ביקורת ספרותית על הארי פוטר והשיטה הרציונלית - חלק ראשון מאת אליעזר יודקובסקי
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 15 באוקטובר, 2017
ע"י פַּפְּרִיקָה


ביום רביעי האחרון, בשעת בוקר מאוחרת כלשהי, פקחתי סוף סוף עיניים והתמתחתי. הראש שלי התחיל לאתחל את עצמו, מקרטע, בזמן שגיששתי אחרי המשקפיים. ואז זה קרה.
ASDFGHJKL!!!! צווח קול נלהב מאוד בירכתי המוח שלי.
המבקר הפנימי שלי גלגל עיניים.
מותר לי להתלהב בנסיבות כאלה, התעקש הקול. וחוץ מזה אני פאנגירל, אם לא אכפת לך, ועל זה משלמים לי.
בטח שמותר לך, ציינה הפולנייה הפנימית שלי בנועם. תצעקי מה שאת רוצה, תעירי את כולנו, למה לא. אולי בשלב מסוים אפילו תספרי לנו מה העניין, נניח.
הפאנגירל התחילה למלמל משהו, נחנקה מרוב התרגשות, נופפה בידיים זמן מה עד שהצליחה לחזור להביע התלהבות בדרכים יותר מקובלות, ואז אמרה חסרת נשימה, השיטה הרציונלית! מודפסת! בעברית! קיבלנו חמישה עותקים! זה הפאנפיק הכי מדהים שאי פעם חכיחשכגטוביחהסהזסדכקאקאטןםקםפ!!! את סוף המשפט היא הבליעה שוב אל תוך השתנקויות מלאות הבעה.
ואז הכל יצא משליטה וכולם התחילו לדבר בבת אחת, אלף קולות נרגשים בתוך הגולגולת שלי על הבוקר עוד לפני הקפה, לעזאזל איתם.
בכל זאת הבנתי ללבם. לא כל יום יוצא לאור הפאנפיק האהוב עליך. למעשה, זה לא קורה אף פעם.

פאנפיק (fan-fiction, סיפורת מעריצים) הוא יצירה שנכתבת על בסיס יצירה אחרת ושואלת ממנה דמויות, רעיונות, אירועים ותפאורה.
במובן מסוים כולנו כותבים פאנפיקים - כשאנחנו מדמיינים לעצמנו סוף אחר לסיפור, או "יודעים" מה דמות כלשהי היתה אומרת בסיטואציה שבה אנחנו נמצאים, או מחזיקים בדעה נחרצת, שונה מזו של הסופר, לגבי הדבר הנכון שהגיבור צריך לעשות. יש אנשים (בנות עשרה בעיקר) שממש הולכים וכותבים את כל זה. התוצרים הם תופעה אנתרופולוגית מרתקת. בעיני לפחות. קודם כל, תשעים אחוז מהז'אנר הם רומנים רומנטיים. שנית, הפופולריות הרבה של פאנפיקי AU, שמתרחשים ביקום אלטרנטיבי, שבו רק שמות הדמויות זהים למקור, מדהימה אותי כל פעם מחדש. שלישית, אתם לא רוצים לדעת מה בנות בנות ארבע עשרה כותבות לקהל יעד של בנות בנות ארבע עשרה. רביעית, רוב הפאנפיקים הם זבל. אבל פה ושם יש יהלומים כאלה שאני מוצאת את עצמי מייחלת שהכותבת תעשה משהו עם הכישרון שלה.
כי פאנפיקים לא יוצאים לאור.
למה?
האיכות הספרותית הטהורה של רוב הפאנפיקים מוטלת בספק רב;
אורך של פאנפיק ממוצע הוא בין שלוש פסקאות לחמישים פרקים, רחוק מאורך של ספר;
אבל בעיקר, מכירת פאנפיקים היא הפרה של זכויות יוצרים. אם אני משתמשת בעולם שיצר סופר אחר ביצירה שלי, אסור לי להפיץ אותה בתשלום. לכן האינטרנט הוא מכורתם של הפאנפיקים. לכן אנחנו שולחות אחת לשנייה קישורים במקום להשאיל עותקים פיזיים של פאנפיק. לכן אי אפשר לכתוב ביקורות על פאנפיקים בסימניה.

אנחנו עומדים עכשיו כולנו בדף הספר של היוצא-מהכלל היחיד. "הארי פוטר והשיטה הרציונלית" (שמכאן ולהבא אקרא לו בשם החיבה האנגלי שלו HPMOR) יצא לאור באנגלית בשישה כרכים, ובעברית יצא זה עתה הכרך הראשון שלו. הוא מרתק ומשעשע, אין ספק שהוא ארוך מספיק, ומאחר ואסור למכור אותו, פשוט חילקו אותו בחינם.
ASDFGHJKL!!!
בדיוק.

אבל כל העניין הזה מרגש לא רק כי הוא יוצא דופן. הוא מרגש, כי "הארי פוטר והשיטה הרציונלית" הוא יצירה מבריקה ומשעשעת ונוגעת ללב, שאני יותר משמחה להחזיק על המדף שלי. אני אוהבת לדבר עליו. אני אוהבת לנתח את הדמויות שלו. אני אוהבת אותו, נקודה. הוא גאוני. אני מדברת עליו יותר מדי, ואני חושדת שהספקתי להשניא את הנושא על כל החברים שלי, אבל הפעם אנסה להעניק סקירה הוגנת. אם אני מתחילה לחפור, תגידו לי.
את HPMOR כתב אליעזר יודקובסקי, חוקר אינטליגנציה מלאכותית אמריקאי. הוא באורך כולל של 120 פרקים, זכה למספר העוקבים הגדול ביותר שזכה לו פאנפיק כלשהו אי פעם, ואני אומרת גלויות שאין שום טעם לקרוא אותו אם לא קראתם את הארי פוטר. אם כן קראתם, בבקשה, בבקשה תקראו את HPMOR. ואם לא קראתם את הארי פוטר, אף פעם לא מאוחר מדי להתחיל. זאת סדרה נהדרת, וזה ילדותי לא לקרוא אותה רק כי כולם מדברים עליה כל הזמן. אם מדען מחשבים אמריקאי לא מתבייש בזה, גם אתם יכולים.
HPMOR מכיל בין השאר ניסויים בפסיכולוגיה וסוציולוגיה, קצת פיזיקה, קצת מדעי הקוגניציה, קצת כלכלה, היסטוריה על קצה המזלג, רפראנסים לרוב לספרים וסרטים שחנונים אוהבים (אלפי רפראנסים. אני לא צוחקת. מהמתבקשים (לקאנון ולטולקין ולאליס ולמדריך הטרמפיסט וכולי) ועד מפתיעים בתכלית כמו אן שרלי או דוקטור סוס. ברור גם שיודקובסקי קורא פאנפיקים, פאנפיקי פלאף, למעשה. סלאשים. אני נמנעת בכוונה מלהסביר את המשפט האחרון כי מביך אותי לרדת לדקויות העולם המוזר של הפאנגירלז.)
יש לו מנהג מגונה להזכיר מושג כלשהו בחצי משפט ולהמשיך הלאה. ויקיפדיה בדרך כלל מוכנה להרחיב, ואני חייבת לו השלמה של כמה וכמה חורים בהשכלה שלי. אני לא חושבת שנתקלתי אי פעם בטקסט כל כך מעשיר באופן כל כך אגבי.

אז על מה זה בעצם?
HPMOR, למרות שמו, לא מדבר על הארי פוטר. לגיבור שלו קוראים הארי ג'יימס פוטר-אוואנס-וורס. נוח מאוד שיש לו שם אחר, כי הארי של HPMOR הוא דמות חדשה לחלוטין שלא דומה בכלל להארי הקאנוני. בניגוד לרוב הדמויות בפאנפיק, שדומות מאוד למקור. הארי פוטר-אוואנס-וורס הוא יתום בן אחת עשרה שגדל אצל הדודים שלו ויש לו צלקת ברק מוסתרת למחצה על ידי שיער שחור פרוע. הוא גם משקפופר. אבל בכל היבט אחר הוא דמות עצמאית. פטוניה התחתנה לא עם ורנון דרסלי אלא עם פרופסור מאוקספורד, והארי זכה להשכלה מדעית נרחבת. חוץ מזה הוא גם מחונן ואין שום ספק שהוא חנון גאה.
ואז הוא מגיע להוגוורטס ו...בגדול, משתרר כאוס מוחלט, קורים אירועים לא סבירים, מסובכים ומשעשעים מאוד, ואני לא באמת יכולה לדבר על העלילה כי ספויילרים בכל פינה. אבל לדבר על הדמויות אני יכולה בהחלט.

~ הארי פוטר-אוואנס-וורס ~
הוא חבר שלי עכשיו, עוד חבר ספרותי לאוסף של הטובים-ביותר. אני מצטטת אותו יותר משזה בריא. תשעים אחוז מהזמן הוא לא מתנהג כמו ילד בן אחת עשרה, אפילו לא קצת. אבל בעשרת האחוזים הנותרים הוא יעורר בכם חשק עז לחבק אותו. הוא מזכיר לי את פרופסור גונסובסקי מהשד מכיתה ז': "בחור, אתה לא תמות מוות טבעי!" זאת דמות עגולה ומורכבת, מעוררת הזדהות וצחוק. קשה שלא לאהוב אותו. היד על הכריכה היא שלו, ואם תלמידי הוגוורטס היו רואים אותה בתנוחה הזאת הם כנראה היו מתחילים לצעוק. סמוך לקריאה ולמשך כמה שבועות מצאתי את עצמי חושבת כמוהו, מתנסחת כמוהו. מטריד - וגם מאוד מרשים.

~ מינרווה מקגונגל ~
מזכירה מאוד את מי שהיא בקאנון, בתוספת מערכת יחסים יפהפיה עם הארי, וכמה סיטואציות גאוניות. חנות הגלימות של מדאם מלקין, למשל. וממש בסוף, הסצנה בקסמהדרין. שאלו אותי כבר כמה פעמים אם הקריאה של HPMOR תהרוס את ההנאה מהקאנון. התשובה שלי היא לא. אני עדיין קוראת אותו, עדיין אוהבת אותו, ובדמויות כמו מקגונגל, הפרשנות של יודקובסקי לדמות הפכה אצלי לחלק בלתי נפרד מהדמות הקאנונית. הוא לכד את המהות של הדמות המקורית וזיקק אותה, וזאת התוצאה.

~ אלבוס דמבלדור ~
כנ"ל. דמות מורכבת מאוד ורבת פנים שהיא בה בעת דמבלדור שהכרנו וגם צדדים שמעולם לא ראינו בו, אבל מסתדרים להפליא בתבנית השלמה. אני אציין כאן שלא דמבלדור הוא הגנדלף של הארי בפאנפיק הזה, אלא פרופסור קווירל. בכל זאת יש לא מעט שיחות בינו לבין הארי וכל אחת מהן היא הברקה. רעיון עוף החול זוכה בפאנפיק לטיפול רציני, וסנייפ כסוכן כפול גם, ודמבלדור משחק משחק מסובך מאוד, אבל אל תתלוננו על שום דבר לפני פרק 119, בבקשה. (דמעתי בפרק ההוא.)

~ הרמיוני גריינג'ר ~
אותה גאון שאנחנו מכירים, בתוספת חוש מוסרי חזק מאוד. תהפוכות עלילה שאני לא יכולה לפרט לגביהן... (כן, אני נהנית להיות מסתורית ומרושעת. נסו פעם) מערכת יחסים מקסימה בתכלית בינה לבין הארי. דיאלוגים מענגים בעלי משמעות כפולה. סצנה נהדרת שבה הארי צועק על ההורים שלה. אלרג"ה גרסת יודקובסקי. והסוף, וואו, הסוף.

~ פרופסור קווירל ~
קווירל של HPMOR הוא הגאונות בהתגלמותה. הוא...
אני אשתוק.
(שיעורים בקסם קרבי.)
(הצבאות של פרופסור קווירל.)
(צבא דרקון!)
(אני אשתוק.)

~ וולדמורט ~
לא נתקלתי בדמות נבל גאונית כל כך כבר שנים. שנים. אם יודקובסקי יבחר יום אחד ברוע העולם הזה יהיה מקום נורא לחיות בו. מאחר וHPMOR קוטל באכזריות כמה וכמה קלישאות ספרותיות, אנחנו לא זוכים לגרסת וולדמורט המלאה של התרחשות האירועים אלא בונים אותה יחד עם הארי מרסיסי ידע אקראיים. היא עדיין עמוקה ומרתקת. ועצובה, קצת. אם מישהו יצליח לנחש את הסוף הערכתי הנצחית תוענק לו.

~ ועוד משהו... ~
סנייפ, לוציוס ודראקו מאלפוי, נוויל לונגבוטום, פדמה פאטיל, בלטריקס לסטריינג', ועוד אי אלו דמויות שאני לא יכולה לא להתייחס אליהן בכלל, אבל שוב נכנסת לבעיית הספויילרים. בגדול, למעט המאלפויים, לכל אחת מהדמויות מוקדשים כמה פרקים שהופכים אותן ברגע למלאות חיים. המאלפויים הם סיפור אחר וכתבתי ומחקתי כמה פסקאות ואני מצטערת. ספויילרים. למה שלא פשוט תקראו בעצמכם. רק שימו עין על דראקו, כן?


מילה על התרגום.
HPMOR תורגם על ידי משוגעים לדבר, פרק אחרי פרק. הם התחילו שניים או שלושה; פתחו אתר אינטרנט והעלו אליו כל פרק שסיימו לתרגם. עם הזמן עלה הרעיון להניח לקוראים שמחכים לפרק הבא לעזור בתרגום שלו. הם יצרו קישורים באתר למסמכי גוגל דוקס של כל הפרקים הבאים. את רוב הפרקים תרגם תרגום ראשוני יותם פדרמן, ואחר כך עברו עליהם הקוראים והוסיפו תיקונים והערות. גילוי נאות, אני עזרתי בתרגום החל מפרק עשרים ומשהו בערך. מדובר על כשלושים "מתרגמים", כרגע. יחד ניכשנו שגיאות תרגום וביטויים מאונגלזים, שיפרנו ניסוחים, החלפנו שמות תואר באחרים, ניסינו לזהות רפראנסים ולתעתק או לתרגם אותם במדויק. אפשר לומר שהתוצאה בערך משביעת רצון. חוכמת ההמונים וכו'. אבל אז התחילו לדבר על הוצאה לאור, כשנמצא תורם שמוכן לממן את העסק; והאחראים הבטיחו שהפרקים שיודפסו יעברו עריכה מקצועית ויהיו ברמה גבוהה בהרבה מאלה שבאתר.
זה לא קרה.
יש בעותק המודפס שבידי כמה וכמה טעויות, וזה מרגיז אותי. החל מפסיקים או סגירת מרכאות שנשכחו, דרך "לצוטט" במקום "לצותת" (טעות נפוצה אמנם), "אנשך" במקום "אנשוך", "ההגיע" במקום "הגיע", ועד שיבוש ציטוטים אהובים עלי, למשל זה:
"שלטון עולמי זה מונח כל כך מכוער, אני מעדיף לקרוא לזה אופטימיזציית עולם."
עכשיו זה "אני מעדיף לקרוא לזה שיפור עולמי". מצלצל הרבה פחות טוב, לעניות דעתי, ואני אמשיך לצטט את התרגום המקוון אם לא אכפת לכם.
אבל הפשע הכי פחות נסלח הוא החילול הזדוני של המשפט הכי מוכר ואהוב של אלבוס דמבלדור:
"פטפוטים! בלאבוש! קוקו! שפיץ!"
אני לא זיהיתי אותו בכלל, בהתחלה. קבלו את זה: "שמחה, לצון, בום בום טראח!"
יש אנשים שאין להם בושה.

בכל אופן. אני שמחה שהוא יצא לאור; אני שמחה שאני יכולה להציב אותו בין שאר הספרים שלי, ולהעניק אותו לכל מי שאני רוצה נואשות שיקרא אותו כבר; אני שמחה לדעת שגם חמשת הכרכים הנותרים אמורים, בתיאוריה, לצאת לאור בשנים הקרובות.
אבל עד שזה יקרה, אני אצרף פה את הקישור העברי,
http://rationality.co.il/index.php/hpmor/chapter-1/
ואת המקור האנגלי,
http://hpmor.com/chapter/1

אני ממליצה בלהט פאנגירלי חסר עכבות. לכו תקראו אותו. הוא מבריק.
מה שלא יהיה, אל תפסיקו לפני פרק חמש. זה הפרק שבו התאהבתי בו סופית. יודעים מה, אני פשוט אצרף פה את הקישור לפרק הזה. אם אתם מתלבטים אתם יכולים לקרוא אותו בפני עצמו ולהחליט. אני נחנקתי מצחוק.
rationality.co.il/index.php/hpmor/chapter-5/
ודברו איתי. אני תמיד מוכנה לדבר על הספר הזה, הוא אחד הספרים האהובים עלי, אבל מי בכלל קרא אותו?

* ASDFGHJKL הוא רצף האותיות שמתקבל כשלוחצים על כל המקשים בשורה האמצעית במקלדת ברציפות. האגדה האורבנית אומרת שזה מה שקורה כשפאנגירל מטיחה את הראש במקלדת. לא נכון, ואל תנסו בבית. בכל אופן, זאת דרך מקובלת לתמלל פאנגירלז צורחות בהתרגשות.

* לפרוטוקול: המבקר הפנימי שלי מודיע שלא עשיתי את זה נכון ושHPMOR טוב הרבה יותר מאיך שתיארתי אותו.


32 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
פַּפְּרִיקָה (לפני 11 חודשים)
כןןן תקראיייי
SHIRA (לפני 11 חודשים)
שכנעת אותי
עכשיו רק צריך למצוא זמן
פַּפְּרִיקָה (לפני 11 חודשים)
הבנת נכון רייני - העותק העודף הובטח לך, וזה שאצלי כרגע למומו
(העונג כולו שלי)
כוכבים, אני מחכה
ילדת~כוכבים (לפני 11 חודשים)
(אני אגיב כשארגיש ראויה לכך.)

(הו רייני, גם אני התכוונתי לעשות את זהXD אך נזכרתי בכך כשבע דקות לפני החג ואיזה פרחח כיבה כבר את המחשב. המפ.)
בכל מקרה-- מאחר וגם לי יש עותק חביב ונחמד ונעים ונורא ואדיר ומתוקן ומקובל וטוב ויפה- הדבר הזה עלינו לעולם ועד-
אוכל להשאיל לך אותו, ובכך לחסוך קטטה. הידד לעצמי.
~RAIN~ (לפני 11 חודשים)
הווו תודה פפר על הרצון הטוב^^^
סליחה, לא הבנתי נכון..- את ראשונה אבסולוטית, מומו
מוּמוּ (לפני שנה)
לא. היא אמרה להשאיל את העותק שלה לך ואם לא אז.. בכל אופן רק הזכרתי :) שלא יישכחו פה דברים
~RAIN~ (לפני שנה)
אוח לעזאזל. את חושבת שהם יחלקו כאלה גם בעולמות?
את העותק העודף בשבילי, מומXD
מוּמוּ (לפני שנה)
פפ! אל תשכחי למי הבטחת ראשונה את העותק שלך!
זה שאין לנקוב בשמו (לפני שנה)
נראה לי שכבר קראתי את כולם, אבל זה טוב בשביל להיזכר, וגם הפעם להריח יחד איתם ריח של דפים חדשים...

פַּפְּרִיקָה (לפני שנה)
זשל"ב - המשיכו לתרגם, אבל לא שחררו את הפרקים הבאים לאתר, כי הם עוד לא מרוצים מרמת התרגום. אפשר ללחוץ על הקישור "אני רוצה לעזור בתרגום" ולמצוא שם את הפרקים הבאים.
באנגלית הפאנפיק כולו יצא בשישה כרכים. בעברית יצא כרגע הכרך הראשון משישה מתוכננים ובו 21 הפרקים הראשונים.
אאורה (לפני שנה)
אני רק אציין שאם אתם רוצים לקרוא את הגרסה הערוכה והמתוקנת ביותר של התרגום, כדאי לרדת לסוף הפרק וללחוץ על הקישור "שפרו את התרגום של הפרק בעצמכם." הקישור מביא אתכם לגוגל דוק שבו הגרסה היא יותר עדכנית ויותר איכותית.
זה שאין לנקוב בשמו (לפני שנה)
קראתי איזה עשרים פרקים באינטרנט, ואז הפסיקו לתרגם אותם, ואני בהחלט מסכים איתך לגבי זה שהפאנפיק הוא הכי טוב. ותודה שחשפת אותי לספר הזה, אקרא אותו בקרוב.
אגב, כתוב חלק ראשון - זאת אומרת שיהיו עוד?

פַּפְּרִיקָה (לפני שנה)
הם ביטלו את האירוע אבל היה להם דוכן ממש מחוץ לאייקון, מול הסינמטק
~RAIN~ (לפני שנה)
הווו
פפר איך השגת אותו? זה היה באירוע הההשקה באייקון? כי היה כתוב שהוא בוטל, נדמה לי..
פַּפְּרִיקָה (לפני שנה)
רייןןןןןןןןןן
אני כל כך כל כך שמחה
אני יכולה להשאיל לך את העותק שלי במפגש חורף. ואם יחזירו לי את העותק העודף שלי אני יכולה לתת לך אותו.
הכריכה גאונית
(היא כתומה ושחורה בייק. אבל חוץ מזה זהה, אז לא נורא. וכן, תרגמנו, רק לא הכל שוחרר. כשתגיעי לפרק 113 (נדמה לי) דברי איתי)
האופה בתלתלים (לפני שנה)
מה גמרתם לתרגם הכל?

ריין XD אמג את אדירה XD

חוצמזה איך הכריכה בצבעים האלו?
~RAIN~ (לפני שנה)
Ahhhhhhhhhhhhh איך אני משיגה אותו. גאד. דאמט. הגעתי לבית הכנסת בחג עם ערימת דפים מודפסים בכתב קטנטן. חשבתי להדפיס אותו בהדפסה עצמית (ועדיף כרוך בכריכה של סידור)

וביקורת מקסימה
מסכימה
עם כל מילה (למרות היותי בפרק שלושים)
(נב הכריכה מהממת)
פַּפְּרִיקָה (לפני שנה)
הכל מתורגם האני
(אבל גוגל טרנסלייט יודע)
האופה בתלתלים (לפני שנה)
"אני לא יודעת אנגלית אני לא יודעת אנגלית"
פַּפְּרִיקָה (לפני שנה)
קראתי את כולו שלוש פעמים
האופה בתלתלים (לפני שנה)
חוצמזה אקרא אותו ואז אחליט אם יש לו סיכוי לעקוף את קארי און בקטגוריית "הפאנפיק הכי טוב אוור אוור אוור"
האופה בתלתלים (לפני שנה)
ASDFGHJKL

רגע, גמרת את כולו כולו?

תשיגי חמישה עותקים גם מהבאים, טוב?
(נו שיים)
פַּפְּרִיקָה (לפני שנה)
תודה רבה!
Pulp_Fiction (לפני שנה)
מקסים פפריקה. מעניין ולא שגרתי.
yaelhar (לפני שנה)
ליתר ביטחון הורדתי את הלינק...
לפי קצב מפגשי סימניה זה קורה אחת לארבע שנים (-:
פַּפְּרִיקָה (לפני שנה)
הוא זמין בחינם באינטרנט בקישורים שצירפתי.
אני גם מוכנה בשמחה להשאיל את העותק שלי במפגש סימניה, אם וכאשר :)
yaelhar (לפני שנה)
ביקורת מקסימה על ספר שלא הייתי שומעת עליו לולא כתבת.
הייתי שמחה לקרוא אבל הבנתי שלא אוכל לפגוש אותו בדרכים הרגילות (חנות-אלקטרוני-ספרייה)
אאורה (לפני שנה)
או, כמובן שרק הארי פוטר בשבילי. :) שולחת
פַּפְּרִיקָה (לפני שנה)
תלוי פאנדום. תשלחי לי הודעה בפרטי
אאורה (לפני שנה)
יש לך המלצות על היהלומים שדיברת עליהם?
פַּפְּרִיקָה (לפני שנה)
ללא כוונות רווח, כן.
הכוורן (לפני שנה)
וכל העסק הזה , זה מותר מבחינה חוקית ? ( זכויות יוצרים )
פַּפְּרִיקָה (לפני שנה)
מיכל - דיגיטלית. ככה אני קראתי
(שלוש פעמים)
(בחודש מבחנים)
ממילא יצאו לאור רק 20 פרקים מתוך 120. ואין לדעת כמה זמן ייקח להוציא את השאר.

אלון, שמור אותו בצד. יום אחד

אור - נהדר, תקרא!
(אני מרגישה מעט מיסיונרית אבל המטרה מקדשת את האמצעים)
אור (לפני שנה)
שכנעת אותי (והגעתי סקפטי)
אלון דה אלפרט (לפני שנה)
התחלתי לקרוא, ואין לי אפילו דקה זמן. נחמד, העניין הזה
michalro (לפני שנה)
מרתק.
כולי קנאה. להנות ככה מספר. חלום.
אז איך משיגים עותק? או שקוראים דיגיטלית?!

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ