ביקורת ספרותית על צריך לדבר על הרבי. - סיפורו של רחוב קטן בין יפו לתל אביב מאת אורי יואלי
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 9 בינואר, 2019
ע"י דוידי
הספר 'חייבים לדבר על הרבי", מאת אורי יואלי, הגיע אלי אחרי תקופה די ארוכה ומעצבנת של ספרים שהתחלתי לקרא ולא טרחתי להמשיך. זהו הספר השלישי של אורי שאני קורא וכמו כל מה שקראתי ממה שכתב, מדובר בממתק.
"סיפורו של רחוב קטן בין יפו לתל אביב.", מתאר את ההיסטוריה של אזור השוליים, אי שם בין דרום פלורנטין לצפון יפו, ואם נדייק יותר הוא מתאר את ההיסטוריה של רחוב "הרבי מבכרך" שהוא גם מקום מגוריו של אורי.
הספר מתאר את השינויים שעברו על הרחוב שמופיע בפעם הראשונה במפות של המושבה האמריקאית ב 1880, שתושביה מגיעים מניו אינגלנד כדי להביא את הגאולה השניה לארץ הקודש ולא ממש מצליחים, ומסתיים בשנות השבעים של המאה שעברה בכתבה על אזור ההפקר והפשע שנוצר בין תל אביב ליפו, שבו מעשנים חשיש, לוקחים כדורי ל.ס.ד ושומעים תקליטים.
בד בבד הספר מתאר את ההיסטוריה האישית של אורי יואלי, משנת 95 בה הוא עובר לראשונה מפלורנטין אל רחוב הרבי מבכרך, הוא שוכר מחסן קטן ששימש לניסויים בעישון דגים והופך להיות הדייר היחיד ברחוב ועד לימינו אנו בהם, אורי גר עם אהובתו בדירה ברחוב הרבי מברך 14 . הספר נכתב בעקבות מאבק שהצליח להקמת גינה ציבורית גדולה באזור ובעקבות מאבק שכנראה נכשל כנגד הקמת כביש רב מסלולי בין שכונת פלורנטין ליפו.
זהו ספר צנוע ואישי שעוסק בהיסטוריה של חיי היום היום, באזור קטן, שדרכו משתקפים השינויים הגדולים שפקדו את העולם וזעזועיהם הגיעו עד לרחוב הרבי מבכרך. האזור הוא אזור שוליים שאינו שייך לא לתל אביב ולא ליפו, האנשים שגרים בו הם אנשי שוליים, ואורי עצמו גם הוא סוג של איש שוליים (מרכזי  ) , והעובדה שהוא בחר לחלק חינם את הספר שלו, בו השקיע זמן, מחשבה ומאמץ, אומרת משהו עליו, ואין צורך לאמר שדרך השוליים אפשר לראות יפה מאוד מה קורה במרכז.
ומי שאינו יודע מיהו הרבי מבכרך, (למען האמת גם אני לא שמעתי את שמעו עד שקראתי את הספר) שיקרא את הספר....
ניתן להשיג את הספר חינם (אם נשארו עותקים..) בסיפור פשוט, המגדלור ובתולעת ספרים או להוריד עותק דיגיטלי בלינק המצורף.

https://uriyoeli.files.wordpress.com/2018/11/d79cd793d791d7a8-d7a2d79c-d794d7a8d791d799-d7a4d799-d793d799-d790d7a3.pdf?fbclid=IwAR0farJ9YdUEvVorZoNWQUcturscvqlgP_uioQ2FMwNtFKkn98LPZ_eww_8
11 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
רץ (לפני 5 ימים)
מקסים
עמיחי (לפני 5 ימים)
וואלה... :-)

סבתי ז"ל נהגה לצטט את היינה מדי פעם (מקור+תרגום). טוב שהאזנתי.
דוידי (לפני 5 ימים)
עמיחי צדקת בהחלט העיריה סירבה לקרא רחוב על שמו של היינה מפני שהמדיניות הייתה לא לקרא רחובות של שמם של מומרים ולכן קראה לרחוב על שם יצירתו של היינה, אין באמת רבי מבכרך.
עמיחי (לפני 6 ימים)
היה איש שזה שמו? אני מכיר שיר בשם זה מאת היינריך היינה.
אפרתי (לפני 6 ימים)
עשר דקות מהעבודה שלי. גם אני עובדת כבר מיליון שנה על הגבול הרעוע שבין יפו לתל אביב אבל בל ירך לבבכם, זה האיזור הכי חם בתל אביב, מחירי הקרקע פה מזנקים מיום ליום.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ