ביקורת ספרותית על כתבי אייזק אסימוב (כרך 4) - כתבי אייזק אסימוב #4 מאת אייזיק אסימוב
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 8 בנובמבר, 2017
ע"י בוב


Isaac Asimov -The Complete Stories

ב-1990 יצא בארה"ב הכרך הראשון מתוך שניים שאיגד מבחר של 86 מתוך 382 מסיפוריו הקצרים של גאון ספרות המד"ב של המאה העשרים, אייזיק אסימוב . התרגום העברי תוכנן להיפרס על פני 5 כרכים, אולם הכרך החמישי לא תורגם בסופו של דבר ויצר חסר של 12 סיפורים. שלושת הכרכים הראשונים תורגמו בשנים עוקבות מ 2009- 2011 והכרך הרביעי יצא רק ב2014, כך שיש בליבי עוד תקווה שזו רק פאוזה ארוכה קצת יותר לקראת החלק האחרון.
את החיבה שלי כלפי ספרות מד"ב גיליתי לאחרונה. אני מעריך שהסיבה לכך טמונה בעובדה שכמעט ולא התנסתי בסוגה הזו. משום מה התקבעה לי איזו תפיסה בראש שתכלית הספרות הזו היא למעשה רומן הרפתקאות בתפאורה של כוכבים וחלל. יכול להיות שתפיסה זו נוצרה עקב ספריו של ז'יל וורן, שיש בהם את החיזוי הטכנולוגי אך עיקרם נעוץ בהרפתקה. והנה הגיע אסימוב והפליק לי סטירה מצלצלת שהעיפה לי את הפוני. לא רק שרוב רעיונותיו הטכנולוגים עוד רחוקים מרחק רב מהגשמה, והנגיעה שיש כיום במדע מתחילה לגרד רק את קצה קצהו של הקרחון האדיר הזה, בסיס הסיפורים שלו כלל לא נוגע בהרפתקה אלא בשאלות פילוסופיות עמוקות ורבות משקל שחולשות, משפיעות ויוצרות את ציביון האנושות העתידית. הדינמיקה שבין אדם לטכנולוגיה, יחסי אדם מכונה, רובוטיקה ואינטליגנציה מלכותית, כיבוש כוכבים וחלל, דיפלומטיה בין כוכבית עם חוצונים.
סדר הסיפורים לא מופיע ע"פ הסדר הכרונולוגי של כתיבתם, אלא ע"פ הרעיוניות שבהם. היקום האסימובי הוא אדיר וגדוש רעיונות. כשאסימוב כתב את סיפוריו הוא חזר לא פעם אחורה כדי לבסס את העולם שהוא יצר על ידי בניה ויציקת מובניות שתגבש את מכלול רעיונותיו לכדי יצירה הממשיכה את עצמה. הוא עושה את זה במגוון רחב של צורות סיפוריות, ישנם סיפורים בלשיים, פסיכולוגים, דרמות בית משפט, סיפורים קומים(שחלקם מהווים סיידקיק לקו הרציף אותו ציינתי), סיפורת טראגית, כאשר מכלול רחב מאוד מסיפוריו גורם לסוג של סחרחורת מעוצמת הרעיוניות שבהם. סחרחורת שממשיכה ללוות את הקורא זמן רב לאחר סיום הסיפור.
אסימוב היה ד"ר לביוכימיה. אפשר להבחין שצורת שאילת השאלות ודרך ההסקה לפיתרון בעיות בלוגיקה אקדמית מאפיינת מאוד את אופן חשיבתו. כשאני חושב על כך, רק עכשיו מתחוור לי עד כמה סרטי מד"ב (שאותם אני דווקא כן מרבה לראות) משתמשים ברעיונותיו לשמש כנושא העיקרי בעלילה.
אסימוב פתח לי צוהר נפלא לספרות שכמעט ולא נגעתי בה. אין לי ספק שאחזור לספרים נוספים שלו בהמשך. ואולי אף אזכה לחזות בכרך החמישי שאני כל כך מייחל לבואו.

22 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
בוב (לפני שנה ו-1 חודשים)
Pulp_Fiction, את וורן גם אני אוהב. ובכלל אני אוהב ספרי הרפתקאות, אבל סוג הכתיבה שלו לא מייצג את הז'אנר בכללותו. להפך, מהתעניינות של הזמן האחרון גדולי סופרי המד"ב של המאה העשרים עסקו ביצירותיהן בשאלות פילוסופיות שלרוב עסקו במדע, טכנולוגיה, חברה, היסטוריה חלופית ואפוקליפסות.
Pulp_Fiction (לפני שנה ו-1 חודשים)
בוב, איני נמנה עם חובבי המדע הבדיוני. דוקא את וורן מאוד אהבתי בילדותי. אך משהגעתי לבגרות, בכל פעם שהתחלתי ספר מהז'אנר הזה, זה נגמר בשעמום ומיאוס.
תודות לביקורתך המצויינת ותגובות והמלצות של הקוראים פה, בהחלט אמצא זמן מתישהו לקרוא מספריו של אסימוב.
בוב (לפני שנה ו-1 חודשים)
חני, מקווה שאכן תכנסי דרך הצוהר האסימובי. העולם שנמצא מאחוריו עשיר, מרתק ואין סופי.
חני (לפני שנה ו-1 חודשים)
עוד לא התפתתי לקרא את אסימוב..זה יגיע. נפלא שהוא פתח לך צוהר
לעולם שלו. מרגש כשסופר עושה כן.
נעמי (לפני שנה ו-1 חודשים)
סקאוט ויעל תודה על ההמלצות, אכן אני מעדיפה להתחיל מספר ולא מסיפורים קצרים, אתחיל כפי שהמלצת יעל ב"ילד האתמול" ואמשיך לפי המלצותיכן =)
סקאוט (לפני שנה ו-1 חודשים)
מסכימה עם בוב! מקווה שתהני ותספרי לנו את חוות דעתך מספריו.
בוב (לפני שנה ו-1 חודשים)
נעמי, אני מקווה שתעשי כך. לא פעם הגעתי לספרות מאוד מעניינת בזכות ביקורות באתר. שמח שהצלחתי לסקרן.
yaelhar (לפני שנה ו-1 חודשים)
נעמי קבצי סיפורים קצרים יכולים לעייף את מי שלא אוהב, במיוחד כרכים מסוג זה.
להתחלה הייתי ממליצה על "ילד האתמול" שהוא סיפור קצר שהפך לספר, המספר סיפור אנושי קטן עם מוסר השכל לגבי חיינו. העדפתי אותו כסיפור קצר אבל אני לא יודעת באיזה אוסף הוא כלול.

הסיפור שהכי אהבתי מכל כתביו היה "שקיעה" שהוא רעיון גאוני ביותר. גם הוא הפך לספר (בשיתוף עם סילברברג, עוד סופר מד"ב ידוע) וגם אותו העדפתי כסיפור קצר וגאוני.

אם תרצי טעימה מסיפורי הרובוטים שלו - "אני רובוט" (או ההוצאה הקודמת שלו "אנוכי הרובוט") מומלץ. סיפורים קצרים מרתקים ועם פואנטה, שתוכלי לראות בהם גם סיפורים על אנשים ורגשות בהפוך על הפוך.
סקאוט (לפני שנה ו-1 חודשים)
נעמי- יש! אני מקווה שלא תתחרטי ושתצטרפי גם את למועדון המעריצים! אז ככה: לדעתי, אני אישית קראתי בתחילה ספר קצר המכיל מספר סיפורים שלו מתוך אנוכי הרובוט והסתקרנתי אז קראתי את המהדורה המלאה בעברית ונשאבתי. הספר מכיל סיפורים שעל פני השטח אין קשר ביניהם אבל יש ויש, אחד מהם הוא הדמות המרכזית והיא הפסיכולוגית לרובוטים שמספרת את הסיפורים.

את יכולה להתחיל גם מכרך א המכיל סיפורים קצרים שלו, שהם שונים אלה מאלה, יש סיפורים משעשעים ויש עצובים.
בשורה התחתונה: לדעתי כדאי להתחיל עם הסיפורים הקצרים.

ואת יכולה לנסות גם את ספריו שקשורים למדע, ספרי העיון שלו. יש לו כמה ספרים נחמדים על החלל שמיועדים לקהל הרחב וספרים בנושא הביולוגיה וכימיה ( למשל ספר הדן על פעולת האנזימים) אבל אני מניחה שהספרים הקשורים לכימיה יהיו לך קלים כי את לבטח למדת את החומר וזו פשוט תהיה חזרה שלא לצורך, הם יותר מיועדים לקוראים שלא טמנו את ידם בתחום מדעי כלשהו.

נעמי (לפני שנה ו-1 חודשים)
וואלה בוב שכנעת, אולי גם אני אגלה ז'אנר חדש!
אז ממה להתחיל - סקאוט / בוב / יעל וכל מי שרוצה להמליץ לי?
בוב (לפני שנה ו-1 חודשים)
מחשבות, מה ש YAELHAR.
בוב (לפני שנה ו-1 חודשים)
YAELHAR, תודה. גם הסיפורים הקצרים לא אחידים ברמתם, ועם זאת יש קו כללי של מצויינות או לפחות שאיפה לכך.
סקאוט (לפני שנה ו-1 חודשים)
בוב, אין דבר!
yaelhar (לפני שנה ו-1 חודשים)
מחשבות, לדעתי - אין סתירה, אין תחרות. אפשר גם וגם, להתעשר משניהם ומרבים נוספים.
yaelhar (לפני שנה ו-1 חודשים)
ביקורת מצויינת.
אכן סופר פורה ומעורר מחשבה. לא כל מה שכתב (קראתי את כל מה שתורגם) הוא באותה רמה, אבל באופן כללי מסכימה איתך.
מחשבות (לפני שנה ו-1 חודשים)
אני מהסניף המתחרה, זה של ארתור סי קלארק.
בוב (לפני שנה ו-1 חודשים)
גלית, תודה רבה. תוקן.
בוב (לפני שנה ו-1 חודשים)
חגית, תודה רבה. שמח שהצלחתי לעשות זאת.
בוב (לפני שנה ו-1 חודשים)
סקאוט, תודה רבה על התגובה והדיוקים. חזרתי אתמול מיומיים מילואים שבאו מיד לאחר טרק רציני במדבר יהודה. ולמרות שכל כולי תפוס עייף ורצוץ ישבתי וכתבתי את הביקורת הזו. את צודקת לגבי הביוכימיה. לא יודע למה כתבתי ביוטכנולוג, המילה המשיכה את עצמה. ההמלצות שלך בהחלט נרשמו ברשימת הקריאה.
גלית (לפני שנה ו-1 חודשים)
ציביון לא ציוויון
סקאוט (לפני שנה ו-1 חודשים)
חגית- אני מתנצלת שאני מתערבת ( ככה אני עם ספרים או סופרים אהובים) אבל מאוד כדאי לך!
חגית (לפני שנה ו-1 חודשים)
מעולם לא קראתי ספר של אסימוב. גרמת לי לסקרנות רבה, בוב.
סקאוט (לפני שנה ו-1 חודשים)
בוב! בוב! בוב! נפלא! כל ביקורת שלך פשוט פנינה אמיתית. איזה יופי! עוד אוהד מושבע של אסימוב הצטרף לחבורה! גם אני מצטרפת בצפייה דרוכה לאפשרות של כרך חמישי וכשהוא יצא, לא יהיה מאושר באדם זולתי.
בוב, לא רק שאסימוב כתב סיפורים אנושיים, משעשעים ומכמירי לב כאחד. ( הוא גורם לנו לחוש הזדהות עם מכונה!)
הוא גם כתב מאמרים רבים (כ-500) ואף כתב ספרים בנושא מדע ( על החלל, על גנים ועוד)
דרך אגב, בוב. ממליצה לך בחום רב לקרוא את ספרו אנוכי הרובוט ( יש תרגום חדיש יותר אבל אני קראתי את הישן)
ובוב, שאלה קטנה: לפי ידיעתי, אסימוב היה מתמחה בביוכימיה ולא ביוטכנולוגיה. היכן קראת זאת?

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ