ביקורת ספרותית על סוזנה ; השביל שביער מאת גרטרוד קולמר
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 13 ביוני, 2015
ע"י אספנית נוסטלגיה


בספר שני סיפורים של סופרים שונים, האחת: גרטרוד קולמר,(1894-1943),נולדה בברלין למשפחה יהודיה משכילה, הספיקה לפרסם כמה קובצי שירים.
"סוזנה" היתה ליצירתה האחרונה לפני שהובלה לאושוויץ ב- 1943. הנובלה נכתבה תוך כדי עבודת כפייה, בלילות. סיפור מדכא ומחניק אך בזכות התרגומים הנפלאים של הוצאת "זיקית והפורמט הקטן של הספר, דפי הספר הנעימים למגע ומראה(90 גרם בצבע קרם), סך כל עיצובו הצנוע והידידותי - פשוט תענוג לקרוא את הסיפורים שזכינו שהם שולפים עבורנו מתהום הנשייה.
הסיפור השני בספר: "השביל שביער" של אדלברט שטיפטר שחי כמאה שנה לפני גרטרוד. הוא ספר פשוט קסום ושובה לב בתמימותו, בתיאוריו,
זו אותה נאיביות מבורכת ששורה על מרבית ספרי הוצאת זיקית. לפחות השלושה שקראתי עד עתה. אף שהסיפור מתקדם באיטיות - חשתי שאינני רוצה שיגמר לי...
או כמו שמתואר בכריכה: "השביל שביער הוא טקסט שהקריאה בו משולה ללגימת כוס מים קרירים בעיצומו של יום קיץ לוהט" ואני הייתי מוסיפה כאן כאשר הינך שוכב/ת פרקדן בצל עצים שעליהם בגון ירוק בהיר מרשרשים ברוח החרישית המקררת אותך תחת השמש הקופחת, ציוצי מגוון ציפורים שאינך מכיר הן מוסיקת הרקע, שום שאון אורבני או בן אנוש איננו בטווח כדי להפר את שלוותך,וכשאתה כך שוכב על העשב הרך, קורא את הסיפור הזה, אתה שולח ללא מאמץ יד אחת אל חלוקי נחל חלקלקים שעל גדת הנחל שמימיו צלולים כמו פעם, ומשחק בהן באצבעותיך כאילו היו כדורים סיניים מרגיעים. והוא ממשיך: " במוקד הסיפור מיזנטרופ עשיר ובודד, הסובל מתסמינים שאפשר בקלות לייחס לתחלואי האדם המודרני (! א"נ) בעצת נטורולוג הוא יוצא לסדרת שוטטויות ביער".
אל תחמיצו. וישר כוח להוצאת הספרים העצמאית והידידותית.
5 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ