ביקורת ספרותית על היא, אני והסתיו - כבשה שחורה # מאת סלמאן נאטור
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 3 בדצמבר, 2012
ע"י שין שין


"היא, אני והסתיו", שם חידתי ומסקרן לספרו החדש של סלמאן נאטור. נאטור הוא סופר, מחזאי, מתרגם ועיתונאי ותיק ממוצא דרוזי. היות שטרם קראתי ספרים מאת סופרים דרוזים ניגשתי בעניין רב לספר שאת כריכתו מעטרת עבודת קרמיקה צבעונית אך יחד עם זאת סוריאליסטית, מעשה ידיה של נאדא נאטור (האם היא אשתו של הסופר? לאלוהים ולהוצאה הפיתרונים...)
הספר עוסק בסתיו חייהן של שתי נשים: זינאת, הידועה בשם כהרמאן, קשישה תימהונית ומנותקת החיה לבדה בביתה המבוצר, מאמינה שהיא נסיכה חטופה, ונתונה ללעגם של ילדי הכפר. הגיבורה השנייה היא ג'מילה, המספרת, משוררת שגורשה מביתה לפני שנים רבות בשל פירסום שיר אהבה ומאז חיה גם היא חיי בדידות והסתגרות.
לאחר שנים רבות של התעלמות וניכור, מגלים לפתע הכפר ויושביו, עניין רב בכהרמאן, עקב מיקומו של ביתה, הנחוץ לצורך תוכנית פיתוח תיירותית, ש"תקפיץ" את הכפר אל המאה ה-21. על רקע המזימה הנרקמת כנגדה מנסה ג'מילה ליצור קשר עם כהרמאן, להחזיר לה את שמה ואת שפתה, לשמוע את סיפורה ולהגן עליה משוחרי רעתה.
הניסיון המהוסס לחברות בין שתי הקשישות המנודות מתחיל ללבלב, אך זוהי פריחה מאוחרת מדי, פריחה בעיצומו של סתיו שסופה ידוע מראש. נאטור אינו מציע פיתרונות קסומים ושום אל אינו צץ מן המכונה בכדי לגאול את כהרמאן וג'מילה.
כל מה שנותר הוא עץ תאנה אחד והסיפור. סיפור מריר-מתוק המותיר אחריו תחושה של אובדן וחוסר תקווה.
21 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
אנקה (לפני 6 שנים ו-6 חודשים)
מסכימה עם חמדת ביקורת עדינה מאוד ואמפטית.
שין שין (לפני 6 שנים ו-6 חודשים)
תודה, אפרתי:)
אפרתי (לפני 6 שנים ו-6 חודשים)
ביקורת שנותנת כבוד לספר מסקרן.
שין שין (לפני 6 שנים ו-6 חודשים)
תודה רבה, בנות יקרות:)
בלו-בלו (לפני 6 שנים ו-6 חודשים)
ביקורת יפה ומסקרנת.
חמדת (לפני 6 שנים ו-6 חודשים)
איזו ביקורת עדינה ויפה .אהבתי

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ