ביקורת ספרותית על לקראת קץ הזמן - ספריה לעם #457 מאת ג'ון אפדייק
ספר לא משהו דירוג של שני כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 2 באוקטובר, 2013
ע"י yaelhar


אני לא יודעת מה חשבתי לעצמי. הרי קראתי את הביקורת היפה של סוריקטה (תודה!) והייתי אמורה לדעת למה לצפות. ובכל זאת החלטתי לקרוא את הספר, אולי כי קיויתי לאיזו תובנה מיוחדת של סופר שיודע לכתוב וכותב על עתיד אפוקליפטי: כתוצאה מאיזו מלחמה עלומה ארצות הברית מתפוררת למרכיבים קטנים, כל מדינה מנסה לטפל כמיטב יכולתה באוכלוסייה שנשארה, מנפיקה כסף של עצמה (במסצ'וסטס עליה מדובר השטרות נקראים "ואלדרים" והם אדומים...) המספר הוא קשיש בן 66 - בן גילו של הסופר בשעה שכתב את הספר - החי לו חיי נוחות דומים למדי לחיי הנוחות שאמידים חיים בפרבריה העשירים של ארה"ב, בבית ענק במסצ'וסטס, עם המון אקרים מסביב. החיים שהוא חי אינם מזכירים ברמז שהיתה מלחמה, שהאוכלוסייה דוללה ושהחוקים השתנו. הוא חי עם אשתו השניה הנמרצת, ובורח ממנה לדמיונות אירוטיים וגם לחוויות של סקס מזדמן יותר או פחות עם זונות.

בן טרנבול הוא אחד הגיבורים הכי מעצבנים עליהם קראתי. הוא מפונק, מרוכז בעצמו ומרחם על עצמו, ואינו מסוגל לראות מעבר ל"אני רוצה" ילדותי. חלק מסיפורו - הבנתי - מסתמך על הביוגרפיה של הסופר. בן מעביר במחשבתו את אשתו הראשונה שילדה לו את ילדיו וחטאה לו בכך שלא נתנה לו מספיק תשומת לב, לא "השגיחה" עליו והוא השתמש בחופש כדי למצוא לו את מי שתהיה אשתו השנייה, המשגיחה בעיני נץ לא רק על מה שהוא עושה, גם על מה שהוא עשה לפני שהכיר אותה. היא מנסה לדרבן אותו להפוך ליציר כפיה וכשהיא מתאכזבת זה עולה לו.

לא הבנתי למה אפדייק הכניס את הנושא הבדיוני העתידני לסיפור. אם הסיפור היה על הקשיש המתבונן על העתיד שעוד נותר לו, מתמודד עם כל התפקידים שעליו עוד למלא, מבוהל מהמוות המתקרב ומרפא את פחדו על ידי סקס - או מחשבות סקס - זה היה מספיק. כמו שהוא כתוב הסיפור הבידיוני אינו מעלה או מוריד לגבי הסיפור, רק מסרבל אותו.
כמו שהבנתם - כמוני כסוריקטה - לא אהבתי. הסיפור אמנם כתוב היטב, אבל מעייף. לא משעמם בדרך כלל אבל הדמות הראשית לא עניינה אותי והיא כל כך מלאה בעצמה שאינה משאירה מקום לדמויות אחרות, שיכלו אולי לסקרן. כתיבה טובה היא הכרחית אך לא מספיקה כדי שאהנה מהספר. אפדייק ז"ל הוא סופר נחשב, זוכה פוליצר, אהבתי למדי את "המכשפות מאיסטוויק" שלו. אלה האוהבים ספרים על חיבוטי נפש (וגוף...) אולי יעריכו יותר ממני.

11 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה

©2006-2015 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ