ביקורת ספרותית על יונה ונער - ספריה לעם #554 מאת מאיר שלו
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 9 ביוני, 2018
ע"י אורי החמודה


: את הספר הזה קראתי באחד מימי הזיכרון שהיו לאחרונה, ובלי לדעת שהספר עוסק בכך, הספקתי לראות את ההצגה באינטרנט לפני שקראתי את הספר, אכן הצגה מרשימה למדי, כמובן שהספר לא עולה על ההצגה. הסיפור מגולל סיפורם של כמה אנשים בעצם שתי תמונות.

תמונה אחת -מדריך טיולים בשם יאיר מנדלסון שגר בירושלים שמתעניין גם הוא ביונים, וחיו לאחר ימיה הראשונים של מדינת ישראל התבגרותו, ומות של יקיריו של אימו וזיקנתו של אביו, מתגלה בפניו סוד מפתיע, אביו האמיתי הוא גיבור מלחמה שנהרג בקום המדינה.

תמונה שנייה- מגוללת את סיפוריו של ה''תינוק'' ו''הילדה'' כך הם מכונים בספרו של מאיר שלו( בצורה מדהימה להפליא) את היכרותם רק מפני אהבתם ליונים, ןשליחתם בתקופת המלחמה כיונות דואר, במקביל לכך הם מתאהבים ושולחים אחד לשני יונים בכדי לתקשר, יום אחד שהוא מתגייס לצבא בפלמ''ח הוא מחליט שעליו לשלוח לאהובתו יונה כי ידע שלא יצא מהמלחמה חי, הוא נהרג על המקום, ומחליט לשלוח לה את הבן שיוולד( הזרע שלו) וככה בעצם נולד בנם, שהוא עצמו הדמות הראשית בתמונה הראשונה ''יאיר מנדלסון'' בלי שנודע על כך דבר.

שתי התמונות מתחברות אימו היא אותה הילדה, מחליטה לעזוב את בעלה את ילדיה כי חשה בדידות שאין כמותה, שאהובה נהרג במלחמה, והיא התחתנה רק בכדי להביא ילדים, התמונה מתבהרת בסוף ההצגה, ובסוף הספר.

3 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
אורי החמודה (לפני שנה)
מסכימה איתכם
לי יניני (לפני שנה)
ספר נהדר
חני (לפני שנה)
אחד היפים.3 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ