ביקורת ספרותית על איוואן איליץ' ואחרים מאת ל.נ. טולסטוי
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 19 בפברואר, 2019
ע"י נתי ק.


ארבע נובלות יש בקובץ הזה וכל אחת מספקת חווית קריאה שונה לחלוטין.

בניגוד לדעת רבים, דווקא הנובלה הראשונה "מותו של איוון איליץ'" הייתה המוצלחת ביותר. לכאורה מה יש לי להזדהות עם שופט בשנות החמישים שחי לו ברוסיה לפני 150 שנה? עם זאת מצאתי את עצמי מזדהה, או יותר נכון מלאת אמפתיה וחולקת את הפחדים. כאמור, איוון איליץ' הוא זעיר בורגני, שחי רוב חייו חיים נעימים. הוא סיים את לימודי המשפטים בהצלחה יתרה, קיבל משרה טובה, התחתן לא רע, בנה בית שעל עיצובו עמל בקפידה והתחבר לאנשים הנכונים. אלא שבריאות לא קונים בכסף ויום בהיר אחד החל להרגיש רע וכאשר מצבו מדרדר מיום ליום שקע בהרהורים על החיים, המוות ומה שביניהם. טולסטוי הפליא לתאר את המחלה, את חוסר האונים של החולה מול רופאים אטומים, נטולי אמפתיה, אל מול זוגיות מתפוררת והליכה על חבל דק בין תקווה לאומללות אינסופית. כל אדם מת בסופו של דבר חסר כל...
*****

"סונטת קרוייצר" היא הזייה של איש בעל הפרעות נפשיות לא מאובחנות ששוטח את המשנה שלו בנוגע ליחסים בין גברים ונשים מול המספר בזמן נסיעה משותפת ברכבת. המשנה נעה בין מיזוגניה לפמיניזם והיא אמנם מספקת מספר פנינים שהצלחתי להתחבר אליהן, אך רובן היו בעיניי הבלחות בטירוף מוחלט.
****

"חולסטומר" היא נובלה על סוס מפי הסוס הזקן שחי בחווה וראה כבר כמה דברים מימיו. ברור שיש כאן אמירה ואלגוריה והמון דברים בין השורות. אני אישית השתעממתי מאוד ולא הצלחתי להתחבר.
**

"הקוזאקים" היא הנובלה הארוכה ביותר בקובץ ואיתה יש לי יחסי שנאה - אהבה. אולנין הוא בחור צעיר ועמיד שמחליט להצטרף לחיל שמוצב בקווקאז וכחלק מפריסת הגדוד
הוא מתגורר באחת הסטניצות (יישובי קבע של קזאקים) אצל משפחת קצין קוזאקים בכיר. אולנין שהתחיל את המסע לקווקאז ברדיפה אחרי מעמד, הרפתקאות ואותות מתאהב בחיים "הפשוטים" של הקוזאקים ומנסה להשתלב כמיטב יכולתו בהוויה שונה מאוד ממה שהכיר מילדותו. הסיפור מעניין והצצה לחיי הקוזאקים פתחה בפני צוהר לנושא שלא הכרתי כלל של אותו פלח נוצרים, דוברי רוסית שישבו בתוך עמי הקווקאז, אך גם טבעתי קצת בתוך הפרטים הקטנים, ים של צ'חיר (משקע קווקאזי) ושיחות בטלות שחוזרות על עצמן.
***1/5

בקיצור - לאוהבי הקלסיקה הרוסית בלל וטולסטוי בפרט
27 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
נתי ק. (לפני ארבעה שבועות)
מאמר מרתק ... סוניה היתה גם אשת המעשה, שניהלה בפועל את אחוזת יאסניה פוליאנה, וכילכלה את ענייני המשפחה הגדלה: 13 לידות ושמונה ילדים. אף על פי שתיעב את היצרים הגופניים, טולסטוי לא התנזר, אבל מאחר שראה הצדקה מוסרית ליחסי מין רק אם הן כרוכים בהבאת צאצאים, אשתו היא ששילמה את המחיר והותשה משרשרת בלתי פוסקת של הריונות והנקות.
https://www.haaretz.co.il/literature/study/.premium-1.2687264


כרמליטה (לפני חודש)
מחשבות -
ישנן כמה ביוגרפיות על טולסטוי, שמתייחסות גם ליחסיו עם אשתו. הן מתבססות על יומנים ומכתבים שכתבו טולסטוי, אשתו, בני משפחה וידידים.
מחשבות (לפני חודש)
איזה כיף לאלה היודעים בדיוק מה הלך בחדרי חדרים של מפורסמים.
כרמליטה (לפני חודש)
נתי - חלקים גדולים מ"סונטת קרוייצר" הם ראי ליחסים הגרועים-עד-מאד בין טולסטוי ואשתו. הדעות בספר הן הד לדעות בהן החזיק טולסטוי עצמו. כמובן שהסוף מוקצן, (טולסטוי עצמו ברח באחרית ימיו מאשתו).
הוכחה להיות הספר בעל סממנים אוטוביוגרפים הוא הכעס הרב שעורר פרסומו בקרב אשתו של טולסטוי וקרובי משפחה נוספים.

אנחנו צריכות לברך יום יום על שאנו חיות בתקופה ובחברה בה באופן כללי היחס לנשים הוא לגמרי אחר. אבל צריך לזכור כי ישנם מגזרים וחברות בעולם,וגם בחברה הישראלית, שבהם היחס לנשים הוא עדיין נורא. לא חסרים מקרים בהם נשים נרצחות ע"י בעליהן על רקע יחס שמרני לנשים או קנאה או כעס. זה מגיע גם לרצח נפשי ולאו דווקא גופני של האשה - אם ע"י אלימות פיזית ונפשית כלפיה ואם ע"י רצח הילדים המשותפים. ישנם יותר מדי מקרים לא מטופלים כאלה, גם בחברה הישראלית.
לפני כמה שנים, כשקראתי את הנובלה קריאה חוזרת, מצאתי שיש בה רלוונטיות מסוימת גם לימינו.
בכל מקרה, צריך לשפוט ספר על פי הערכים של זמנו ולא של זמננו.

נתי ק. (לפני חודש)
נכון שסונטת קרוייצר מתארת את הכרוניקה של הדרדרות הנישואין, ולפי מה שהבנתי כל הדעות שם היו פופולריות בכל מיני חוגים באותה תקופה, אבל לי זה נשמע כמו מונולוג של חולה נפש, מישהו שדווקא אם היה חי היום והיה מטופל בכדורים הנכונים היה מצליח לסיים את האירוע בצורה אחרת. אני יודעת שקנאה יכולה להעביר על דעתם כנראה גם את אלה שהיו שפויים יחסית, אבל כאן מדובר על מטורף בלי תעודות...
סקאוט (לפני חודש)
דרך אגב, למי שרוצה, באתר פרוייקט בן יהודה ניתן לקרוא את הנובלה ״ קוזאקים״ בשלמותה:
https://bybe.benyehuda.org/read/11108

ישנו גם ספר שמאגד אך ורק את נובלה זו כספר עצמאי בכריכה סגלגלה עם ציור של דבורה היושבת על פרח.
כרמליטה (לפני חודש)
כמו סוריקטה, גם לטעמי "סונטת קרוייצר" היא נובלה מצויינת.
היא מתארת כרוניקה של התדרדרות נישואים ידועה מראש עד הסוף המר.
לצערי, אנחנו עדיין נתקלים בחיים האמיתיים במקרים שכאלה, המסתיימים באופן דומה.

את איוון איליץ לא קראתי.
סוריקטה (לפני חודש)
מסכימה איתך שמותו של איוון איליץ' היא נובלה מצויינת. בעיני גם סונטת קרויצר כזאת.
מושמוש (לפני חודש)
המשך לנתי ק. כתבת שזה ספר בסדר. לא גאוני אז קרוב לדעתי..
מושמוש (לפני חודש)
לנתי ק. - התכוונתי לסופר. בעיניי מחלת הגיבור 'נגרמה' מהיפוכונדריה שהסופר לא השתלט עליה. עד כמה שזכור לי - הגיבור קיבל מכה חזקה ובגללה חלה ומת. יש מספיק דעות לא מבוססות שרצות ברשת על סיבות למחלות קשות. לא נראית לי גם דעה מהמאה ה 19.
Rasta (לפני חודש)
מצוין נתי, בדיוק מה שאני מחפש.
נתי ק. (לפני חודש)
מושמוש, אני לא בטוחה שדעתי כל כך קרובה לדעתך. בעיניי מותו של איוון איליץ' היה סיפור מרתק. קצת קשה לקרוא לבן אדם שעומד למות ממחלה חשוכת מרפא היפוכונדר, לא?
נתי ק. (לפני חודש)
רסטה, סונטת קרוייצר בהחלט נובלה מעניינת, אבל מעוררת תחושות מאוד לא נוחות
נתי ק. (לפני חודש)
תודה סקאוט. מעניין מה תהיה דעתך...
מושמוש (לפני חודש)
ווי ווי סו"ס דעה קרובה לשלי.. כולם חוזרים שזה נובלות גאוניות, עד כמה שיצא לי לראות. נראה לי שהסופר התבלבל עם הגירסאות הרבות שכתב (הוא היה כותב הרבה גירסאות), והסתמך בעלילה על דברים שלא נמצאו בגירסה שבחר בסוף, או התעלם מדברים שכן נמצאו. קיצר: לא כ"כ בשליטה. מופנה לקוראת של המאה ה-19. כלומר מתחנף. לא אהבתי את הנובלה " מותו של איוואן איליץ' ".
מצד אחד דידקטיות ומצד שני פחדים של היפוכונדר. לא לעניין. הופתעתי לקרוא בביקורת שיש עוד שלא מתלהבים ממנה. מעניין.. בכול הנובלות בספר ( אם זה אותו ספר נובלות של טולסטוי) מצאתי רק קטע אחד קצר מעולה בסגנון חנוך לוין, בערך 200 שנה לפני חנוך לוין. כנראה לא היה לו אומץ לכתוב כך כי הקוראת של המאה ה 19 לא תאהב.
Rasta (לפני חודש)
את סונטת קרוייצר כבר הרבה זמן שאני רוצה לקרוא, יש לי תחושות טובות לגבי הספר.
תודה על הסקירה היפה.
סקאוט (לפני חודש)
כתבת יופי! סוף סוף אני יודעת על מה הסיפור " קוזאקים". אין ספק שארכוש אותו.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ