ביקורת ספרותית על דמעות של אהבה - פרוזה # מאת אליסון ריצ'מן
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 31 ביולי, 2018
ע"י Tamas


שנות ה- 70 היו מהחשוכות והמכוערות שידעה אמריקה הלטינית במאה ה-20. משטרים צבאים אלימים היו נחלתם של לא מעט מהמדינות בתת יבשת זו. אחת מהמדינות היא צ'ילה וזו תקופת ההתרחשות של הרומן שלפנינו: תקופת הדיקטטורה הצבאית בצ'ילה (משטר החונטות).

סיפור האהבה בין אוקטביו לסלומה מתחיל כעשור לפני ההפיכה הצבאית בצ'ילה.
אוקטביו, סטודנט לספרות, כובש את לבה של סלומה הצעירה באמצעות שיריו של פבלו נרודה, המשורר הצ'יליאני המפורסם, אשר לימים יהווה דמות משפיעה על מסלול חייהם של אוקטביו וסלומה.
אוקטביו הופך לשחקן מפורסם ועד מהרה נשאב לתוך הקלחת הפוליטית בארצו כאשר מתבקש לעזור למועמד לנשיאות, איינדה, ולאמנו בדיבור לפני המצלמה. איינדה נבחר לנשיאות אולם כשלוש שנים לאחר מכן נהרג, עקב הפיכה צבאית כנגדו, וגנרל פינושה תופס את השלטון.

אוקטביו מסרב לקבל את רוע הגזירה והתבטאויותיו כנגד המשטר של פינושה גורמות למשפחתו ובמיוחד לאשתו לשלם מחיר יקר. אוקטביו מחליט לבקש מקלט מדיני והמשפחה עוקרת לשוודיה.

בשוודיה פוגשת סלומה את סמואל, פסיכיאטר יהודי, בן למשפחה ניצולת שואה מצרפת, אשר החליט להקדיש חייו לטיפול בניצולי עינויים ומלחמות. שם, על ספת הפסיכיאטר, מתחילה אט אט סלומה לחשוף את סיפורה ואת הזכרונות הכואבים שצלילי המוסיקה מעלים בה.

הסיפור חוצה יבשות וימים ( צ'ילה, שוודיה, פינלנד, פרו...) ונע על צירי הזמן כאשר עבר פוגש את ההווה. ברקע סיפורם של סלומה ואוקטביו מתרחש גם הסיפור של סמואל וקאיה. שתי מערכות היחסים משיקות זו לזו כאשר לכל אחת מהדמויות יש נקודת מפגש של "אשמת השורדים".

מה יקרה למערכת היחסים של סלומה–אוקטביו, סמואל-קאיה ? האם סלומה תצליח להקשיב למוסיקה שוב?

סיפור על מערכות יחסים, סודות, כאב, אובדן ואהבה. הסופרת אף לא חוסכת בפירוט התיאורים הקשים של הרוע והאכזריות וכל זאת בשפה קולחת ומעודנת.

ספר קליל להעביר אתו את החום המהביל.

מומלץ לחובבי הז'אנר ולאוהבי אליסון ריצ'מן בפרט.
6 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
כרמליטה (לפני 4 חודשים)
קראתי ולא התפעלתי.
אני אוהבת שלספרים יש ערך מוסף ופה הוא מאד קלוש.
הרקע ההיסטורי הקשה של התקופה אמנם מניע את העלילה אך לטעמי היה מקום להרחיבו.
לי יניני (לפני 4 חודשים)
אגב, כול הספרים של אליסון מבוססים על מאורעות שקרו בהיסטוריה.
לי יניני (לפני 4 חודשים)
העלילה פחות עניינה אותי ... יותר ההיסטוריה של התקופה. למרות זאת אהבתי גם את העלילה ששזורה בתוך האירועים ההיסטוריים של אותה עת. תודה

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ