ביקורת ספרותית על פריחה פראית מאת אהרן אפלפלד
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום חמישי, 20 בינואר, 2011
ע"י מחשבות


את גד ועמליה אנחנו פוגשים בשנה השישית שלהם על הפסגה בהרי הקרפטים, באמצע המאה ה-19. הפסגה דנן היא זו הנישאת מעל השפלה, שם חיים אנשים רגילים חיים רגילים. גד ועמליה קיבלו מדודם אריה את הפסגה, אותו מקום בו יהודים הגנו בגבורה על המקום, מתו, נקברו במקום ואריה השגיח על בית העלמין למען עולי הרגל היהודים שבאו כל שנה להתפלל שם ולהשתטח על הקברים.
השנה השישית היא השנה בה מתחילים הקשיים הנפשיים לחלחל לתודעת האחים, היא בת קרוב ל-24 והוא מעט מבוגר ממנה. נשים הוא פוגש כשהוא יורד לשפלה מדי פעם. היא כמובן לא פוגשת שום גבר פוטנציאלי.
הקרבה ביניהם רבה, בעיקר בסוף הסתיו ובחורף הארוך, עת העננים מכסים את הפסגה, האור מועט, הקור רב והשלג מונע כל יציאה מהבית. בזמנים שכאלה הכוסית והאוכל הם חברתם היחידה. דבר אמנם לא חסר להם, ההתחייבות לשמור על בית הקברות מתמלאת עד תום. אלא שבאותו חורף הקרבה גדולה מתמיד, גד שם לב שעמליה אינה נערה עוד, אלא אשה במלוא רמ"ח אבריה. הוא יודע שהוא אוהב אותה וזו לא תמיד אהבת אח בלבד. היא מצידה מסגירה דברים בחסות הסליבוביץ'. באותו חורף הפכה הקרבה לאהבה בוערת דבר המרחיק אותם מעט אחד מהשניה, כשברור לה יותר מלאחיה שהדבר לא יתקבל בהבנה. גרוע מכך, ההיריון לא יתקבל.
האביב מגיע ועימו הקיץ הנעים. עולי הרגל מתחילים להגיע וגד מתעקש שהפעם לא יוותר על דמי השמירה. בעבר לא הותירו העולים לרגל דבר. כעת הקופה מתמלאת בזהב, כסף ותכשיטים, יבול הירק רב מתמיד, העצים להסקה רבים, אך הפחד לא חדל מגורלו של הילד, כשבתוכניתה של עמליה הוא אמור להימסר, ללא שאלות, לגידול במנזר.
אלא שבמהלך הקריאה ברור שזה צריך להיות מעין חטא ועונשו ועולי הרגל שהגיעו בקיץ, זמן מה לפני הלידה, הביאו עמם את מגיפת הטיפוס שהשתוללה בשפלה. גד הרחום רצה למנוע מהעולים לקבר לינה תחת כיפת השמיים ולכן הזמינם ללון בביתו. טוב זה לא יכול היה להיגמר.
גם כאן ממשיך אפלפלד לרקוח סיפור יפה, נטול שומנים מיותרים, כזה השואב את הקורא פנימה כבר בעמוד הראשון ובעברית יפהפיה מעניק לנו מקסם עטו. המלצה חמה לספר מעט סופר פורה.
2 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה2 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ