ביקורת ספרותית על סלוניקי עיר של רוחות מאת מארק מאזוור
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 1 באוקטובר, 2017
ע"י בנצי גורן


סלוניקי, או תסלוניקי כפי שהיא נקראת בפי תושבי יון, היא עיר מדהימה. כשאני מגיע לסלוניקי אני מרגיש בה בבית ולא בגלל שביקרתי בה פעמים רבות אלא בגלל אופייה של העיר. האנשים החמים, הקצב המזכיר את תל אביב, הריח והבריזה המגיעים מהים, המסעדות והפאבים ברובע לדדיקה והשווקים שבעיר, כל החבילה הזו ביחד הופכים את סלוניקי לעיר שכיף לבלות בה.

סלוניקי היא גם עיר עם היסטוריה עשירה במיוחד. היא הוקמה על ידי המקדונים ונכבשה על ידי הרומאים, אחר כך על ידי הביזנטים, העותומנים ורק משנת 1912 היא בידי היוונים.

מה שגרם לי להתעניין בהיסטוריה של סלוניקי, זו ההיסטוריה של היהודים בעיר. אני מדבר על התקופה שבין גירוש ספרד ב-1492 ועד הגירוש הטרגי על ידי הגרמנים של 50 אלף יהודי העיר מסלוניקי לאושוויץ. הסופר מספר לנו על תופעות של אנטישמיות שהיו שם אך גם על גילויים של חמלה בזמן הגירוש ועל חסידי אומות העולם ששמו נפשם בכפם כדי להציל יהודים.

ספרו של מאזוור הוא ספר היסטוריה לכל דבר וענין. הוא מספר על ההיסטוריה של העיר משנת 1430 אז נכבשה על ידי הביזנטים ועד לשנת 1950, התקופה שאחרי מלחמת העולם השנייה ומלחמת האזרחים שפרצה ביון בעקבותיה. הוא אינו מדלג על אף אחד מהאירועים החשובים שעברו על העיר בשנים האלו.

הוא מרבה לתאר את מקומה ומעמדה של העיר באימפריה העותומאנית הגדלה והמתעצמת, ומייחד, פרק מעניין במיוחד לתקופה בה הגיע שבתאי צבי לעיר. ניכר בו, שהוא מכיר מידיעה קרובה את אורחות חייה, מנהגיה ותולדותיה של הקהילה היהודית.
עוד פרק מעניין במיוחד הוא הפרק העוסק בשריפה הגדולה שפרצה בעיר בשנת 1917, החריבה חלקים גדולים ממנו ופגעה קשות בקהילה היהודית.

נראה כי הסופר מקונן על גורלה של העיר שפעם חיו בה בהרמוניה יהודים, נוצרים ומוסלמים. עם השנים המינרטים של המסגדים סולקו, ועל שטחו של בית הקברות היהודי הישן הוקמה האוניברסיטה החדשה של העיר. אבני המצבות שימשו חומרי גלם לבניית דרכים וכבישים כמו שקרה בערים רבות אחרות ברחבי אירופה.

כחובב מוסיקה מצאתי גם ענין מיוחד בפרק העוסק בתרבות הטברנות והתפשטות מוסיקת הרמבטיקה - אגב הדגשת חשיבותה של הזמרת היהודייה רוזה אשכנזי בתחום זה.

אני חייב לציין כי זהו אינו ספר עלילתי אך כל מי שיש לו ענין בהיסטוריה, יהנה ממנו הנאה מרובה. הכתיבה שוטפת וכנראה שגם התרגום מצוין.
24 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
בנצי גורן (לפני שנה ו-5 חודשים)
תודה מסמר עקרב!
מסמר עקרב (לפני שנה ו-5 חודשים)
ממליץ לכולם להיכנס לאתר של בנצי. נפלא.
www.bgoren.co.il
בנצי גורן (לפני שנה ו-5 חודשים)
שנה טובה חני וחג סוכות שמח.
חני (לפני שנה ו-5 חודשים)
סקירה נפלאה את יון לא ראיתי מאז שנת 86,יון זכורה לי לטובה במיוחד האולפוס המושלג.
שנה טובה בנצי.
בנצי גורן (לפני שנה ו-5 חודשים)
תודה לכן, אנקה & לי.
אנקה (לפני שנה ו-5 חודשים)
נשמע ספר מעניין. תודה על הסקירה, בנצי.
לי יניני (לפני שנה ו-5 חודשים)
בנצי תודה רשמתי לפניי

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ