ביקורת ספרותית על לבד בברלין מאת הנס פאלאדה
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 13 ביולי, 2015
ע"י אלינה


אחד הספרים הטובים ביותר שקראתי במהלך חיי.
אני בהחלט לא חובבת של ספרי דרמה ורומנים על החיים אבל הספר הז חיבר אותי כל כך לדמויות וללכל מה שהם עברו והרגישו
הסופר העביר את חייהם והרגשותהם של הדמויות בצורה כל כך מדוייקת ושירטט סיפור כל כך פשוט מחד וכל כך נוגע ללב מאידך .
שאתה פשוט מרגיש שהתרחשויות האלה קורות ממש עכשיו לאדם שאתה מכיר .
נאוד קל להתחבר לסיפור ולמה שהדמויות בו עוברות . אומנם מדובר על מצאיות ותקופה שונה אבל,לצערינו, לא שונה בהרבה ממה שמתרחש עד היום אפילו בישראל.
בני זוג מבוגרים יחסית שהצביעו בזמנו למפלגה של היטלר -לא מתוך לאומיות או מתוך הרגשת שנאה כלפי עמים או לאומים אחרים אלא מתוך יאוש מהמציאות הקשה ומתוך רצון להאמין למנהיג החדש שבידיו יש כוח קסום כל שהוא שבאמת יביא לשינוי משמעותי.
מאבדים את בנם היחיד במלחמה .מתוך רגשי צער וחוסר יכולת להתמודד עם המצב ממתיחה האם הכואבת את האשמה במלחמה שקטפה את הבן בדמי ימיו בבעלה שהחליט שמוכרחים להצביע למנהיג החדש שיביא את השינוי המיוחל אך בנתיים הביא רק מלחמה וצער על ראשם.
העל הפגוע מדברי אישתו (אתה וההיטלר שלך , ההיטלר שלו ? הרי היא הצביע לו בדיוק כמוהו)ושרוצה לעשות לפחות משהו למענה ולמען הבן שלא יוחל להחזיר יותר .
מחליט לצאת בפרופוגנדה נגד המנהיג והמלחמה- נמשע מוכר ? מזכיר במשהו את המציאות שלנו?
אומנם שלא כמו היום ,לצאת נגד המנהיג ונגד החלטותיו ופעולותיו בגרמניה ואפילו בצורה מצוצמת כפי שעשה הגיבור הראשי בספר (הוא בסך הכל פיזר גליות כתובות בכתב יד נגד המנהיג והמלחמה בכמויות קטנות מאוד )
משמעותם הרת גורל !
הספר מציג בפנינו בצורה מאוד חיה את גרמניה הנאצית בתקופת המלחמה על כל סוגי האשנים שהיו אז . ובכך יוצא תמונה אמתית יותר גם של הרמנים עצמם שלא כולם היו לאומניים גמורים וצייתנים איוריים כפי שנוהגים להציד אותם כיום .
בספר תפגשו דמיות מגוונות כגון: היהודים שסבלו מהרדיפות , הלאומניים והנאמנים המושבעים למנהיג ולמדינה שמוכנים להכל עבורם, האזרחים הגרמנים הפשוטים שהעוני ודוחק המחיה שלהם לא משאיר להם מקום למחשבה על המלחמה וצידקתה ,האזרחים הגרמנים שמתנגדים בכל תוקף לרדיפות ולמחלמה אך שותקים מפחד,האזרחים הצעירים יותר שחולמים על עתיד משפחה ובית ומנסים להתעלם מהמתרחש ולהמשיך בחיים למרות שהמלחמה קוטלת כל סיכוי לתקווה. והאזרחים הקטנים שלא מסוגלים לעמוד ולצפות במתרחש אך אין בידהם מספיק כלים בכדי לעשות צעד משמעותי וכשהם מנסים לפעול אפילו במעט כי מצפונם לא מאפשר להם יותר לשתוק -המערכת מפילה פצצה גדולה יותר משאי פעם נפלה בכל המלחמה , על חייהם.
מעל כל סוגי האנשים האלה שכביכול זרים אחד לשני וסיפורי החים שלהם נשזרים לאט במהלך הספר -עומדת דמות נוספת שהיא הקול ההגיוני של כל הסיפור הדמות היעלה -שליחו של הצדק העליון. שללא כל הפגנת רגשות מיותרים עוזר לגיבורים השונים לעבור את התקופה הנוראה הזאת קצת יותר בקלות ולחלקם אפילו מציל את החיים .
הספר מלא ביקורת כלפי המשטר הנאצי והמלחמה תוך סינגור על העם הגרמני -שגם הוא נפגע מאוד מהנאציזם והמלחמה ולא תמיד יכל לפעול לא רק למען אחרים אלא פעמים רבות אפילו למען אצמו .
כתוב בצורה נפלאה ומאוד מוחשית -בכיתי המון כאשר קראתי אותו
מומלץ מאוד !!!!
יצירת מופת !!!!
4 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
אלינה (לפני 3 שנים)
ממש חולקת על דעתך
לדעתי זה ספר חובה לכל אדם בכל גיל ומכל מוצא
ספר השופך אור על הגורם האנושי על גווניו- בגרמניה הנאצית
ועל השפעות המלחמה אליו
מחשבות (לפני 3 שנים)
אף פעם לא אתעייף לציין שהספר הזה הוא ספר נוער קלוש באמת. ספר חזק הוא נוטות החסד.4 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ