ביקורת ספרותית על הנערה מהדואר מאת סטפן צווייג
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 28 באוגוסט, 2015
ע"י שין שין


מדהים לקרוא ספר שנכתב בין שתי מלחמות העולם ומרגיש חדש ורענן כאילו נכתב אתמול. התירגום המעולה של טלי קונס מאפשר קריאה נטולת מאמץ, כאילו זהו ספר מקור ולא ספר מתורגם והתחושה הכללית היא כשנתקלים אחת לכמה זמן (אחת להרבה זמן, אם נהיה כנים) בספר ממש טוב, אפילו מעולה!

צווייג הפתיע אותי בשני דברים, כסופר, גבר בן למעמד בינוני גבוה, סלבריטי אמיתי בתקופתו הוא מצליח לכתוב מחסור ונשיות בצורה משכנעת ביותר. הוא נכנס לעורה של סייעת הדואר האוסטרית הענייה כריסטינה ומתאר בפרוטרוט, אבל ממש בפרטי פרטים, את חיי היום יום שלה, כאביה ומצוקותיה כמו גם את הפריחה הפתאומית שהיא חווה כשהיא טועמת, ולו לרגע קט חיי עושר ומותרות במלון מפואר בשווייץ. שום פרט אינו קטן מדי עבורו, אך כל עושר הפרטים אינו מעיק כלל, אלא בונה בצורה מושלמת את הרקע לדרמה האנושית הקטנה הזו, כמו גם את הדמויות המשכנעות כל כך.

סיפור הסינדרלה המהופך, המצמרר, והכל כך מודע לעצמו הזה מעלה שאלות רלוונטיות של זהות, מעמד חברתי ועד כמה כסף באמת מסובב את העולם. עיצוב העטיפה הולם במיוחד ומחדד את הנקודה המרכזית שעולה בספר. האם יש קיום פנימי אמיתי מעבר לתלבושת שאנו עוטים אלינו. כשהתלבושת היא כמובן מעמדנו החברתי, כלכלי ומה שאנשים חושבים עלינו. זוהי ללא ספק יצירה בועטת, ביקורתית וחשובה שמצליחה לספר את סיפורו של דור שלם אך גם של שני אנשים פשוטים מן השורה.ולזה מן הסתם קוראים קלאסיקה מודרנית.

נב מומלץ לקרוא קצת על חייו של סטפן צווייג כדי לקבל רקע נוסף המעשיר את חוויית הקריאה ואם יש סבלנות לקרוא יותר אז אני ממליצה מאוד לקרוא את "העולם של אתמול", האוטוביוגרפיה הפסימית של צווייג אותה כתב זמן קצר לפני ששם קץ לחייו ב-1942 ואת הספר "ימיו האחרונים של סטפן צווייג" מאת לורן סקסיק.
22 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
עומר ציוני (לפני 3 שנים ו-6 חודשים)
היות וקראתי את הספר לאחרונה
הביקורת שלך מאד עניינה אותי. הביקורת כתובה יפה ואם אפשר להגדיר ביקורת בתואר "יפה" אז זה התיאור ההולם אותה. אני מזדהה עם כל מילה שלך ומסכים אתה.
מחשבות (לפני 3 שנים ו-6 חודשים)
רץ, מרי סטיוארט שלו משעמם רצח. גם פושה.
אוקי (אורית) (לפני 3 שנים ו-6 חודשים)
ביקורת יפה. מצטרפת להמלצות שלך בפסקה האחרונה. וברשותך, שין, אוסיף עוד המלצה למי שממש יש עניין בצוויג, לאחר מותו התפרסמה האוטוביוגרפיה שלו "העולם של אתמול" Die Welt von Gestern. את דפי הספר שלח צוויג להוצאה לאור יום אחד לפני ששם קץ לחייו. הרומן הזה מלווה את התהליך הפנימי שעבר הוא ואת מלחה"ע השנייה כפי שחווה וראה אותה הוא.
זה שאין לנקוב בשמו (לפני 3 שנים ו-6 חודשים)
ביקורת טובה מאוד!
רץ (לפני 3 שנים ו-6 חודשים)
לצוויג - היתה תמיד היכולת לתאר את נפשות הגיבורים שלו - כמו הגיבורות שלו - מרי אנטואנט, או מרי סטיוארט, בצורה נפלאה.
חובב ספרות (לפני 3 שנים ו-6 חודשים)
עוד ספר מדהים שלו הוא "קוצר רוחו של הלב".
מחשבות (לפני 3 שנים ו-6 חודשים)
ספר משובח, חמישה כוכבים זוהרים. וכן, הכסף לבד מסובב את העולם והוא הדת האמיתית אליבא דיובל נח הררי.
את ימיו האחרונים אני מחפש ומוסיף המלצה על מרי אנטואנט המרהיב של צוויג.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ