ביקורת ספרותית על אחותו של פרויד - סיפור אמיתי מאת גוצ׳ה סמילבסקי
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 23 בספטמבר, 2018
ע"י Rasta


פעם אחת קרה שקראתי ספר בנושא מלחמת העולם השניה, חוויה שנגמרה בנטישת הספר עוד לפני סיום הפרק הראשון, מאז לא קראתי ספרים בנושא. באחת המשמרות שלי בעבודה יצאתי לסיבוב בקניון ונכנסתי לסטימצקי. מאחורי הקופה בחלק האחורי של החנות אחת העובדות פרקה סחורה והוציאה ספרים מארגזים. אחותו של פרויד היה אחד מהם ובאותה שניה התיישבתי והתחלתי לקרוא כמה עמודים ראשונים, וואו! קניתי את הספר והמשכתי חזרה אל החנות.
נראה שגוצ'ה עשה עבודה מדהימה והצליח להעביר סיפור משפחתי כואב, עצוב, משמח (ברגעים מסוימים שלא נמשכו לאורך זמן) ומרגש.
הספר החזיר אותי חזרה אל תקופה קשה ונתן לי גישה אל מאחורי הקלעים של אחד הסיפורים היותר מעניינים שיצא לי לקרוא, עצם העובדה שהספר מבוסס על מקרים אמיתיים תורם מאוד לחווית הקריאה ואף מעצים אותה. נהנתי מכל רגע והאמת לא חשבתי לכתוב ביקורת וגם לא ידעתי מה לכתוב. זאת חוויה שארצה לשמור לעצמי.
התיאורים של גוצ'ה מהיפים שקראתי, כל כך הרבה רגש, דמויות שמנסות לחיות ולרצות את המשפחה שלהן, חלילה לא לפגוע בכבודם של ההורים, לחיות לפי נורמות כאלה ואחרות, הדמויות נפגעות, אבדות רבות, התמודדות יום יומית בחיים ובמוות. שאלות של מיהו האדם? מה תפקידו בעולם? מה קורה לאחר המוות? דת, חשיבה רציונלית, שיגעון ושפיות.
ספר מרתק, רוצו לקרוא.
17 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
Rasta (לפני 3 חודשים)
רץ - אחד הדברים הראשונים שחשבתי לעצמי כשהרמתי את הספר ממגדל הספרים שהעובדת בנתה לעצמה בחלק האחורי של החנות.
ינינה - העיקר שחווית הקריאה הייתה מהנה
רץ (לפני 3 חודשים)
לספר הזה יש רישום מרתק בכריכת הספר - האם הרישום הוא של אחותו של פרויד?
לי יניני (לפני 3 חודשים)
rastal;love - שנינו לא היינו שם אז. לכן אני לא שופטת את התנהגותו או את התנהגותה לי ברור שגו'צה כאן רוצה להעצים את דמותה של אדלופינה.
נסכים שלא להסכים
Rasta (לפני 3 חודשים)
לי יניני - איפה בדיוק כתבתי את זה? לא התייחסתי לנושא הזה בכלל בביקורת.
אם כבר העלת את הנושא אז אני כן חושב שהוא אשם. זיגמונד לא רשם את שמותיהן של אחיותיו וברח עם הזנב בין הרגליים, האמין או לא, התכחש למצב או לא... הייתה לו את האפשרות להציל אותן והוא בחר שלא.
תודה סקאוט.
סקאוט (לפני 3 חודשים)
כתבת יפה וסקרנת. תודה על הביקורת.
לי יניני (לפני 3 חודשים)
לדעתי סקירתך אינה תואמת לכוונת הסופר... אני לא חושבת שד"ר זיגמונד פרויד אשם במותן של אחיותיו. לדעתי כמו רבים אחרים, הוא לא האמין שיקרה מה שקרה. גוצ'ה כל כך רצה להעצים את דמותה של אדלופינה, "שנאלץ" לגמד ולמזער את דמותו הענקית של ד"ר זיגמונד פרויד, שהיה אחד ההוגים החשובים ביותר, בתורת האישיות ואחד המדענים הבולטים במאה הקודמת.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ