ביקורת ספרותית על The Ghost Brigades - Old Man's War #2 מאת John Scalzi
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום חמישי, 29 במרץ, 2012
ע"י שיווה


הספר הזה כתוב כמו סרט פעולה. קצב מהיר, הרבה אקשן, הרבה פיצוצים אפשר ממש לראות תמונות רצות מול העיניים. הספר השני בסדרה עומד בזכות עצמו, אין לו קשר לספר הראשון ובכל זאת הוא מפתח ודן בשאלות ונושאים העולים בראשון. זהות, בחירה חופשית והברירה להחליט החלטות באופן עצמאי ולנקוט בפעולה בהתאם להחלטה זו.

צבא הגנת המושבות מורכב מקשישים המגויסים מכדור הארץ וניתן להם גוף חדש וצעיר. בריגדות הרפאים הן יחידות העילית של הצבא והם חיילים "מהונדסים" אשר נבנים ומיוצרים מ - DNA של לוחמים שמתו. אלה הם בוגרים ללא משפחה, ללא הסטוריה וללא משקעים הנובעים מחינוך או דרך גידול וסביבה. תפיסתם את ההווה ואת תפקידם בעולם שונה מהותית ממחשבה אנושית "נורמלית".

לצורך הבנת תכניתו ותפיסתו של מדען שערק וחבר לחייזרים, מייצר הצבא גוף חדש מ- DNA של המדען, ולראשונה מושתלת תודעה של אדם אחר, במקרה זה תודעתו של המדען מהעתק שנשמר במחשב. וכאן כמובן נשאלת השאלה מה היא תודעה או ההכרה והאם גם הנפש, נשמה ושאר רוח....... נכנסים למשוואה.

כמו בספר הראשון רוב הדמויות נשארות שטחיות, למעט הגיבור ג'ראד שבתחילת הסיפור הוא טבולה ראסה ואי אפשר משם לבנות אישיות מורכבת ומתוחכמת כזו שיש לנתחה או לחדור לנבכיה. ובכל זאת סקאלזי מכניס את ג'ראד למצבים שבהם יש דילמות ושאלות לענות בהן. בעיות אתיקה, בעיות זהות ובעיות עצמאות, מאחר וג'ראד נבנה במיוחד למשימה מוגדרת מראש, האם אישיותו תתפתח ותתנהג לפי אב הטיפוס שלו או האם יפתח זהות ואישיות משל עצמו, כל אלה ... היי, תקראו את הספר.

הגיבור שכמובן הוא גיבור אמריקאי טיפוסי, בסוף עושה את הדבר הנכון ומציל את האנושות בדרכו המיוחדת והעצמאית ללא תלות ברצונם של שולחיו.
סקאלזי מרחיב, מפרט וממשיך לבנות את מה שהוחל בו בספר הראשון, העולם הזה, היצורים החיים בו, מה מניע אותם ומה יחסי הגומלין ביניהם.

סיפור שונה מהספר הראשון אך לדעתי אינו נופל ממנו. כתוב בהומור ובדרך הקולחת והשובה של סקאלזי. מומלץ!
7 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
שיווה (לפני 6 שנים ו-9 חודשים)
מקוה שתהני כמוני לפחות. אני מתחילה את הרביעי בסדרה ואגלה לך בסוד גם השלישי טוב, בעיני לפחות. אני חושבת שהתמכרתי לסקאלזי:)
yaelhar (לפני 6 שנים ו-9 חודשים)
אני קוראת אותו עכשיו. (דחיתי אותו זמן רב בגלל חוסר חיבתי לספרי המשך) ועד כה - לא רע.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ