ביקורת ספרותית על אני , רובוט מאת אייזיק אסימוב
ספר לא משהו דירוג של שני כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 7 בדצמבר, 2013
ע"י יקיר אביב


הבעיה עם אסימוב היא שהנבואות שלו לא התגשמו.

אסימוב התיימר לנבא את העתיד, אבל הוא לא חזה את מהפכת המיחשוב שעמדה ממש מעבר לדלת, וכתוצאה מכך גם לא את מהפכת האינטרנט - כמו גם מהפכת הטלפונים הסלולריים, הרשתות החברתיות, וכל שאר המהפכות ששינו את עולמנו באופן קיצוני מבחינה טכנולוגית וחברתית כאחת.

במקום כל אלה הוא התברבר עם רובוטים והתחרבש עם סוגיות מוסריות כגון האם הגולם יכול לקום על יוצרו.

קראתי את אני רובוט בזמן השרות הצבאי, וכבר אז הוא נראה לי קישקוש.

ה"נבואה" היחידה שלו שהתגשמה היא שואב-האבק הרובוטי, שמצוי כיום בהרבה בתים. יש בכך מן האירוניה - שכן כל שאר "נבואותיו" של אסימוב התפזרו כאבק פורח.
3 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
נצחיה (לפני 5 שנים)
התלמידים שלי שלומדים רובוטיקה יחלקו עליך. כבר היום רובוטים משמשים בהרבה יותר משאיבת רצפה, כולל ביצירת מכוניות ובחדרי ניתוח. ואסימוב לא ניסה לנבא טכנולוגיה. יותר עניין אותו האם וכיצד ישתנה האדם בעקבות הטכנולוגיה הזאת. אני מודה שהאדם המצוי, המכור לקנדי-קראש לא עלה על דעתו. אני אוהבת מאוד את אסימוב וכתביו, וחושבת שהם רלוונטים ביותר.
עולם (לפני 5 שנים)
חכה, חכה. הרובוטים עוד יופיעו בגדול. יהיו רובוטים שמנקים את הבית, רובוטים שעושים עבודה סעודית, בטח יגיעו גם רובוטים חיילים ואולי גם רובוטים מלצרים. זה רק עניין של זמן. ואני אוהב את אסימוב ללא קשר לכך שהוא לא חזה דברים רבים. מספיק לי שהוא ברא מציאות בדיונית מרתקת.
Mira (לפני 5 שנים)
ביקורת יפה.
לדעתי נבואותיו עוד יתגשמו, כיוון שכבר עכשיו אנחנו מחפשים כל מיני דברים שקשורים לטכנולוגיה עמ"נ ש"יתקנו" את גופנו עם קרה לו משהו, כמו קטיעות. נכון שאסימוב לא חזה את המחשבים והאינטרנט אבל מעבר לזה יש הרבה אמיתות וריחוק בין בני האדם שמופיע בספריו. מירה3 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ