ביקורת ספרותית על מסדר שחור - כוח סיגמה #3 מאת ג'יימס רולינס
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 5 באוקטובר, 2018
ע"י בת-יה


ניסויים בבני אדם, וגם בבעלי חיים, היו תמיד שנויים במחלוקת. ובאמת, מה בדיוק רוצים המדענים לראות אחרי שהם מזריקים לעכברים תאי גזע של בני אדם? אולי עכברים שמבצעים פקודות אולי עכברים קוראים? הרי מוטב היה, לצורך בדיקת הנושא של תאי הגזע לשתול אותם בבני אדם שאין דרך אחרת להציל את חייהם, אבל בשביל כך צריכים המדענים לצאת מהמעבדות לשטח, וחס וחלילה שהם יצעדו קצת בשטח שאינו סטרילי. ומנגד קיימים משרדים ממשלתיים, שלכאורה אחראיים על הרפואה, אבל בפועל מערימים בירוקרטיה על גבי בירוקרטיה ומונעים גם מהחולה שחפץ בניסוי, מפני שממלא מחכה לו רק המוות, להגשים את רצונו לנסות עוד משהו אחד אחרון שאולי יאריך את חייו. וכך קורה שיש ניסויים ברפואה שנעשים במחתרת, ללא פיקוח, וכשאין פיקוח גם הבדיקה שמתחילה מתוך כוונה לעזור לבני האדם, יכולה בקלות להמשיך כמשהו רע.
עכשיו קחו מחקר רפואי, מסתורי וסודי שראשיתו בימי הנאצים, תוסיפו לו בלשים מאיזו סוכנות אמריקאית ששומרת על העולם, רופאות, שתיים באפריקה ואחת על האוורסט, כייסת צעירה, אירופאית, מוכשרת מאוד, פקחי שמורה באפריקה. ועוד ועוד, וקיבלתם מרדף חובק עולם, שאמנם כתוב כספר אבל ברור שהוא מצפה שיסריטו אותו.
איך שלא יהיה, למרות שמהבחינה הבלשית הספר די נדוש, הוא בכל זאת מעורר חשיבה על התקדמות הרפואה. על מה רצוי ומה לא. על היכולת לקיים טוב אבל גם על היכולת לברוא מפלצות. כך שאם היה אפשר להוסיף לו עוד חצי כוכב הייתי מוסיפה. אבל בכל זאת לא הייתי אומרת שהוא ספר טוב.

31 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
בת-יה (לפני חודשיים)
phi, תודה לך. עם זאת עודף ההגבלות האתיות (ואני מדברת אך ורק על בני אדם שמסוגלים
להחליט בעצמם) דווקא עוצר את התפתחות המחקר. כמו שכתבתי קודם: כשנמנע מחולים סופניים לקבל טיפול, גם אם הוא רק ניסוי,
בגלל בירוקרטיה זה כמו לשים מקלות בגלגלים. מה גם שבמקום לנסות תרופה ישר על הבעיה צריכים קודם לסבול ולמות בעלי חיים רבים.

Phi (לפני חודשיים)
זה לא ממש משנה מה המדענים רוצים. יש שורה ארוכה של הגבלות אתיות על מחקרים בבני אדם, אפילו כשמדובר במחקרים פסיכולוגיים בלבד. הכל כדי להגן על טובת היחיד שיכול לתת את הסכמתו החופשית. לכן זה משונה שתועבה מוסרית כמו ניסויים פיזיים בבע"ח נראים לגיטימיים.
ביקורת נחמדה, בכל מקרה.
בת-יה (לפני חודשיים)
סקאוט, תודה. מסכימה עם מה שכתבת.
בת-יה (לפני חודשיים)
צב השעה, תודה.
יש גם היום בני אדם שאין מי שיגן עליהם מפני עוולות רפואיות.
בת-יה (לפני חודשיים)
yaelhar, תודה. נכון. ככה זה גם כשקונים בשר עטוף באריזת ניילון.
סקאוט (לפני חודשיים)
ניסויים בבעלי חיים ובבני אדם זה מעשה בזוי בעיניי שיש להפסיק אותו. אף אחד לא שפן ניסיון של אף אחד. אפשר להתאמץ, כדברייך, ולמצוא אלטרנטיבות אחרות. אבל למה שהמדענים יתאמצו קצת?
צב השעה (לפני חודשיים)
במקום "שנויים במחלוקת" במשפט הראשון, הייתי כותב "מתועבים".
ההבדל הוא שעל בני האדם יש מי שמגן ועל בעלי החיים כמעט ולא.
yaelhar (לפני חודשיים)
מעניין.
על קונספירציה מפלצתית, שבבסיסה נסויים בבני-אדם ומטרתה "לשחק אלוהים" ולשעבד את בני האדם, קראתי לא מעט. אנשים מוקסמים מיכולות ריפוי, מתפלצים מהאפשרות שמישהו ישחק בתכונות האנושיות.


©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ