה באלפים השווייצרים, לאחר כ- 5000 שנה, כשגופו מכוסה נקודות משונות, לא עבר טיפול כלשהו כמו אקופונקטורה או הומאופתיה..?

ובעניין "איש השלג" (והאקופונקטורה) נזכרתי בבדיחה, שממש מתבקשת:
בלונדינית אחת מנסה לחנך את אחיה הקטן ואומרת לו: "אם תעשן- לא תחיה הרבה זמן!"
האח מתעניין ומקשה: "אבל סבא מעשן מגיל קטן, וחי כבר שבעים שנה."
"אתה רואה," מוכיחה אותו אחותו, "אם הוא לא היה מעשן, היום הוא היה יכול להיות כבר בן שמונים..."
נו, כנראה ש"איש השלג" המסכן לא הכיר את הבדיחה, שאם כן, לא היה נעזר באקופונקטורה, וייתכן והיה חי בינינו עד עצם היום הזה...

ולפני סיום.
איני מהמתלהבים מה"אלטרנטיבית" ולא מה"משלימה", ממש לא! אולם חצי ארס, חוסר אובייקטיביות ושנאה, כפי שהתרשמתי שקיימים בספר הזה - לא זכורים לי באף ספר שקראתי, באחריות!
הפעם, סיימון ידידי, איכזבתני מעט.

במקביל - וחובה לציין זאת לטובה, רבות האזהרות הרפואיות החמורות ו"סיכוני הרפואה האלטרנטיבית" המובאות בספר, לגבי הטיפולים או אי התייחסות לטיפול "מקובל" בעקבות העדפת "אלטרנטיבי", או ניגודי טיפולים, או ריאקציה בין תרופות.
ממליץ מאד לקרוא ולהפנים.

הספר מיועד, כדברי המחברים: "לאנשים המוכנים לשקול את האפשרות שהשיטה המדעית יכולה לפעול כפוסקת בשאלת האמת".

במידה ותוכלו להתעלם, כפי שכבר ציינתי, מהמיחזור בכמויות עצומות של דוגמאות וניסויים וכו' (לי אישית, היה קשה), ובנוסף, תקראו גם את הנספח שבסוף הספר, כנראה שגם תהנו.
ואם אין לכם דעה מקובעת לכאן או לכאן - זה הספר עבורכם.
והציון? בין 'בינוני' (המיחזור) ל'טוב' (האזהרות).

ס"ה, "עושה שכל".
9 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
tuvia (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
ביקורת טובה מאוד אבל כמוך אינני מסכים עם התובנות שאליהם סינג מגיע.
בקור שיש מחלות שטיפול בהן יכול ל יות אך ורק טיפול קונוציונלי, כגון מחלת הסרטן.
אבל כבר ראיתי מקרים שבעזרת דיקור סיני מוציאים אדם מהתקף של תרשת נפוצה, כך שיש מקום לשני הרפואות, הרגילה והמשלימה.
טוביה
(לפני 8 שנים ו-11 חודשים)
מזדהה עם דבריך יעקב כתבת ברור ומפורט. מעניין לקרא דעה נטולת סטיגמות : ) לפני זמן עבדתי לצידה של רופאה שהיתה במהלך לימודי ה"משלימה" שלה. אף כי המשיכה להשתמש בטיפול הקונבנציונלי, הרי שגישתה ההוליסטית למתרפא השתנתה, וכן יחסהּ למהירות שליפת המרשמים התמתן. אני מסכימה עם דודי שמצדד בשילוב התחומים אשר יש בהם כדי להאיר את שבילי החיים, מעבר להתמקדות במצב של בריאות או חולי בלבד . ^ - ^ . שימחה והגשמה :> כּנרת~~
dudi75 (לפני 9 שנים ו-1 חודשים)
תוספת קטנה אך כמובן אין זה כולל את השלרטנים אם ישנם או אוחזי העיניים.
dudi75 (לפני 9 שנים ו-1 חודשים)
ריפוי או פיתוי חן חן לך מר קליש שהבעת דעתך בגאון .כן!!! עם כל הכבוד למה שהרפואה הרגילה יכולה ועושה הרי שיש לנו חדשות מרנינות ברפואה האלטרנטיבית ובהרבה מקרים עולה על הקובנציונלית. הגיע הזמן שיתפכחו וישלבו ברפואה הרגילה דברים מן האלטנטיבית כפי שבצרפת ובעוד מדינות הכניסו. וברור שרמתו של רופא רגיל עם ידע נוסף מהאלטרנטיבית יתרום רבות להתקדמות מהירה ולהימנעות מרצפטים מיותרים ומזיקים.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ