ביקורת ספרותית על סיפורה של O מאת פולין ריאז
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 4 ביוני, 2011
ע"י Bookworm


"...כל הפיות שחדרו לתוך פיה, כל הידיים שתפסו בשדיה ובערוותה, כל איברי המין שנתקעו לתוכה וסיפקו הוכחה חותכת לפריצותה, גם קידשו אותה בו בזמן באופן כלשהו...". לא, אין זה קטע מתוך סדרת ספרי סטאלג, זהו קטע שבעיני מייצג באופן הבוטה ביותר את הקשר בין "אהבה" ללא מיצרים (ובכוונה אני שם את האהבה במרכאות שכן כלל לא ברור אם זו אהבה או יותר תלות) לבין הרצון לנתינה ללא גבולות עד לאובדן מוחלט של האני לטובת סיפוק מאוויו של מושא ה"אהבה" ושל חבריו. האם אנחנו מקבלים תשובה לזה ב"...כל עוד את שלי אינך חופשיה לסרב לי, אבל את תמיד חופשיה, את יודעת, לסרב להיות שלי......"? אני לא השתכנעתי שכן.
למרות הציטוט הפרובוקטיבי משהו זהו אינו ספר פורנוגרפי. ממש לא. אני בספק אם מישהו או מישהי יחושו במהלך קריאתו התעוררות מינית כלשהי למרות הקטעים הרבים בספר שמתארים באופן מפורט למדי אקטים מיניים. הפרברסיה וההקצנה נוטלים כל עוקץ מעורר מינית אבל הם בהחלט מעוררים.... את המחשבה.
נניח לרגע בצד את ההקצנה שבספר ונייחס אותה לרצון לעורר עניין ולהדגיש סדרת רעיונות או להעלות מספר שאלות שכולן נסובות סביב נושא מערכות היחסים בין נשים לגברים.
- האם נשים, בשביל לזכות באהבה, מוכנות לתת מעצמן הכל, עד כדי ביטול עצמן? הספר נפתח בסצינה בה היא נלקחת על ידי מאהבה לטירה בה היא עומדת לעבור סידרה של התעללויות מיניות שכל מטרתן שבירת עצמיותה והכנתה לקבלה מוכנעת של בעליה.... (נתעכב על מילה זו בהמשך). O אינה מביעה כל התנגדות למהלך זה. למה?
- האם מערכות היחסים בין גברים לנשים הן שוויוניות? כלומר, האם הבחינה של מה שנראה כמו שולט ונשלט היא בחינה נכונה ובעצם עלינו לבחון את מערכת היחסים בפריזמה של מה כל אחד מקבל ממערכת היחסים הזו (הגברים מקבלים תחושת שליטה, O מקבלת תחושת התעלות דתית). כגבר אני לא אבין את התחושה הדתית, אין לי מושג אם אשה תזדהה עם הצורך בשליטה והנה לכם מערכת יחסים שבבחינה "אובייקטיבית" נראית מעוותת אך מבחינה "סובייקטיבית" ממלאת את שני הצדדים. נוגה ומאדים???

אמנם הספר מדבר על בעלות של גבר על אישה במובן ownership ולא במובן של husband אבל אני חייב לפתוח לרגע סוגריים ולהתעכב על הנושא שכן במובלע הוא עוזר להבין, אפריורי, שהשפה שהיא ראי של תרבות, מתארת מערכת יחסים לא שוויונית של בעלות שבין בעל לאשתו בדבר השגור ביותר - נישואין. אז מה לנו כי נלין ונקצף על מוכנותה של O לוותר על עצמה אם זהו בעצם תוצר של אבולוציה חברתית ארוכת שנים (שנסדקת רק בכמה עשרות שנים אחרונות וגם זה רק בעולם המערבי). ואם מישהו חושב שזה יחודי לעברית, נכונה לו אכזבה שכן המילה husband מקורה במילה husbandry במשמעותה "משק בית" במובן הרחב של בית, חווה, צאן וכו', כלומר האשה היא חלק מהרכוש גם באנגלית...

לפני סיכום אי אפשר שלא להתעכב לרגע על העטיפה. ציור של אגון שילה הוא מסר ברור שכל כולו אומר פרובוקטיביות in your face. שילה, איש הזרם האקספרסיוניסטי, נעצר והואשם בשידול של קטינה, בפורנוגרפיה והתפרסם בציורי העירום הבוטים שלו. לשים ציור שלו על העטיפה הוא מסר ברור של הקצנה שבאה לתאר מצב שהוא ביסודו מאוד אנושי.

לסיכום, סיפורה של O הוא סיפור על המתח שבמערכת היחסים שבין המינים. האם זהו סיפורה של אישה שהיא חסרת זהות?! בעיני כן אם כי יש שעשויים לראות בבחירה באות O סימבוליות להיותה "שלמה"; "עגולה". לך תדע..... כגבר, לא אהבתי את האופן שבו מתוארים הגברים: סדיסטיים, שתלטנים, רכושנים (כן, אני יודע, אנחנו כ-gender כאלה, אבל זה עדיין לא נעים לראות). גם לא אהבתי כל כך את ההקצנה. לא צריך להיות בוטים כל כך כדי להעביר מסר. הבוטות הזו, בעיני, מאפילה ב"זמן אמת" על המסר שכן אתה שקוע בגרוטסקיות של המצב ורק עכשיו, מספר ימים אחרי שסיימתי לקרוא אותו, אני מסוגל לשבת ולכתוב עליו, בראיה מפוקחת יותר. ואולי בזאת גדולתו. הוא נשאר איתך גם אחרי שהוא מסתיים. אני לא יודע אם גברים ונשים יקראו אותו באותו אופן. אני חושב שלא. לפנתיאון הספרים שלי הוא לא ייכנס.

18 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
Bookworm (לפני 6 שנים ו-3 חודשים)
ל- naughty cat קשה לי להזדהות עם תחושותייך אבל אני כמובן מאוד מכבד אותן ומעריכן. נדמה לי שהפער הגדול ביותר ב"הבנת" הספר תהיה בין גברים לנשים. דברים שרואים מכאן (מאדים) לא רואים משם (נגה)...
naughty cat (לפני 6 שנים ו-5 חודשים)
אהבתי את הדברים שאמרת ואני מסכימה עם רובם, מה שכן הייתי רוצה לערער עליו זה על החלק שבו אתה מבקר את הדרך שבה גברים מוצגים, ולהזכיר לך שכך גם הנשים מוצגות שם, למשל אן מארי שמצליפה בה.
כן הייתי רוצה להתייחס לחלק שהחלטת לפתוח בו את הכתיבה שלך והוא עיניין פריצותה, שאף קידשה אותה, במחשבה חוזרת הגעתי למסקנה שזה נכון, הרי גם אצלנו ביהדות, לאה אמנו הגיעה אל יעקוב בפריצות, ואף שהוא אהב את רחל, הוא העדיף להקבר על ידה, על יד לאה, כלומר גברים רואים בנושא הזה חלק שמתאים לתפיסתם , ולא בצורה שיפוטית אני מתייחסת לזה, אלא כחלק מתוך הרמוניה של יחסי גומלין, הם זקוקים לפריצותה של אשה כדי להיות ניזונים. רנה לאורך הסיפור נעלם, הוא מוצא את שאהבה נפשו ולא חוזרים לדבר עליו שוב.
לעומת זאת היא משוייכת לבסוף לסר סטיבן, זה מעורר תהיה לא? אין ספק שזה ספר שאי אפשר להתייחס אליו בקלות ראש, ולדעתי דווקא השימוש שאלמנטים קיצוניים מצליחים לעורר אצל הקורא את הדימיון , ולחפש תשובה.
אני לא אהבתי את הסיום, למרות שלאורך כל הסיפור דמיינתי את עצמי היא ואפילו ראיתי את עצמי מוותרת על הכל כדי להיות היא , החלטתי שהסוף הוא לא הסוף שהייתי מיחלת לעצמי, לדעתי הנושא לא עוסק במונח אהבה כי אם בעצמיות שלה, ולא לרצות לבטל אותו בשום אופן בעולם. גםאם הביטול נדמה שהוא קיים, עדיין היא כל כך חזקה לאורך כל הסיפור, שקשה להבין מי השולט ומי הנשלט, שבסוף, כשהיא מבקשת למות זה ברור לכולם שהיא השולטת, אני כן כן הייתי מכניסה אותו לפנתיאון הספרים שלי.

אנקה (לפני 7 שנים ו-6 חודשים)
ל-bookworm תתפלא אבל גם מישהו בסימניה, שמחשיב עצמו סופר מתקדם
לא אציין שמות בפרהסיה, אמר לפני כשנה שהבעל צריך להתייחס לאישתו כאל זונה אם לא סימן שהוא לא אוהב אותה.
למה התכוון? לא שאלתי.
לא רק במלזיה.
Bookworm (לפני 7 שנים ו-6 חודשים)
המלצה לנשות מלזיה: צייתו לבעל, עשו סקס כזונות http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4078376,00.html

פריצותן של הנשים בקבוצה המדוברת אמורה לקדש אותן... נו באמת.
אירמה (לפני 7 שנים ו-6 חודשים)
אנקה'לה.. רק צוחקת.. ברור שאת באה בטוב :))
אם המילוי טוב הכל טוב :)
אנקה (לפני 7 שנים ו-6 חודשים)
לאירמה, הכל תלוי בטיב המילוי;)) סליחה על הקלישאה. אני באה רק בטוב.
אם הלל לא מסכים אז לא. ארד מזה.
אירמה (לפני 7 שנים ו-6 חודשים)
אנקה.. זה בתנאי שהוא מעוניין בזה שוב.. למה לעשות את אותה הטעות פעמיים.. חחח :))
אנקה (לפני 7 שנים ו-6 חודשים)
ל-bookworm זאת כוונתי, לקרוא מהר ולבוא לספר לחבר'ה;-)
נראה לי שהקישקעס שלי יתהפכו כמה פעמים באויר קודם.
אבל זה רק ספר אתגבר על זה.
אנקה (לפני 7 שנים ו-6 חודשים)
להלל, אל דאגה, לא תישאר במצב ה הרבה זמן. נדאג כאן לחתן אותך;-)
אירמה (לפני 7 שנים ו-6 חודשים)
גם אני אמרתי את זה בחצי צחוק, זה פשוט התאים לתפקידים לפי הספר הנ"ל... אני באמת לא מצפה מכם ליותר מזה :))
Bookworm (לפני 7 שנים ו-6 חודשים)
תודה אנקה על המחמאה. אני סקרן לדעת איך הספר "עובר" קריאה נשית כך שאם יצא לך לקרוא, אשמח לשמוע מה דעתך. ואירמה יקירתי.... מתלוצצים. וחוץ מזה, בסופו של דבר אנחנו גברים... הרי לא היית מצפה מאיתנו ליותר מזה :-) (אפרופו התוכן של הספר). ואפרופו המילה אפרופו, הלל, הצרפתית שלי באותה רמה של סינית, אני שומע מצויין. בקריאה קצת פחות. אבל תודה בכל מקרה על ההפנייה.
הלל הזקן (לפני 7 שנים ו-6 חודשים)
נו, מה רע ?!... אני אפילו גרוש...:)
אירמה (לפני 7 שנים ו-6 חודשים)
כל כך מתאים לכם לרוץ מהר מהר לבדוק את הסרט.. במיוחד אם הבמאי ביים גם את עמנואל..
אנקה (לפני 7 שנים ו-6 חודשים)
הביקורת שנכתבה כאן כל כך נוקבת שנשארתי דוממת מרוב התפעלות ממנה. לא מהספר למרות שהספר עומד לו על המדף וממש מתחנן שאקרא אותו.
אז אתה אומר שזה יהיה לנפש רגישה כמוני מזעזע?
טוב שאתה מכין אותנו נפשית.
אתה כשרון כתיבה, בן אדם.
הלל הזקן (לפני 7 שנים ו-6 חודשים)
קבל... http://fr.wikipedia.org/wiki/Histoire_d%27O_(film)

במאי הסרט הוא אותו אחד שביים גם את "עמנואל"...
Bookworm (לפני 7 שנים ו-6 חודשים)
וואלה? אומרים שבדרך כלל ספר יותר טוב מהעיבוד הקולנועי שלו. נשמע לי שפה זה הפוך... בכל מקרה, אני רץ לבדוק.... :-)
הלל הזקן (לפני 7 שנים ו-6 חודשים)
וגרסת הקולנוע... הפכה לאחד הסרטים האירוטיים הפופולאריים של כל הזמנים...:)

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ