ביקורת ספרותית על The Last Colony - Old Man's War #3 מאת John Scalzi
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 3 באפריל, 2012
ע"י שיווה


בספר השלישי בסדרה אנו מוצאים את ג'ון פרי וג'יין סייגן, יחד עם הילדה המאומצת שלהם זואי, מקיימים חיי משפחה וקהילה רגילים ונטולי טלטלות.

אך הצבא לא שוכח אותם ומבקש מהם להוביל התיישבות בכוכב חדש "רואנוק" ולהקים עיר חדשה "קרואטאן". המתיישבים הם נציגים של קולוניות אנושיות בחלל, לעומת מתיישבים מכדה"א מה שהיה נהוג עד עתה, וכאן מתחילות הצרות.

הספר הזה הוא על פוליטיקה. תככים ומאבקי כח. מאבקים פוליטים ודיפלומטים בתוך "איחוד המושבות" וגם בתוך "מסדר החייזרים". בנוסף, מאבקים בין האנושות לחייזרים על השליטה בחלל. להדגשת האימפריאליזם, האנושי וגם החייזרי, ובנוסף כדי להבהיר מה יעלה בגורלם של המתיישבים החדשים, סקאלזי משתמש בהיסטוריה האנושית.
אחד הנסיונות הראשונים של הבריטים ליישב את אמריקה, היה יישוב של האי "רואנוק" (בצפון קרוליינה של היום) כ- 120 מתיישבים נעלמו מהאי כלא היו והדבר היחידי שהותירו אחריהם היתה מילה חרוטה בעץ "קרואטאן".

המתיישבים החדשים הם, כמובן, כלי המשחק על הלוח של פוליטיקאים משני הצדדים. יש פירוט, לא מספק לדעתי, על הבעיות שאנשי התיישבות ראשונית נתקלים בהם. בעיות התאקלמות כמו ניסוי בגידולים חקלאיים, גידול בע"ח וגם מניעת בעיות העולות מכינוס אנשים בעלי תפיסות שונות בקשר לתרבות, דת, מנהגים חברתיים ועוד...
כאן הייתי מצפה מסקאלזי שיצא מהקופסה וימציא משהו חדש: התיישבות בחלל, השתלת תודעה אבל עדיין מתעסקים בגידולי שדה? ממ...

הספר הזה פחות טוב מקודמיו, לטעמי, אך עדיין כתוב במסורת סקאלזי, סוחף, שוטף, מושך, מעניין וכמובן מלא הומור. אני כנראה כבר מכורה ואקרא כל סקאלזי מעתה.
האם ידעתם שסקאלזי אוהב חתולים? האם ידעתם שסקאלזי פרסם את הספר הראשון שלו בחינם בבלוג שלו? האם ידעתם שאחד מהמנחים שלו בקולג' היה סול בלו?

בספר שלי הוא שווה קריאה. ממליצה.
7 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ