ביקורת ספרותית על פונטנלה - ספריה לעם #500 מאת מאיר שלו
ספר לא משהו דירוג של שני כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 15 בינואר, 2013
ע"י prawn


סיימתי את הספר, כך שרע ממש הוא לא, אבל מאכזב - בהחלט. לגמרי מאותם ספרים שמשאירים אותי עם תסכול על שבזבזתי זמן בציפיה למשהו שלא קרה.

השפה עשירה מאד, אבל לדעתי ללא סיבה. האם באמת צריך לכתוב "אילפס" במקום סיר? האם זה משקף משהו אורגני בסיפור - את רוח המשפחה המתוארת, את הלשון שבה השתמשו בתקופה רלוונטית... משהו? לא ולא. סתם, כי אפשר.
המוטיב הזה - ללא סיבה - תקף כמעט לכל המניירות שבהן המחבר משתעשע לאורך כמעט 400 עמודים. יש המון סצינות מיוחדות, אקזוטיות, צורבות זכרון... אבל למה הן שם? התחושה שלי הייתה שהמחבר נהנה מהיכולת שלו להמציא מצבים, אבל התפירה של אלה לסיפור מנומק היא מרושלת עד לא קיימת. בלי להכנס לספויילרים - למה פונטנלה? המוטיב המרכזי הזה לא משפיע על העלילה ולא נותן לגיבור תובנות, זה סתם שם. האם הגיבור מתקדם מאיפשהו לאנשהו באופן אישי? האם סיכום החיים, כך הגיבור עצמו מגדיר את כתיבתו, כולל איזשהו סיכום? לא, לא ולא.

הספר הזה נתפס אצלי כבזבוז גדול, שכן יש בו טכניקה מעולה ואם היא היתה מיושמת על סיפור של ממש - התוצאה הייתה מרהיבה. למה בכל זאת המשכתי עד הסוף? קודם כל בגלל שהמליצו לי עליו... שנית, בגלל ההרגשה שהמחבר טווה באמנות בין הדפים, כאילו איזו התפכחות גדולה או תובנה חובקת דורות מצפה לקורא המתמיד. מי שצפה בסרט Mullholland Drive יבין בדיוק על איזו הרגשה מדובר, וגם על איזו אכזבה.
7 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
שיווה (לפני 5 שנים ו-11 חודשים)
באמת? לדעתי הספר מדהים ומעשיר והשפה היא הדובדבן שבקצפת.
קוראת הכל (לפני 6 שנים)
מבינה אותך לגמרי

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ