ביקורת ספרותית על ז'רבאז[חלק א'] - מצרפתית - מנשה לוין - ספרי כיס מעריב #1 מאת אמיל זולא
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 31 במרץ, 2013
ע"י מחשבות


מנשה לוין תרגם ספר זה, שיצא (שוב) ב-1969, בתרגום שכיום יראה ארכאי, אבל לא בלי קסם.

ז'רבאֶז הוא אחד הספרים היותר מפורסמים בסדרת רוגון-מאקאר, אותה סדרה של 20 ספרים, שבאה להאיר את החיים בצרפת בכלל ופריז בפרט באמצע וסוף המאה התשע-עשרה. לספר הבא אחריו, ננה, קישור ישיר לספר זה, באשר ננה היא בתה של ז'רבאֶז, שאת העובר עליה אנו קוראים בספר זה בעוד היא ילדה ונערה בלבד.

את ז'רבאֶז אנו לומדים להכיר והיא בת 22, כבר מטופלת בשני ילדים, גרה עם לנטיאֶ הכובען. בשלב מסוים הוא נוטש אותה. אבל ז'רבאֶז לא אמרה נואש באשר היא חשה חזקה ויכולה לפרנס עצמה וילדיה. לא עוברים ימים רבים ולחייה נכנס קופו, הרתך החרוץ, ושניהם עוברים ימים יפים יחדיו. הוא בונה גגות, היא פותחת מכבסה עצמאית ומעסיקה עובדות. הם מתפרנסים יפה.

יום אחד נופל קופו הרתך מגג, נחבל קשות, והנפילה הזו היא למעשה הנפילה שלו ולא ז'רבאֶז גם יחד. באותו זמן בערך חוזר, משום מה, לנטיא הכובען ונכנס לחייהם כשהוא הופך לידידו הטוב ביותר של הבעל קופו. בהמשך הדרך מוצאת עצמה ז'רבאֶז יוצאת ונכנסת משתי מיטות, מין משולש ישר זווית שכזה. בפינה (של המכבסה, יושב ומתבונן) אנו מוצאים את גוז'אֶ, השכן לשעבר של ז'רבאֶז בדירתה הקודמת, המאוהב בה נואשות, אך לא עושה דבר.

בין לבין מגיעה לעולם גם ננה, ילדה חצופה ומושחתת, הרואה דברים לא תקינים בביתה, אך כשדברים לא תקינים מתרחשים בבגרותה שלה היא חוטפת על כך על ימין ועל שמאל, הן מאביה והן מאמה.

הנפילה של קופו מביאה אותו לשבת בבית, למרות יכולתו לעבוד, להפוך לשתיין ולשבת עם ידידיו השתיינים במסבאה של האב קולומב במקום לצאת לעבודה. אבל ז'רבאֶז לבה רחב והיא מעדיפה בעל חייכן וקצת הלום יין מאיש מכה וקשה. גם לנטיא, המוצא בביתה מיטה, שמח לפוש בצל קורתה ולא לעשות דבר. כל עוד העסקים טובים, וכולם הרי מחבבים את ז'רבאז, הכל טוב ויפה. אבל לא לעולם חוסן. הכסף הולך לסביאה והוללות במקום לתשלום חובות ושכר דירה, לנטיא לא נאמן לז'רבאז עד הסוף ומאחורי גבה גורם להזרקותה מחנותה. ההדרדרות מהירה, כואבת, עצובה ורק ננה מצליחה לברוח בזמן.

זולא יודע לכתוב. לפעמים הוא כותב יותר מדי, לא מותיר דבר לדמיון הקוראים ומתאר הכל עד לפרט הקטן ביותר. בכל זאת, תאור העליה והנפילה מדוייק ויפה, עד כמה שיפה יכול להיות תאור של כאב ומוות.

הספר הזה מומלץ בפני עצמו ובטח כאחד מסדרת רוגון-מאקאר, לקוראים הסדרתיים, שלא מחמיצים כל ספר של הכותב האהוב עליהם.
6 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ