ביקורת ספרותית על שתיקה פרסית מאת שרה אהרוני
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 26 ביולי, 2017
ע"י לי יניני


לכתיבתה של שרה אהרוני התוודעתי בזכות ספרה "אהבתה של סלטנאת" משנת 2008. מאז ועד היום, כל ספר ששרה אהרוני כותבת, נרכש על ידי כשהוא עדיין עטוף בניחוחותיו של בית הדפוס.

"אהבתה של סלטנאת" מתחיל בשנת 1946 באיראן, בתקופת המשבר שהתייחס לחלוקת שטחה של איראן לשתי מדינות, ואילו הספר "שתיקה פרסית" מתחיל בשנת 1978 כ-32 שנה אחריו.

מלבד הכתיבה הקולחת והרהוטה, שרה אהרוני יודעת ליטול עובדות מציאותיות, ואירועים היסטוריים, לצפות אותם בתבליני דמיונה העשיר, והרי לכם ספר שאי אפשר להניחו מהיד.

"שתיקה פרסית" הוקדש לאם הסופרת ז"ל, ולדעתי מהווה סגירת מעגל וחזרה לשורשים, כשבדרך שרה אהרוני נטלה לעצמה הצצה מערבה, עם הספר הנפלא "אהבתה של הגברת רוטשילד".

העלילה מחולקת לשני חלקים:
*חלק א-מדינה בטלטלה.
*חלק ב-הבריחה מטהרן.

החלק הראשון מתרכז בעובדות היסטוריות: נפילת שלטונו של השאה, בריחתו מאיראן, היחס ליהודים לפני ואחרי המהפכה, ועם עלייתו של אייתוללה חומיני לשלטון.

השנאה ליהודים עקב הערצה לאייתוללה הלכה וגברה משנת 1979. ברמקולים בחוצות העיר נשמעו קריאות: "קטל אמ כלימיה! טבחו ביהודים!" (עמוד 68).

חוצות טהרן בערו והשנאה ליהודים הלכה ותפחה מיום ליום. הפגנות נגד ארצות-הברית וישראל, הפגנות, התקהלויות ושריפת צמיגים הפכו למראות יומיומיות.

הרפובליקה האסלאמית והנשיא הרפורמיסטי, הצרו את תנועתם של היהודים, ועצרו נשים שלא התלבשו על פי קוד הלבוש האסלאמי. ב-4.11.1979 פלשה קבוצת סטודנטים איראנים לשגרירות ארה"ב בטהרן, ולקחה בני ערובה בתמורה להסגרת השאה, ששהה באותה עת בטיפול רפואי בארצות הברית.

בסיוע יומנה של פרי ניתן לחוש את האווירה האנטי יהודית, שאפפה את הקהילה היהודית באירן. עמוד 168: "אני ממשיכה לנשום את האוויר המלא בריח של פחד. שפיכות דמים, אונס של נשים ונערות, תקיפה של ארמונות ומוזיאונים, ביזה של חפצי אמנות ואוצרות יקרי ערך, הטרדת נשים תמימות על ידי סיירות זיינב באשמה של עבירות מוסר כביכול, תמונות האבלים על הנופלים. אלוהים, איזה פחד ובלבול!"

הרעת היחס ליהודים, גרמה למנוסה של יהודים בדרכים עקלקלות לישראל, ארצות הברית ומדינות נוספות.

בחלקו השני של הספר "שתיקה פרסית", שרה אהרוני גוללה את מחול השדים של מסע הבריחה המטלטל ותלאותיו. המנוסה מהלבה הגועשת של ההר האיראני לא הייתה פשוטה ולוותה בחרדות, תלאות, קשיים פיזיים, חששות ואכזבות.
אם החלק הראשון של הספר עסק במערכות יחסים בתוך המשפחה והאטמוספירה באותה עת, בחלק השני תמצאו רגעי מתח מטלטלים, מפחי נפש, מעילה באמון, התבדות וציפיות ששואבות לתוכן אכזבות.

כל העלילה מגוללת לקורא על ידי דמותה של פרי, בת הזקונים של משפחת הנאי. פרי-יהודייה, מקסימה ופקחית ובליבה פינתה חלקה עבור בן-דודה מורד לוי.

המהפכה האסלאמית אומנם דחתה את נישואיהם, אך שכבר לא יכלו להמתין יותר, החליטו להינשא בצל המהפכה, ובהמשך נולדו להם שני ילדים: אבי (מלשון אברהם בפרסית) ואילנה.

דמותה של פרי מתבגרת לעיני הקורא אט אט. מילדה שובבה שעושה תרגיל למסעוד-אחיה של ליאם חאנום, שאחזה בתואר בעלת בית, ועד לאישה דעתנית ואמיצה.

אימה של מהרי, שחוכמת חייה שזורה לאורך כל הספר נפלאה ומדהימה כאחד. מנגד דמותו של האב יעקב שמתואר כאיש מחמיר, קמצן במחמאות, קר רוח שנמנע אפילו מללטף ולחבק את ילדיו כי לדעתו "הפינוק יוביל את הילד לחוצפנות". שתי דמויות שונות האחד מהשני, שגם כאן האישה היא "הדומיננטית" בדרכה שלה ובהתאמה לאותם ימים.

את שנות התבגרותה בילתה פרי עם בהנום אחיה, מפני שאחיה ואחיותיה הנוספים נישאו ועזבו את בית ההורים. שתי אחיותיה סוראיה-הבכורה ושירן עזבו עם משפחתם ועלו לישראל בתקופת שלטונו של השאה.

בכתיבה יחודית שרה אהרוני עורכת לקורא הכרה עם התרבות המקומית, ההווי, הלבוש, המנהגים, מאכלים מסורתיים, פתגמים עממיים, תיאורי נוף ולא מעט הרהורים על מהות החיים.

בעלילה שזורים משפטים בקשאנית (פרסית יהודית). כקוראת שאינה מדוברי השפה, הקלה עלי מאוד העובדה שהתרגום לעברית, נעשה בסמיכות למשפט בקשאנית. צורת כתיבה זו נוחה ומקלה על הקורא.

דבר נוסף שמצא חן-בעיני הוא הפונט השונה שבו נכתבו היומן של פרי, והמכתבים שהגיעו מהאחיות סוראיה ושירן שהתגוררו בישראל. בד בבד באותם מכתבים תיארו האחיות את החיים בארץ, הטיול המשפחתי לכותל המערבי, והחינוך המצוין שילדיהם זוכים לו בארץ.

כתיבתה של שרה אהרוני מוצפת מטאפורות בעברית מצוחצחת, חדה ושנונה כאחד, וגם פה כמו בכל ספריה תמצאו את האישה הדעתנית והאמיצה, על אף שחונכה תחת המטריה הפטריכאלית.

הספר נקרא "שתיקה פרסית" אך שורותיו זועקות...

לא לחינם שרה אהרוני ציטטה את המשפט של תומאס הרדי: "נפלא להאזין לשתיקתו של אדם."

במילה אחת: אהבתי
בשתי מילים: ממליצה בחום
במשפט אחד: הצלחת המשימה לא נמדדת במספר הכשלונות אלא בהגשמתה!


לי יניני

ידיעות ספרים, פרוזה מקור, 343 עמודים, 2017

36 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
לי יניני (לפני 7 חודשים)
רץ לא ....גם אני החמצתי אותה. לעומת זאת הייתי בהשקה של הספר אהבתה של גברת רוטשילד.
רץ (לפני 7 חודשים)
ביקורת שעושה כבוד לשרה אהרוני הכפר סבאית, אני מבין שהיית בהשקה של הספר, אני למרות שעזרתי מעט להשקה החמצתי אותה.
לי יניני (לפני 7 חודשים)
הכוורן....:-) חה חה חה
הכוורן (לפני 7 חודשים)
צודקת לי , אף אחד לא יכול בלי אהבה , אבל ספרים שמשתמשים במילה הזו בשם שלהם נשמעים לי קיטשיים וסכריניים . ברור שזה רק השם וזה לא אומר דבר על התוכן , אבל זה עושה לי פריחה ...
לי יניני (לפני 7 חודשים)
הכוורן למה? רובנו לא יכולים לחיות בלעדי אהבה...אהבת אם אב אישה ילד כלב חתול....זה חלק איתנו.
בספר הזה יש הרבה שתיקה והיא מדברת אל הקורא.
על כל ספר עם המילה אהבה שים מדבקה וקרא...:-).
תודה על הפירגון
הכוורן (לפני 7 חודשים)
לא קראתי את "אהבתה של סלטנאת" ואת "אהבתה של גברת רוטשילד" . אני מקבל פריחה מספרים שמשתמשים במילה אהבה בשם שלהם , ואצל הסופרת הזו זה כבר כמעט סדרתי . מצד שני , הביקורת היפה שלך עשתה לי חשק לקרוא את הספר ( וחוץ מזה הוא לא כולל את המילה אהבה ... )
לי יניני (לפני 7 חודשים)
דני תודה רבה...גם אני אוהבת לקרוא על עמים אחרים זה תמיד מעניין ומרתק עד כמה העם היהודי הוא צבעוני ואין מקום בעולם שהוא לא היה.
דני בר (לפני 7 חודשים)
ביקורת נהדרת!
אהבתי מאוד את "אהבתה של סלטנאת", כתיבה צבעונית ועשירה.
אצלי תמיד יש עדיפות לספרים שפותחים לי חרך רחב לעדות ועמים אחרים.
ומה מרתק יותר מזה? בעיניי כמובן...כי אני שומע כבר לחישות מאחור: יו נסבו, יו נסבו...
שבת שלום:)
לי יניני (לפני 7 חודשים)
רונדנית תודה וסופש נעים
רונדנית (לפני 7 חודשים)
לא קראתי אף ספר של שרה אהרוני למרות שאהבתה של סלטנאת נמצא אצלי על השידה ליד המיטה תמיד ספר אחר תפס את מקומו, אולי עכשיו הזמן להתחיל. את אהבתה של גברת רוטשילד לא השגתי, אבל זכורה לי הביקורות המהוללות עליו. תודה לי על הסקירה המעולה כרגיל.
לי יניני (לפני 7 חודשים)
Live יקירה תודה רבה וסופש נעים
רחלי (live) (לפני 7 חודשים)
לי יניני, ביקורת מעניינת בהחלט
עמיר ש. (לפני 7 חודשים)
צודקת מיכל, לחיי המעופפים בעלי הכנפיים וגם אלה בעלי המקור. הציבעוניים וגם האפורים. וגם - לכל הולכי על ארבע ואלה הזוחלים על גחון.
מיכל (לפני 7 חודשים)
עמיר, בתור פרפר גאה אני חייבת להתייחס למשפט שלך: "יחי צבי המים וחבריהם הדגים, הדגיגונים ושאר החי בים וביבשה" - וגם באוויר.
לי יניני (לפני 7 חודשים)
עמיר מותר לנו לא להסכים בשבילך קראתי שוב ואני ממש לא מבינה איפה כתוב כאן על העלילה.
ועוד אחרי למעלה מ3000 ציפיות בפייס שאף אחד לא העיר על כך אלא ההיפך אזי על אחת כמה וכמה.
עמיר ש. (לפני 7 חודשים)
חולק עליך במקרה הזה. תודה על התגובה. נתראה בביקורת הבאה.
יחי צבי המים וחבריהם הדגים, הדגיגונים ושאר החי בים וביבשה.
לי יניני (לפני 7 חודשים)
צב השעה תודה רבה. בטח שאני מסכימה איתך :-)
לי יניני (לפני 7 חודשים)
עמיר כתבתי עובדות היסטוריות ידועות אין כלום על העלילה. לא מסכימה איתך לחלוטין. אפשר לקרוא כל ספר בנפרד...הקשר בין הספרים הוא היסטורי בלבדבללר כל קשר לעלילות המגוללות בשני הספרים הללו.
תודה
עמיר ש. (לפני 7 חודשים)
צב, אין לי עניין להתווכח, הערתי את דעתי בעקבות הקריאה שלי את הביקורת. אבל, אם אתה כבר ירדת לפרטים, אזרום איתך, החל מהפסקה השישית למשך שתים-עשר פסקאות מובאת השתלשלות הסיפור בתקציר, לזה התכוונתי.

אכן כן ואתה צודק, חמש הפסקאות האחרונות הינן דעתה הביקורתית הראויה והטובה של לי על הספר. כך גם ששת הפסקאות הראשונות.
צב השעה (לפני 7 חודשים)
ביקורת מצוינת. ולא מסכים עם עמיר. כמה "פרטי פרטים מתוך התוכן, ממש תקציר השתלשלות" אפשר להעביר בכמה שורות של סקירה, ועוד לספר של בן כ-350 עמודים? וחוץ מזה, כל חמש הפסקאות האחרונות הן דעתה של לי על הספר ובכלל לא תקציר של העלילה.
עמיר ש. (לפני 7 חודשים)
שאלה והערה: את פותחת באזכור של "אהבתה של סלטנאת" שמתחיל ב-1946 ואז עוברת לספר הנוכחי, שמתחיל ב-1978 עם הפרעות ונפילת השאח - האם יש קשר בין שני הספרים: המשך השתלשלות עם אותן הדמויות, קשר אחר?

ועוד הערה, לי - נכון היה אם היית נותנת פחות פרטי פרטים מתוך התוכן. הבאת כאן ממש תקציר השתלשלות הסיפור. מוטב שהקורא העתידי יגלה בעצמו ולהנאתו את ההתרחשות, את הסיפור (בכנות - לו הייתי מעוניין לקרוא את הספר, הייתי עוצר את קריאת הביקורת בתחילתה).
לי יניני (לפני 7 חודשים)
חגית כל הספרים חוץ מהספר כשהשמים התקרבו לאדמה בהוצאת מעריב. זה ספר פוליטי שלא התחברתי אליו ולכן גם לא סקרתי אותו
חגית בן חור (לפני 7 חודשים)
רשמתי לי לחפש את כל ספריה בספריה, מחר אני שם, תודה על ההמלצה.
לי יניני (לפני 7 חודשים)
חגית נסטרן מצויין. מאוד אהבתי אותו. תקראי את הסקירה שלי היא מופיעה כאן. הספר הזה שונה מנסטרן כמובן.
אני חושבת שתאהבי אותו
כמו שהגבתי לך בפייס קחי גם את אהבתה של סלטנאת ואהבתה של גברת רוטשילד. שניהם טובים ומומלצים.
ולקינוח קחי את הנוכחי

לי יניני (לפני 7 חודשים)
מחשבות -תודה רבה. גם אני מאוד אהבתי את אהבתה של גברת רוטשילד.... זוכרת שתוך יומיים חסלתי אותו
לי יניני (לפני 7 חודשים)
חני-ספר מעניין ... הספר הזה נוגע במנעד של זאנרים ואפילו נוגע מעט במתח... ולא ארחיב בנושא כדי לא לקלקל.
אחרי שאני קוראת ספר כזה אני שואלת את עצמי... כל כך נלחמנו בשביל המדינה הזו... עברנו כל כך הרבה כדי להגיע לכאן ו....
בכוונה לא המשכתי...
מחשבות (לפני 7 חודשים)
יופי. אהבתי את ספרה על רוטשילד. אקרא גם את זה.
חגית בן חור (לפני 7 חודשים)
סקירה נהדרת כמו תמיד, בדיוק סיימתי היום את הספר נסטרן שגם מתאר את החיים הקשים והאכזריות כלפי נשים באירן.
חני (לפני 7 חודשים)
סקירה נפלאה גם הסטוריה גם דרמה .
מכירה אחד שעבר את התלאות
בדרך לכאן.

©2006-2017 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ