ביקורת ספרותית על להעריץ את ג'נה פוקס מאת מרי א. פירסון
ספר לא משהו דירוג של שני כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 24 ביולי, 2017
ע"י חוה קוגללהעריץ את ג'ינה פוקס / מאת מרי א. פירסון
מאנגלית: מאירה פירון.
הוצאת ידיעות אחרונות – ספרי חמד –טל-מאי. 2015.
287 עמודים

למרות שג'ינה היא נערה בת 16-17 אי אפשר לשייך הסיפור דווקא לספרות נוער קלאסית.
ג'ינה עברה תאונת דרכים ושהתה בתרדמת למעלה משנה. כעת, כשהתעוררה, היא מוצאת עצמה עם אמה וסבתה בבית גדול ומבודד בפלורידה. הרחק ממרכז חייה שמלפני התאונה. לא באים לבקרה והיא לא יודעת הרבה על עצמה ועל אמא שלה ויחסיה שמלפני התאונה. מתחילה להיזכר באירועים מחייה הקודמים שקרו כשהיתה אפילו בת שבועיים, אבל לא זוכרת מה קרה לפני התאונה ואיך קרתה. אבא שלה שחוזר לעיתים רחוקות הביתה מכיוון שעובד במרחק אדיר, מכנה אותה בשם "מלאך". ומבטיח לה שהכל יהיה בסדר. הזכרון יחזור אליה.
כדי להחזיר לה את הזכרון של חייה הקודמים נותנים לה לצפות בסרטי ווידאו שהיא צולמה בהם לפי שנות חייה, עד גיל 16. עד התאונה.
לאט לאט ג'ינה מתחילה לגלות שהבית המבודד והגדול מלא חדרים נעולים מסתוריים. היא מגלה טפח ממה שנמצא בחדרים הסגורים בפניה . מנסה לשבור את הבדידות שנכפתה עליה ומוצאת שכנים מוזרים, נשלחת לבית ספר "אלטרנטיבי" שמיועד לבני נוער לא שגרתיים שלא מסתגלים לחברה גדולה, ואפילו יוצרת חברויות.
העלילה נפתחת כמו מניפה, טפח אחרי טפח. מלאה במסתורין ובתובנות פסיכולוגיות שמזינות אותו. מעלה שאלות קיומיות ומהותיות ומעזה אפילו לנגוע בתגליות עתידיות שאולי לא כל כך מופרכות. כמובן שמיד מן ההתחלה הרמזים מובילים לכך שגי'נה אינה נערה רגילה . והשאלות העולות מכך הן רבות ומגוונות. לדוגמא: האם כדאי להציל חיים בכל מקרה? האם צריך וועדת אתיקה שתקבע גבולות וכללים למה מותר ומה אסור עד כמה אפשר להתערב במעשי הבריאה? האם האדם בכל מחיר הוא יצור חברתי וזקוק לתקשורת אנושית? מה המשמעות של משפחה? האם צריך להגן על משפחה וילדים בכל מחיר? עד כמה אנחנו עומדים בפתחו של עידן טכנולוגי חדש וחדיש ועד כמה נוכל להתרגל אל אחד כזה.
ברור שהשארתי אתכם עם סימני שאלה רבים, אבל למעשה איני רוצה לעשות ספוילר. את הספר והסיפור הזה תצטרכו לגלות בעצמכם.
אין ספק, זה ספר עתידני ומעורר מחשבה.
הקריאה זורמת ומהנה.

הסופרת מרי א. פירסון, ילידת 1955, מתגוררת עם משפחתה בקליפורניה, ארצות הברית. הטריגר לניצוץ שהביא לכתיבת הספר הזה סיפרה המחברת היו שתי שאלות שהיא שאלה את עצמה: עד כמה תהיה הרפואה מתקדמת בעוד כ – 50 שנה, וכן, עד כמה רחוק מוכנים הורים ללכת כדי להציל את חיי ילדיהם. כל זה קרה אחרי שבתה הצעירה אובחנה כחולת סרטן וניצלה ממוות בזכות הטיפולים החדשניים שעברה שלא היו קיימים 50 שנים לפני כן. ובלעדיהם היתה מתה בעליל. ביה לבין עצמה תהתה מרי פירסון מה יקרה אם הטיפולים החדשניים האלה לא יצליחו. עד כמה תהיה מוכנה להעביר את בתה סבל וייסורים וטיפולים קשים רק בנסיון להציל את חייה.4 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
גלית (לפני 11 חודשים)
ובכל זאת, זה לא ספר טוב.
הרעיון טוב הביצוע פחות,אפושהוא באמצע איבדתי את הדרייב,( למרות שקראתי עד הסוף,)
מחשבות (לפני 11 חודשים)
שני כוכבים בלבד?4 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ