ביקורת ספרותית על אוגי ואני - שלושה סיפורי פלא מאת ר"ג' פלאסיו
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 15 במאי, 2019
ע"י dina


כבר בתחילת הסקירה אקדים ואומר (ממש כמו שעשתה הסופרת) שזה אינו ספר המשך לפלא. כמי שקראה, ומאוד אהבה את פלא- הספר היה כעין סגירת מעגל. לא חשבתי שאהנה ככה, ורק בסיום הקריאה הבנתי עד כמה הספר הזה היה צריך להיכתב. הספר פלא הסתיים בצורה כזו שהקורא הרגיש שכל הקצוות מחוברות היטב אחת לשנייה ולא נשאר אפילו חור קטנטן שאפשר להרחיב אותו בצורת ספר המשך.

אבל!

אההה, וכאן מגיע אבל גדול מאוד. כמו שאוגי הצליח להיכנס ללבבות של מיליוני קוראים ברחבי העולם, וגרם ללחלוחית תמידית בעיניים, ככה דמויות אחרות הצליחו להיות מוקצות מחמת מיאוס. אז הספר הזה הוא בבחינת בונוס לקורא, ולדעתי גם לסופרת לא פחות מאשר לקורא. כתבתי שאין פה סגירת קצוות אבל כן יש פה מעשה של ריכוך פינות.

אז מהם שלושה סיפורי פלא? זהו סיפורן של שלוש דמויות שהיו דמויות משנה בפלא. אומנם דמויות משנה אבל מרכזיות ובעלות משמעות, וכאלה שהיוו את הקורות התומכות בבניית הבניין שנקרא פלא. בספר הזה דמותו של אוגי נעדרת ודמויות המשנה מקבלות את מלוא הבמה. הספר מחולק לשלושה חלקים כשכל פרק מסופר מפי דמות אחרת: ג'וליאן, כריסטופר, ושרלוט. (הייתי מוכנה להמר ולהגיד שדמותו של ג'וליאן וכל הבאזז שעוררה סביבה היא היא היתה הסיבה לכתיבת הספר) הסופרת נותנת להן את זכות הדיבור ומאפשרת לקורא לראות את מלוא התמונה השלמה ולא רק מזווית אחת.

דברים שרואים משם לא רואים מכאן? אכן כן! אם היו דמויות בפלא שסלדתי מהן, קרה הבלתי ייאמן והצלחתי להרגיש אמפתיה וחמלה. אז מה למדתי? שגם אם אדם עושה מעשה רע זה לא הופך אותו לאדם רע. ואם יש לך צ'אנס להבין איך ולמה- כולם יוצאים מורווחים.

כמו פלא גם בסיום הקריאה בספר הזה אפפה אותי התחושה והרצון לקחת נשימה עמוקה ולרצות לחיות בעולם קצת יותר חומל, יותר מכיל.

אם בפלא היתה לי חוויית קריאה שלמה, הרי שעכשיו היא מושלמת ומהודקת.
7 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
dina (לפני 3 ימים)
מחשבות!! אתה נדרש להישאר אחרי הלימודים! אין שחרורים. תקרא שוב את תחילת הסקירה, השורה השניה.
מחשבות (לפני 5 ימים)
מפליא שלא קראת את פלא.
מחשבות (לפני 5 ימים)
מפליא שלא קראת את פלא.
Tamas (לפני שבוע)
צריכה מתישהו לקרוא את הפלא הזה
סקירה יפה.
dina (לפני שבוע)
תודה תודה מחשבות.
מחשבות (לפני שבוע)
לא יכולתי לנסח את זה טוב יותר. מסכים עם כל מילה.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ