ביקורת ספרותית על מסע הפיל מאת ז'וזה סאראמאגו
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 3 באוקטובר, 2014
ע"י עומר ציוני


ושוב יעל אשמה... "בגללה" גיליתי את הספר וחיפשתי אותו. ומצאתי. וקראתי ונהנתי הנאה מרובה. אני מאד אוהב את צורת הכתיבה של סאראמאגו עם משפטיה הארוכים והבלתי נגמרים, את היכולת שלו להבחין בפרטים ובצורת החשיבה של אנשים שונים שהוא מעולם לא פגש. ביכולת לספר סיפור. עם כל העובדה שאין כאן אירוע שנחרת בזיכרון ההיסטורי הלאומי, לא של הווינאים ולא של הפורטוגזים, הרי שאופן הצגת הסיפור משכנעת עד כדי שנאמין שכך, ורק כך, היו הדברים. היכולת להבין ולדבר בשמו של הודי שכל עולמו הוא נהיגת הפיל, והא התגלגל לאירופה ומשם למסע ביבשת ממערבה למזרחה, כשהוא מדלג אגב כך לא רק בין שפות ותרבויות אלא גם בין אמונות ודתות. הכל שזור באופן מופלא. ומעבר לזה - הספר שהיה נשימתו האחרונה של סופר גדול, מרתק בעצם היותו כזה. מומלץ
7 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
yaelhar (לפני 4 שנים ו-8 חודשים)
תודה רבה, עומר! אני מעריכה מאד את מה שאמרת.
עומר ציוני (לפני 4 שנים ו-8 חודשים)
ל yaelhar
אכן התכוונתי אלייך... אני אוהב את הביקורות שלך וכשאת אוהבת ספר אני מחפש אותו.
עומר ציוני (לפני 4 שנים ו-8 חודשים)
רץ - תודה
אני מניח שאתה מאד צודק - לא קל להתחבר לסיגנון של סאראמגו. אני בהחלט מבין את מי שנטש את הספר באמצע. מעניין למה בשני הסיפורים - זה שאתה מדבר עליו וזה שעליו כתב סאראמגו - מתייחסים דווקא לפילים... כפי הנראה בגלל שבעולם האירופאי הם נתפסים כשיא האקזוטיות.
רץ (לפני 4 שנים ו-8 חודשים)
סקירה נפלאה - אני ניסיתי לקרוא את הספר ולא הצלחתי - עניין אותי נושא הפיל הלבן - סיפור דומה הוא על שליח יהודי שנישלח בשליחות קרל החמישי להארון א-רשיד לחליף המוסלמי בבגדד, ומה הוא מקבל במתנה - פיל לבן - מושג שיש לו אחיזה במציאות העולם המודרני.
yaelhar (לפני 4 שנים ו-8 חודשים)
ביקורת מצויינת לספר שאהבתי. ואם התכוונת אלי - תודה רבה על הקרדיט, ובעיקר על ה"שוב"...

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ