ביקורת ספרותית על הזעקה של אוסף 49 מאת תומס פינצ'ון
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום חמישי, 10 בינואר, 2019
ע"י אודי


אדיפה מאס מתבשרת שהיא הפכה למנהלת העיזבון של פירס אינוורריטי, אקס מיתולוגי, שהלך לעולמו במפתיע. מרגע זה והילך, (יענו מהפסקה הראשונה בספר) נכנסת אדיפה למאורת ארנב חסרת תחתית שתפגיש אותה עם שלל דמויות, אירועים, ותתי עלילות שהמילה הזוי קטנה עליהם בכמה מידות .

זה ספרו הראשון בעברית של תומס פינצ'ון אחד הסופרים המוערכים ביותר בארה"ב, שאישיותו חידתית בדיוק כמו ספריו. סיפור של מאלף בקרקס על אל.אס.די פג תוקף. דמויות צצות, נעלמות ושבות רק בסוף הספר, הזיה ופנטזיה מתערבבות בפנטזיה והזיה של מישהו אחר, מחזה עתיק מוצג בתאטרון סתרים ומרמז כי חברת סיגריות מייצרת פילטרים מעצמות חיילים אמריקאים שברקע מעין ארגון דואר מחתרתי אשר מנהל את העולם דרך צללים. לא פעם עוצרת אדיפה בעצמה את שטף האירועים המוזר הזה וכמו בספירת מלאי מנסה לבדוק את האלטרנטיבות להסבר הגיוני: הזיה? תרגיל לעגני של פירס המנוח? פיצול אישיות? או שזוהי בעצם אמריקה, ארץ הפלאות רבת ההזדמנויות והבלתי אפשרית.

"תבחרי בפנזטיה" אומר הפסיכיאטר שלה שנמצא בעיצומו של התקף פרנואידי-פסיכוטי, בטוח שהמוסד הישראלי רודף אחריו, " טפחי אותה! מה יש למישהו מכם חוץ מזה? תחזיקי בה חזק במחושים הדקיקים שלה, אל תתני לפרוידיאנים לשדל אותך לוותר עליה ולרוקחים לגזול אותה ברעל. מה שהיא לא תהיה שמרי עליה בכל משמר, כי אם תאבדי אותה תעברי במידה רבה אל האחרים. את תתחילי להפסיק להיות."

מצחיק, פרוע, פרנואידי ושווה את המאמץ!
9 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
רץ (לפני 4 ימים)
מאוד מעניין

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ