ביקורת ספרותית על בעיקר על אהבה מאת מאיר שלו
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 30 ביוני, 2013
ע"י גל פרל פינקל


"את הספרים הללו קראתי, חזור וקרוא, בילדותי, וספרים, כמו נופים, מצליחים להטביע עצמם ביתר תוקף ועומק, כשהם נקראים בגיל המתאים." (עמוד 20)

הספר "בעיקר על אהבה" הינו אסופת הרצאות אותן נשא מאיר שלו בשנת 1994, בעת שהיה "סופר תושב" באוניברסיטה העברית, ובהמשך אף איגד וערך אותן בספר הנ"ל. נושא ההרצאות היה האופן שבו באים לכדי ביטוי האהבה והגורל, הטבע והבדיה, היופי והזכרון, בספרות. היצירות שבחן שלו היו: "מטמורפוזות" של אובידיוס, "לוליטה" של נבוקוב, "ביאטריצ'ה של נחום גוטמן, "מוות בוונציה" ו"יוסף ואחיו" של תומאס מאן וכן סיפורים שונים מן התנ"ך ומן המיתולוגיה והיוונית. בספר נחשף עולם התוכן הספרותי והאישי העשיר של מאיר שלו, ומוכיח היטב מה נכון הציטוט המופיע למעלה. באשר לציטוט המופיע למטה, דומה כי יצא מ"רומן רוסי", "פונטנלה" ו"הדבר היה ככה". גם כאן תיאורו של שלו קולע אל השערה:

"כמו רבים אחרים למדתי בבית־הספר על יתוש האנופלס. אני חושב שישראל הייתה אז המדינה היחידה בעולם, שלימדה לילדיה את תורת היתושים בשיעורי ההיסטוריה ולא הזאולוגיה. מבחינת מערכת החינוך הישראלית, יתוש האנופלס, שהעביר את חיידקי הקדחת והדביק בהם את החלוצים, לא היה חרק, אלא מחבל. אחד מאויבי הציונות והישוב היהודי. יחד עם עכברי השדה, השרב, המופתי הירושלמי, היבלית, המפלגה הקומוניסטית וזחל הקפנודיס, הוא ביקש להחריב את המפעל הציוני, ולמזלנו נכשל." (עמוד 31)

ספר נעים לקריאה ומעניין!!
12 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
yaelhar (לפני 5 שנים ו-11 חודשים)
גם אני אהבתי אותו.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ