ביקורת ספרותית על עד שיצא עשן לבן מאת רוברט האריס
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 17 במרץ, 2019
ע"י שין שיןהספר נקרא במקור באנגלית conclave מילה שמקורה מ con clave בלטינית, עם המפתח. 118 קרדינלים, אנשי הכמורה הבכירים ביותר בכנסייה הקתולית העולמית ננעלים במתחם מצומצם בוותיקן. מוטלת עליהם משימה משמעותית וחשובה מאין כמוהה למיליארד וחצי מאמיני הכנסייה הקתולית ברחבי העולם. לבחור אפיפיור חדש, האיש שיעמוד בראש הממסד העצום הזה וישמש כמנהיג הרוחני והפיזי של הכנסייה הנוצרית הקתולית הכלל עולמית.

הסיפור מובא מנקודת מבטו של הקרדינל לומלי, מנהל אסיפת הבחירות, איש כמורה ותיק שתמיד הצליח בתפקידים ניהוליים בכירים אך בערוב ימיו הוא חש רחוק מייעודו הרוחני ואכול ספקות לגבי יכולותיו. כמו בכל תהליך בחירות חשוב, ישנם מועמדים מובילים, סיעות, סודות מסתוריים שמתגלים במפתיע, דרמה ויצרים.
הקרדינלים הבוחרים אמנם מבודדים מן העולם, אך העולם מצליח לחדור את חומות הוותיקן, ואירועים חריגים מתחילים להשפיע על התהליך שמתארך באופן בלתי צפוי. למרות המסגרת המצומצמת של הזמן והמקום האריס מצליח ליצור עניין ומתח רב. זהו רומן שמשלב בהצלחה דרמת בחירות פוליטית תוססת, עם סוגיות רוחניות ופוליטיקה עולמית.
האריס הוא סופר פורה ומגוון, רוב ספריו הם בז'אנר הכתיבה ההיסטורית החל מפומפיי המשמים וכלה בארץ אבות, שהוא לא פחות מיצירת מופת של היסטוריה ספקולטיבית ואחד הספרים הטובים שקראתי אי פעם.
עד שיצא עשן לבן תופס מקום טוב ביניהם. הוא בהחלט רומן קריא וסוחף, בעל ערך מוסף עקב הבחירה הלא שגרתית של הרקע לסיפור, וסוף מפתיע שמעלה חיוך ומעורר מחשבה.23 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
פואנטה℗ (לפני חודש)
נשמע מסקרן אבל אני אמתין קצת עם "דרמת בחירות פוליטית תוססת"
רונדנית (לפני חודש)
תמיד מעניין לדעת איך נלקחות ההחלטות ומה קורה מאחורי הקלעים - תודה רבה בהחלט ספר סוחף
מחשבות (לפני חודש)
ארץ אבות שעמם אותי, אבל קצין ומרגל היה משובח בהחלט.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ