ביקורת ספרותית על אני ישן בחדרו של היטלר מאת טוביה טננבום
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 22 במרץ, 2015
ע"י אבי


טוביה טננבאום, יהודי אמריקאי, ניו יורקי בן למשפחה של שרידי שואה, עיתונאי שכותב ומפרסם גם ביומון הגרמני 'די צייט', מקבל הצעה מהוצאה לאור גרמנית גדולה - לצאת לכמה חודשים בגרמניה ולפרסם ספר של רשמים ראשונים ממסע לגרמניה בשנת 2010.
הספר הזה הוא התוצאה של המסע ולמעשה הוא ספר המראה את רשמיו מגרמניה של שנת 2010, התושבים, המהגרים, התרבויות, המשמעות של להיות גרמני, המאפינים וכו'.
המסע נערך גם בתקופת משחקי הגביע העולמי בכדורגל 2010 שגם לו יש מקום מכובד ומרכזי בתרבות הגרמנית, אבל הבולט מכל לדברי טננבאום הוא הקשר או אולי נכון יותר לומר התסביך של הגרמנים ליהודים, לפלסטינים, לשואה, ולמסקנת טננבאום לאנטישמיות הרבה הנמצאת בגרמני בד"כ.
ספר מאלף ומעניין בלי ייפויים ובלי הסתרות. לא מפתיע שההוצאה לאור שהזמינה אותו סרבה לפרסמו, דרשה לקצצו ולערוך אותו משמעותית, ורק לאחר זמן רב, ולאחר שפורסם מחוץ לגרמניה, היה מי שהעז להוציאו לאור גם בגרמניה.
2 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
ירון דן (לפני 3 שנים ו-9 חודשים)
קראתי את הספר ביום כיפור האחרון, העבר לי את הזמן יופי.

מסכים עם מחשבות, הספר השני שלו יותר טוב, ולגביי הספר הזה, לא התחברתי ממש, הספר מציג את התודעה העצמית השלילית והמזלזלת של העם הגרמני - דבר שלא מובן לי, לאור כל המאפיינים החיוביים שקיימים בעם הגרמני, בלי קשר לעברו כמובן.

הפרדוקס הוא שמצד אחד, הדור הנוכחי, מתכחש לעברה של גרמניה ואינו מעוניין לקחת זאת על מצפונו, אינו מרגיש כאחראי על מעשיהם של אבות אבותיו, אך מצד שני, העבר הזה ממשיך לרדוף אותם - והתפיסה העצמית השלילית שלהם מעידה על כך .
מחשבות (לפני 3 שנים ו-9 חודשים)
תפוס ת'יהודי! הוא ספר טוב בהרבה. אם כבר, להעדיף אותו.2 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ