ביקורת ספרותית על הנערה מהדואר מאת סטפן צווייג
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום חמישי, 13 באוגוסט, 2015
ע"י עומר ציוני


לא בכל פעם כשאתה יוצא להרפתקה עם ספר חדש, כבר בתחילתו אתה מרגיש שאתה מחזיק בידיך יצירת מופת. כאן זו בדיוק התחושה שהייתה לי. שטפן צוויג היה סופר ענק, וספר זה הוא אחת ההוכחות לקביעה זו. היכולת של האיש להתמקד באדם הכי קטן שיש, החי לו בשולי שדה הראייה שלנו, ובכל זאת לתאר אותו כאדם שלם ומלא ובתיאור ספרותי נפלא, זו תכונה שיש למעטים. צוויג הצליח להכניס הכל בסיפור אחד - גם את זעקת אי השוויון הכלכלי, גם את השלכות המלחמה על משפחותיהם של אלו שנהרגו בשדות הקטל ההמוניים, גם את תיאורי העוני המנוול הפוצע ומשחית נפשות תמימות, גם תיאור זו שנעוריה נשכחו מאחוריה והיא מצאה את עצמה בתולה מזדקנת בת 28, גם סיפור פלא פיגמליוני וגם מעבר מכניעה לעוני למרי חברתי עד פגיעה באשיות החברה (הפרת האמון של מי שאחרי על כסף, בחברה הגרמנית, נחשבת עד היום לפשע נורא ואיום, לא מתקבל על הדעת).
אני ראיתי בין השורות את האמירות הברורות מאד של צוויג הסוציאליסט, יכול להיות שאחרים לא יראו. אהבתי את התייחסותו ל"תופעת האפסנאי" - ניצול הרגע הקטן שיש לו מעט כוח ביד על ידי הפקיד המרופט והאומלל. ההסבר לשאלה "למה פקידי הממשלה האפורים אינם נחמדים" בהארת עולמם המדוכא והמדכא. פשוט יפה.
והיכולת המופלאה של צוויג לא ליצור סיפור סינדרלה, אלא להפך - המציאות היא קשה, לא נעימה, מאכזבת עד ייאוש ושיקולי התאבדות. לסיכום - יצירת מופת!
12 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
רץ (לפני 3 שנים ו-7 חודשים)
עומר - כתוב מעניין וטוב למה שצוויג הוא בעצם לגבי, סופר ענק היודע לתאר מצבים נפשיים, לבנות דמויות עמוקות, על רקע מציאות היסטורית שמעצבת את האנשים הקטנים, וגורמת להם לשלם מחירים בלתי ניסבלים לתוצאות ההחלטות והמלחמות האויליות. התמקדות באדם הפשוט ממחישה את הסיפור האנושי של ההיסטוריה.
זה שאין לנקוב בשמו (לפני 3 שנים ו-7 חודשים)
ביקורת טובה.
מחשבות (לפני 3 שנים ו-7 חודשים)
צוויג סופר נהדר והספר הזה עוסק באשה שנגעה בעושר, בפינוק ובמה ששמור למתי מעט. נגיעה זו שרפה אותה, אך היא לא ויתרה על חזרה לנגיעה זו וליציאה מהניוול בו היתה שקועה. ספר משובח במיוחד על רקע הזבלונים המציפים אותנו.
yaelhar (לפני 3 שנים ו-7 חודשים)
ביקורת מצויינת לספר מיוחד.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ